Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Współpraca TPZK z Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Images: WIZYTA MLODZIEZY Z KOLA 3.JPG

W dniu 18 maja 2018 roku grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych im. Stanisława i Władysława Grabskich w Kole z nauczycielem i pracownikami Muzeum byłego niemieckiego obozu Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Małgorzatą i Bartłomiejem Grzanka odwiedzili Kutno. Była to nagroda dla młodzieży za udział w projekcie edukacyjnym pt. „ 8.12.1941. Historia pierwszego transportu do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem”, którego celem było upamiętnienie pierwszych ofiar niemieckiego obozu zagłady kolskich Żydów oraz zachęcenie uczniów do osobistej refleksji nad moralnym wymiarem Zagłady i konsekwencjami dla współczesnego świata.

W dniach 7-10 grudnia 1941 roku przywiezionych zostało do wsi Chełmno nad Nerem (niem. Kulmhof) prawie 3 tysiące kolskich Żydów.

8 grudnia 1941 r. rozpoczął się proces masowej i planowej eksterminacji ludności żydowskiej w tzw. Kraju Warty. Społeczność żydowska mieszkająca w Kole od kilkuset lat, na zawsze zniknęła z krajobrazu miasta.

Młodzież z Koła odwiedziła TPZK, gdzie członek Zarządu Barbara Łuczak zapoznała gości z historią i bliźniaczo podobnymi losami kutnowskich Żydów, oprowadziła po istniejących śladach społeczności żydowskiej : cmentarzu, miejscu po synagodze, wskazała dom gminy żydowskiej, szkołę (chader) przy ul. Kościuszki, plac targowy – Plac Wolności, kamienice na ul. Królewskiej, pałac Holcmana przy ul. Mickiewicza, zwiedzanie zakończono w getcie przy ul. Mickiewicza, gdzie młodzież zapaliła znicz.

TPZK corocznie odwiedza z kutnowską młodzieżą i dorosłymi Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, gdzie zgładzeni zostali kutnowscy Żydzi.

Barbara Łuczak

Images: WIZYTA MLODZIEZY Z KOLA 2.JPG


Images: WIZYTA MLODZIEZY Z KOLA 1.JPG


Images: WIZYTA MLODZIEZY Z KOLA 4.JPG

· redakcja dnia maj 20 2018 23:19:15 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 0 czytań · Drukuj

konkurs

Images: PLAKAT TABLICZKA NA TWOJ DOM 1.jpg
· redakcja dnia maj 16 2018 08:27:00 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 25 czytań · Drukuj

uczcij z nami bohaterskich żołnierzy 37 pułku piechoty

Images: ZAPROSZENIENASWIETOPULKOWE2018 1.jpg

Images: ZAPROSZENIENASWIETOPULKOWE 2018 2.jpg

· redakcja dnia maj 13 2018 22:37:12 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 34 czytań · Drukuj

Wygraj tabliczkę na Twój dom

Images: TABLICZKA SIM DLA CIEBIE.jpg

 


Tabliczka na Twój dom!


Nie przegap okazji! Rozpoczynamy nowy konkurs dla tych, którzy jeszcze nie mają na swoim domu nowoczesnej tabliczki  w barwach Kutnowskiego Systemu Informacji Miejskiej!

Weź udział w konkursie i wygraj tabliczkę z numerem adresowym na Twój dom!

 

Dołącz do grona tych, którzy już mają nowoczesną tabliczkę adresową Kutnowskiego Systemu Informacji Miejskiej!


Niedługo więcej informacji na ten temat zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w kutnowskich mediach.


Images: hk.jpg Projekt jest dofinansowany z budżetu Prezydenta Miasta Kutno.

 · redakcja dnia maj 13 2018 22:10:29 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 30 czytań · Drukuj

Kutnowski System Informacji Miejskiej

Images: S I M 2.JPG Images: S I M 8.JPG

Jak już zapewne dostrzegli wszyscy mieszkańcy Kutna, w przestrzeni naszego miasta pojawiły się informacje miejskie na wyróżniających się tablicach. Ten system jednolitych pod względem wizualnym, architektonicznym i konstrukcyjnym nośników przekazujących informacje o charakterze miejskim nazywany jest Systemem Informacji Miejskiej.

