Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Uwaga, uczestnicy wyprawy do Ogrodu Botanicznego w Powsinie

 Images: LOGO MIKRODOTACJE.jpg


Wyjazd w dniu 29 lipca 2016 roku (piątek) o godz. 7.3o. 
 Zbiórka przy ul. Kościuszki (przystanek MZK naprzeciw Stadionu).      Powrót około godz. 18.oo.

WYJAZD  JEST  BEZPŁATNY    - sfinansowany w ramach „Kutnowskiego konkursu na mikrodotacje”. 


Zwiedzanie
Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbywa się w ramach realizacji projektu  

„Kochasz róże…, kochaj Kutno!”. 

Po kolekcji oprowadzać nas będzie  dr inż. Marta Monder - Kurator i założyciel Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż.

 

 

 

· redakcja dnia lipiec 26 2016 16:51:15 · 0 komentarzy · 7 czytań · Drukuj

tradycja różana w Kutnie - to czasy przedwojenne

       

Czy wiecie,  że...   w  historii parku w Żelazowej Woli zapisali się kutnowscy ogrodnicy Kastriel i Aron Eizyk.


        Okres wzmożonego zainteresowania Żelazową Wolą zaczyna się w latach dwudziestych XX wieku,  gdy Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało dom urodzenia Fryderyka Chopina za zabytek o wyjątkowym znaczeniu. Powstał projekt zagospodarowania tego terenu autorstwa  prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, który  objął teren 7 ha. Resztę, czyli zachodnią część przyszłego parku, dokupiono w 1933 r.

Realizację projektu rozpoczęto w 1932 roku. Przystępując do realizacji projektu, Komitet Dni Chopinowskich wystosował apel o ofiary w postaci roślin dla zakładanego parku, który miał mieć przecież charakter daru narodowego:

      Wśród darczyńców i dostawców były:

• instytucje komunalne – miejskie zakłady ogrodnicze Bydgoszczy, Gniezna, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia i Warszawy (zarówno szkółki na Pradze, jak i na Rakowcu); prym wiodą tu szkółki Krakowa (47 gatunków i odmian w 367 sztukach, co zapisujemy, tu i dalej, w skrócie: 47/367), Łodzi (95/1323) i Warszawy (89/621).

• zakłady wyższej użyteczności publicznej, ogrody botaniczne, nadleśnictwa i szkoły – „Fredrów”, Nadleśnictwo Państwowe w Wirtach, „Ogrody Kórnickie”, ogrody botaniczne Krakowa i Warszawy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, szkółki Państwowego Instytutu Gospodarstwa  Wiejskiego w Pożogu i szkoły ogrodniczej w Koźminie. Prym wiodą „Ogrody Kórnickie” (399/1480), szkółki w Pożogu (114/3370; w tym 2500 sztuk wierzby koszykarskiej odmiany ‘Piast’, zapewne dla umacniania brzegów Utraty?) i Nadleśnictwo w Wirtach (117/1364).

• szkółki prywatne – zakłady Boguszowej z Długoszyj k. Ołyki, szkółki „Braci Hoser” w Warszawie, Brunickiego z Podhorców k. Stryja, firma Chomicza w Warszawie, Denizota z podpoznańskiego Lubonia, szkółki Dzieduszyckich w Sokołowie, szkółki braci Eizyk w Kutnie, firma „Freege” z Krakowa, szkółki Hellwiga w Bydgoszczy, zakłady Hentschla w Toruniu, szkółki Hoffmana z Częstochowy, firma Hozakowskiego w Toruniu, Kielbassa w Majkowicach i Sudole, Koskowskiego z Rypina, szkółki Koźlakowskiego i Żaglewskiego w Płocku, szkółki sióstr Kwaśniewskich z Godzisza (dawna filia szkółek w Podzamczu), szkółki Lubomirskich w Miżyńcu, szkółki w Łasku, firma Przedpełskiego w Płocku, zakłady Stankiewiczów w Błędowie, szkółki Śliwińskiego w Antopolu pod Nałęczowem, firma „Ulrich” z Warszawy i szkółki Zamoyskich w Podzamczu. Najhojniejszymi zakładami były zdecydowanie szkółki podzameckie (473/2205), zwłaszcza, jeśli by dodać do tych darów także to, co trafiało od Kwaśniewskich z „siostrzanych” szkółek w Godziszu (125/1551, w tym 950 sztuk Sarothamnus scoparius), szkółki Przedpełskiego (213/2127) i szkółki róż braci Eizyk (212/880).

• ofiarodawcy prywatni i nieznani – nieznane źródło wielkiej ilości bylin z Anglii, książę Jan Drucki-Lubecki z Teresina, Witold Grzybowski z Ruszków, J. Sychowski, K. W. (?), Stanisław Skawiński z Kątów i Szafrański ze Stanisławowa.