Trzy lata temu, w dniu 26 marca 2013 roku Rada Miasta Kutno przyjęła Uchwałę Nr XXX/320/13 w sprawie Systemu Informacji Miejskiej na terenie Miasta Kutno.

System Informacji Miejskiej – SIM w   Kutnie ma na celu dostarczenie mieszkańcom i osobom przyjezdnym zintegrowanej, pełnej i spójnej architektonicznie i plastycznie informacji. SIM ułatwia poruszanie się w przestrzeni miejskiej a także umożliwia szybszy dostęp do informacji o obiektach użyteczności publicznej czy miejscach atrakcyjnych pod względem historycznym, kulturalnym, turystycznym czy gospodarczym.

Spełnia on także aspekt promocyjny ze względu na fakt, iż zaimplementowano na nim kolorystycznie i   graficznie element róży wynikający z   przyjętej w lipcu ubiegłego roku Strategii Marki Miasta Kutno w   myśl hasła „Kutno - miasto róż”.

Powoduje to odróżnienie się od innych systemów miejskich ze względu na m.in. kolor wrzosowy, który nawiązuje do logo miasta. Uzupełniającymi kolorami znajdującymi się w SIM jest kolor szary stosowany głównie jako kolor konstrukcji wsporczych i kolor biały używany do prezentowania treści. Czcionką używaną w   SIM jest DejaVu Sans Condensed. Wymienione wyżej elementy powodują jednolitość nośników, które dzięki temu są rozpoznawalne i przyczyniają się do poprawy jakości wizualnej przestrzeni publicznej naszego miasta.  


Images: S I M 6.JPG Images: S I M 5.JPG
W ramach SIM oznakowano następujące informacje:

1. Informacja adresowa

2. Informacja uliczna

3. Informacja przystankowa

4. Plany miasta

5. Informacja o obiektach/osobach

6. Informacja kierująca pieszych

7. Informacja kierująca kierowców

Tak przygotowany System Informacji Miejskiej jest czytelny, przyjazny i otwarty dla mieszkańców oraz gości odwiedzających Kutno. Nam, regionalistom, bardzo się podoba ten system. Wyróżnia nas spośród innych miast. Pozwala nam też poznać nasze miasto, zauważyć nazwy ulic i nauczyć się topografii Kutna. 
Images: S I M 1.JPG Images: S I M 9.JPG

Images: S I M 3.JPG Images: System informacji miejskiej 10.JPG

· redakcja dnia maj 13 2018 21:50:11 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 33 czytań · Drukuj

złoty ekslibris

Images: EKSLIBRIS EKSLIBRIS.jpg
· redakcja dnia maj 03 2018 23:04:53 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 51 czytań · Drukuj

Śladami doktora Antoniego Troczewskiego

W dniu 25 kwietnia 2018 r. Wychowankowie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań” w Kutnie wzięli udział w w prawie dwugodzinnym spacerze po naszym mieście zorganizowanym  przez TPZK. Trasa spaceru wiodła od Placu Marsz. J. Piłsudskiego, następnie Domu Dochodowego Straży Ogniowej, dalej obok wilii w której mieszkał,  do cmentarza na którym został pochowany. Uczestnicy spaceru dowiedzieli  się, że Antoni Troczewski miał ogromny wpływ na rozwój miasta pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Pozostawił po sobie szereg instytucji  i stowarzyszeń, które służą do dzisiaj lokalnej społeczności. To dzięki niemu powstał Dom Dochodowy Straży Ogniowej, Szkoła Realna i Sierociniec. Z jego inicjatywy założono pierwsza lokalną gazetę „Tygodnik Kutnowski”, którego był wieloletnim redaktorem i wydawcą. Uczestnicy dowiedzieli się również dlaczego szpital św. Walentego, którego był dyrektorem był uważany za jeden z najlepszych w Królestwie Polskim. Nie mogło również zabraknąć informacji o jego działalności politycznej m.in. - prezes Narodowej Demokracji, pierwsze obchody Święta Niepodległości w II RP, pełnomocnik Powiatowej Rady Obrony Państwa w 1920r. itp. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali  opowieści o Honorowym Obywatelu Miasta Kutno, który dostał jedno z najważniejszych polskich odznaczeń – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”. Miło było spędzić czas  z uczestnikami spaceru, którzy mieli wiele pytań dotyczących tej zasłużonej postaci dla naszego miasta…

Stanisław Wojdecki

Images: SPACER TROCZEWSKI 5.JPG Images: SPACER TROCZEWSKI 3.JPG

· redakcja dnia maj 03 2018 22:28:12 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 57 czytań · Drukuj

VI Marsz Pamięci w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof

Images: KULMHOF MARSZ PAMIECI 2018.jpg Images: KULMHOF MARSZ PAMIECI 2018 4.jpg

Images: KULMHOF MARSZPAMIECI 2018 2.jpg

25 kwietnia 2018 delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w osobach: Halina Głogowska i Teresa Wiwała uczestniczyła w szóstym Marszu Pamięci poświęconym Ofiarom Holokaustu. Uroczystość odbyła się w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Marsz poprzedziło spotkanie autorskie z Andrzejem Sochajem promujące książkę „Zagłada Romów i Sinti w byłym pierwszym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej (1941-1945)”.

Autor pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Towarzystwo otrzymało egzemplarz książki z autografem autora.

Uroczystość jest świadectwem o 200 000 Żydów zamordowanych w pierwszym niemieckim obozie zagłady, przywiezionych z gett Kraju Warty a także Niemiec, Austrii, Czech, Luksemburga, oraz Romów. Marsz to również świadectwo pamięci o dzieciach z Polski i Czech, jeńcach radzieckich, nie znanych Polakach.

W marszu udział wzięli pracownicy Ambasady Austrii w Polsce oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, m.in : Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, członek Zarządu Powiatu Kolskiego Czesław Marek, Przewodniczący Rady Miasta w Kole Artur Szafrański, komendanci jednostek służb mundurowych, dyrektorzy jednostek kultury w powiecie kolskim, radni powiatowi oraz gminni.

Hołd pomordowanym oddała młodzież ze szkół średnich i gimnazjalnych powiatu kolskiego.

Cześć artystyczną przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole.

Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy Ścianie Pamięci.

Delegacja TPZK złożyła również bukiet żonkili przy pomniku upamiętniającym Żydów z kutnowskiego getta.

Halina Głogowska

Images: KULMHOF MARSZ PAMIECI 2018 5.jpg Images: KULMHOF MARSZ PAMIECI 2018 3.jpg


· redakcja dnia kwiecień 25 2018 20:51:04 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 70 czytań · Drukuj

zapraszamy na wycieczki

Zapraszamy członków TPZK i mieszkańców Kutna na wycieczki turystyczno-krajoznawcze i edukacyjne w 2018 roku


26 maja Dworki Regionu Kutnowskiego

wyjazd 8.00 stadion

Cena 60 zł. [autokar, ubezpieczenie, posiłek]

Wpłaty do 31.03.2018.


8 czerwca Zwiedzanie kopalni w Kłodawie + Termy w Uniejowie.

Wyjazd 7.30 stadion.

Cena 70 zł [ubezpieczenie, przewodnik, autokar, bilety wstępu.]

Wpłaty do 30.04.2018.


22 - 26 sierpnia Kórnik, Poznań, Rogalin, Puszczykowo.

Wyjazd 7.50 parking Carrefour ul. Oporowska [stacja benzynowa]

Koszt 600zł. [ubezpieczenie, noclegi, wyżywienie, autokar, bilety wstępu, przewodnik]

Zakwaterowanie ,,Non Stop" Gądki. Zapewnione wiele atrakcji.

Wpłata przy zapisie 100zł do 30 maja. Pozostała suma do 10 lipca.


lipiec -Łódź cmentarz żydowski  - wyjazd edukacyjny


wrzesień – Chełmno – były niemiecki obóz zagłady Kulmhof - wyjazd edukacyjny


Jak zawsze wyjazdy organizuje, w imieniu TPZK, Danuta Ujazdowska.


Pierszeństwo w zapisach  mają członkowie TPZK.

· redakcja dnia kwiecień 25 2018 13:00:53 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 70 czytań · Drukuj

Żychlin a I wojna światowa

Images: PROMOCJA KSIAZKI ZYCHLIN.jpgNa zaproszenie pani Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina Anny Wrzesińskiej uczestniczyliśmy: Karol Koszada i Elżbieta Żółtowska 17 kwietnia 2018 roku w promocji książki autorstwa Ryszarda Zimnego pt. „Żychlin a I wojna światowa”. Jest to już piąta publikacja TMPŻ w ich pięcioletniej działalności i znakomicie wpisuje się w 100 -lecie odzyskania niepodległości.

Na spotkanie przybyły władze samorządowe i miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Ambroziakiem, rodzice, rodzina, przyjaciele, członkowie TMHŻ oraz mieszkańcy Żychlina.

Pan Ryszard Zimny z wykształcenia mgr fizyki, historią interesował się od zawsze dzięki ojcu.

Bezpośrednią inspiracją do zainteresowania się czasami I wojny w Żychlinie i okolicach był intrygujący autora obelisk na Kaczkowiźnie oraz dawne opowieści ojca Stanisława Zimnego o walce tam stoczonej pomiędzy oddziałem rosyjskim i niemieckim jesienią 1914 roku.

Książka przedstawia ogólny zarys militarny na ziemiach polskich. Działania I wojny światowej na terenie Żychlina i okolic, a także Kutna i sąsiadujących miejscowości.

Publikacja zawiera opis i zdjęcia szpitala wojennego w Dobrzelinie, cmentarze i obiekty pamięci po I wojnie światowej, życie społeczne i administracyjne w Żychlinie w czasie wojny, Kopiec Kościuszki, a także postaci związane z Żychlinem.

Autor docierał do relikwii pozostawionych po wojnie przeważnie na rowerze, by dokładnie obejrzeć, sfotografować, dopytać okolicznych mieszkańców, a także poczuć atmosferę tamtych wydarzeń i przywołać pamięć ludziom historii.

Należy podkreślić, iż daninę krwi złożyli dla Ojczyzny Polacy ze wszystkich zaborów. Często stawali naprzeciw siebie, gdyż byli przymusowo wcielani do wojsk zaborców. Przed wybuchem I wojny światowej w armiach trzech państw zaborczych służyło od 250 do 300 tys. Polaków, którzy będąc formalnie obywatelami Rosji, Niemiec i Austro-Węgier podlegali obowiązkowi służby wojskowej. W opisanych i sfotografowanych przez autora cmentarzach, na których pochowani są żołnierze rosyjscy i niemieccy mogą znajdować się prochy także naszych obywateli.

Pan Ryszard Zimny poprzez swoją publikację przypomniał fakty minionego i dramatycznego czasu , jakim był okres I wojny światowej. Przybliżył i przypomniał obiekty, a także przedstawił je w oparciu o różne źródła wydarzenia, jakie nastąpiły w Żychline i okolicy w tym szczególnym okresie historycznym, który w efekcie przyniósł wolność.

Pani Anna Wrzesińska ma nadzieję, że okres I wojny światowej częściowo zapomniany poprzez publikację Ryszarda Zimnego przybliży wiedzę mieszkańcom Żychlina i okolic i spotka się z ich przychylnym przyjęciem.

Uwieńczeniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych z okresu I wojny światowej w wykonaniu uczennic ze szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie, jako muzyczne uzupełnienie tematu dzisiejszego spotkania.

Elżbieta Żółtowska

· redakcja dnia kwiecień 22 2018 20:58:12 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 85 czytań · Drukuj

odkrywamy zabytki powiatu kutnowskiego

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej rozpoczyna realizację zadania publicznego pt. „Odkrywamy zabytki powiatu kutnowskiego” wspieranego finansowo przez Powiat Kutnowski. Celem zadania jest promocja dziedzictwa kulturowego powiatu kutnowskiego, edukacja i popularyzacja wiedzy o regionalnym dziedzictwie kulturowym. Zadanie jest realizowane w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2018 roku. Chcemy, by partnerami w projekcie będą zainteresowane szkoły podstawowe i średnie regionu kutnowskiego. Prosimy nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie o przedstawienie uczniom informacji o zabytkach powiatu kutnowskiego (materiał przygotowany przez TPZK) oraz pomoc uczniom w konkursie.

Konkurs jest prowadzony osobno dla szkół podstawowych i osobno dla średnich. Jedną szkołę reprezentuje jeden zespół liczący nie więcej niż 7 uczniów + nauczyciel - opiekun prowadzący zespół. W konkursie dzieci i młodzież mają za zadanie znaleźć w swojej najbliższej okolicy (powiecie kutnowskim) interesujące zapomniane i zniszczone zabytki, sfotografować je i opisać (wystarczy opisać jeden zabytek). Wykazy zabytków (ewidencja gminna) posiadają Urzędy Gmin. Wykonaną pracę w formie elektronicznej należy przesłać do TPZK na adres e-mail: poczta@tpzk.eu w terminie do 27 maja 2018 roku. W terminie do 5 czerwca 2018 roku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na stronie internetowej TPZK www.tpzk.eu

3 zwycięskie zespoły ze szkół podstawowych i 3 zwycięskie zespoły ze szkół średnich otrzymają nagrodę. Nagrodą jest bezpłatna wycieczka autokarowa - wyprawa szlakiem drewnianych kościołów powiatu kutnowskiego oraz zwiedzanie „Parku kulturowego etnograficznego podregionu kutnowskiego związanego z poetą romantycznym Józefem Bohdanem Zaleskim” w Leszczynku. Po drodze wstąpimy z uczniami do McDonalda na bezpłatny posiłek. W Leszczynku wręczymy dyplomy zwycięzcom oraz nagrody książkowe do biblioteczek szkolnych. Wycieczka zorganizowana dla zwycięzców nastąpi w dniu 15 czerwca 2018 roku.

Zwycięskie drużyny wyruszą w wyprawę szlakiem kościołów drewnianych: Grochów - Kościół parafialny p.w. św. Tomasza Apostoła z 1681 r. (wieś w gminie Nowe Ostrowy, ok. 8 km na pn. – zach. od Kutna). Imielno - Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NPM z 1685 r. (wieś w gminie Nowe Ostrowy, ok. 15 km na pn. – zach. od Kutna). Łęki Kościelne - Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1775 r. (wieś w gminie Krzyżanów, ok. 15 km na pd. – wsch. od Kutna). Nowe - Kościół p.w. Świętego Floriana z 1775 r. (wieś w gminie Krośniewice, 8 km na zach. od Kutna). Plecka Dąbrowa - Kościół p.w. Zwiastowania NPM i Świętej Barbary z 1778 r. (wieś w gm. Bedlno, 18 km na wsch. od Kutna) oraz zwiedzą „Park kulturowy etnograficznego podregionu kutnowskiego związany z poetą romantycznym Józefem Bohdanem Zaleskim” w Leszczynku.

Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy o zabytkach naszego regionu wśród młodych mieszkańców Ziemi Kutnowskiej oraz poznanie przez nich interesującej wiedzy z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego. Inne cele to:

  1. zaprezentowanie lokalnej społeczności bliżej nieznanych lokalnych zabytków związanych z miejscem ich zamieszkania,

  2. propagowanie wśród dzieci i młodzieży powiatu kutnowskiego jego dziejów, tradycji, zabytków,

  3. kultywowanie pamięci regionalnej wśród dzieci, młodzieży szkolnej i dorosłych z terenu powiatu kutnowskiego,

  4. krzewienie regionalizmu jako formy poznawczej wśród młodego pokolenia,

  5. przekazanie młodzieży właściwych postaw społecznych,

Zadanie realizowane dzięki wsparciu ze środków finansowych Powiatu Kutnowskiego

Images: hp.jpg

· redakcja dnia kwiecień 22 2018 20:56:57 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 85 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!