   Images: Eizyk.jpg                                                         Wśród 25 dostawców róż, które nadsyłano zwykle w kilku czy kilkunastu odmianach i co najwyżej kilkudziesięciu krzakach, wyróżnia się firma Kastriela i Arona Eizyków z Kutna, przysłali oni do Żelazowej Woli 208 odmian w 774 sztukach, czyniąc to aż siedmiokrotnie!

 

 

Aron Eizyk, fot. ze zbiorów Kutnowskiego Domu Kultury


       Wykorzystano fragmenty  „Notatki o zasobach roślinnych i historii parku w Żelazowej Woli” Jakuba Dolatowskiego i Joanny Dudek-Klimiuk zamieszonej w Roczniku Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego  z 2015 roku.


                                             Images: REKLAMA EIZYK OGRODNIK 5 1932.jpg

                                                                           Reklama w czasopiśmie "Ogrodnik" nr 5 z 1932 roku

                            Images: REKLAMA  EIZYK DOMOSIEDLEMIESZKANIE.jpg

                                 Reklama w  czasopiśmie "Dom, osiedle, mieszkanie" Rok V październik - listopad 1932 rok.


                 

· redakcja dnia lipiec 24 2016 11:41:07 · 0 komentarzy · 19 czytań · Drukuj

poznawaliśmy historię Parku im. Wiosny Ludów

Images: SPACEROWNIK POMNIK PRZYRODY.jpgZgodnie z planem w dniu 23 lipca odbył się kolejny „Spacerownik kutnowski”, tym razem po Parku Wiosny Ludów. Pogoda dopisała. Przewodnik, Andrzej Latos  w towarzystwie 12 osób dorosłych i dwojga bardzo grzecznych bliźniąt  w dziecinnym wózku przemierzyli ścieżki parkowe. Temat okazał się interesujący.


        Okazuje się, że warto tu nie tylko posiedzieć lub pospacerować lecz także zapoznać się z historią parku, zmiennymi losami i z pełną świadomością poznawać bogactwo roślin. Rozumieć zabytkowy park, to poznać zastosowane tu style w jakich park został urządzony, umieć odczytać elementy konstrukcji kompozycyjnej parku i  podziwiać sędziwe drzewa, pomniki przyrody, których w Parku Wiosny Ludów jest wiele.


         „Spacerowicze”, oprócz wiedzy o parku otrzymali następny w swojej turystycznej książeczce, wpis o uczestnictwie w kolejnym spotkaniu z cyklu „Spacerownik kutnowski”.


        Poznając to co się składa na niepowtarzalność naszego miasta, sami możemy stać się przewodnikami dla innych.

 Images: KARTA  UCZESTNIKA spacerownik TPZK.jpg                                                   Daty   i tematy następnych  spacerów:

30 lipca 2016 r. – „ Park im. Romualda Traugutta - pożyteczne piękno, czyli funkcje zadrzewień w krajobrazie miejskim”- - oprowadza Andrzej Latos

6 sierpnia 2016 r.- „Rzeźba po kutnowsku produktem regionalnym Kutna i regionu kutnowskiego” oprowadza Barbara Łuczak

13 sierpnia 2016 r. – „Dzieje 37 Pułku Piechoty” - oprowadza Stanisław Wojdecki

20 sierpnia 2016 r. – Śladami Doktora Troczewskiego” - oprowadza Stanisław Wojdecki

27 sierpnia 2016 r- „Tradycja różana w Kutnie” - oprowadza Barbara Łuczak 


 Zadanie dofinansowanie jest ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno.

 

Images: hk.jpg                               ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

                                                                

 

 

· redakcja dnia lipiec 24 2016 09:46:54 · 0 komentarzy · 30 czytań · Drukuj

Tabliczka dla Ciebie

       Images: mala tabliczka na strone.jpg

Nie przegap okazji!                 Do wygrania jest 200 tabliczek! 

Weź udział w konkursie i wygraj tabliczkę z numerem adresowym na swój dom!

Mieszkasz w Kutnie? Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Chcesz  otrzymać  bezpłatnie nowoczesną i wykonaną zgodnie z SIM  tabliczkę z numerem adresowym  na swój dom? To proste! Poszukaj w swoim domowym archiwum i przyślij nam interesującą fotografię przedstawiającą Kutno, życie  jego mieszkańców lub  wydarzenia  z naszego miasta!

Bądź pierwszym na swojej ulicy, który ma nowoczesną tabliczkę adresową wykonaną zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie !

Włącz się w  realizację Kutnowskiego Systemu  Informacji   Miejskiej!

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zaprasza  Kutnian, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych do  konkursu pod nazwą „Tabliczka dla Ciebie!”. Konkurs jest realizowany we współpracy z Miastem Kutno.

Do wygrania są profesjonalne tabliczki z numerem  adresowym, którą zamocujesz na swoim domu, wykonane zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie.

Głównym celem konkursu  jest upowszechnienie nowoczesnego, spójnego i czytelnego Systemu Informacji Miejskiej wśród mieszkańców  Kutna oraz zebranie kolekcji  wartościowych fotografii z życia Kutna i  jego mieszkańców, które  znajdują się w domowych i rodzinnych archiwach   kutnian.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Każdy z mieszkańców Kutna  będący właścicielem  budynku  jednorodzinnego! Jeżeli chcesz uczestniczyć w naszym konkursie - po prostu wyślij fotografię opatrzoną odpowiednim opisem. Liczymy, że biorący udział w konkursie prześlą  jak najstarsze fotografie miejsc i ludzi oraz wydarzeń z życia Kutna. 

Jak wziąć udział?

Aby przystąpić do konkursu należy przesłać  fotografię  w wersji elektronicznej  (zeskanowaną) w rozdzielczości nie mniejszej niż 600 dpi w formacie jpg. Przesyłane pliki nie mogą być większe niż 20 mb. Do konkursu można zgłaszać dowolną  liczbę   fotografii.

W przypadku braku możliwości zeskanowania fotografii w domu prosimy o dostarczenie Organizatorowi  fotografii w formie papierowej, którą  po zeskanowaniu  Organizator od razu odda właścicielowi.

Sposób zgłaszania fotografii do konkursu:

- za pomocą poczty e-mail na adres:  konkurs@tpzk.eu

- pocztą tradycyjną  do siedziby Organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20   z dopiskiem na kopercie „Tabliczka dla Ciebie”

- osobiście do siedziby organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, 99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20  (wtorki  16.oo  - 19.oo).


                Fotografie  można nadsyłać w  terminie od 15 czerwca     do 15 sierpnia 2016r.

· redakcja dnia lipiec 18 2016 21:19:47 · 0 komentarzy · 37 czytań · Drukuj

Spacerownik kutnowski ma już swoich wiernych uczestników.

             

Images: KARTA  UCZESTNIKA spacerownik TPZK.jpgW sobotę - 9 lipca  mieszkańcy Kutna mieli możliwość uczestniczyć w zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej spacerze po naszym  mieście.  Uczestnicy otrzymali  potwierdzenie udziału  okolicznościową pieczęcią - dziś był to dworzec PKP w Kutnie.  Uczestnicy rajdu  wyruszyli  spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i wędrowali ulicami Kutna zapoznając się z dziejami miasta w XX wieku. Podczas  spaceru uczestnicy dotarli min. na cmentarz komunalny na którym pochowani są cywile    i żołnierze walczący   o wolność Ojczyzny z lat 1905-1906 i  1918-1921, dworzec PKP, Plac Piłsudskiego.  Po Kutnie oprowadzał  Stanisław Wojdecki członek zarządu TPZK. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się o rozwoju przestrzennym miasta w XX wieku, poznali wydarzenia z lat 1905-1907 r. jakie miały miejsce na Ziemi Kutnowskiej. Zapoznali się z historią „Bitwy pod Kutnem”, która miała miejsce w listopadzie 1914 r. Poznali dzieje naszego miasta w latach 1914-1918, czyli w czasach, gdy trwała I wojna światowa. Następnie poznali wydarzenia związane z pobytem „Błękitnej Armii”  gen. J Hallera, walkami o granice II RP  i okupacją niemiecką w Kutnie  w latach 1939-1945. Uczestnicy spaceru poszerzyli wiedzę o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach politycznych, gospodarczych i społecznych w XX wieku (do 1945 r.).  Atmosfera spaceru  tak jak tydzień temu była bardzo przychylna. Uczestnicy  z ogromnym zainteresowaniem słuchali  opowieści o dawnych czasach…
Images: SPACEROWNIK KUTNOWSKI 2.JPG 

Images: SPACEROWNIK KUTNOWSKI 2 A.JPG

W sobotę - 16 lipca  mieszkańcy Kutna mieli możliwość uczestniczyć       w zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej spacerze po naszym  mieście.  Uczestnicy otrzymali  potwierdzenie udziału  okolicznościową pieczęcią - dziś była to cukrownia „Konstancja”, która kiedyś znajdowała się na ulicy Mickiewicza. Sobotni spacer poświęcony był dziejom  społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała nasze miasto od ponad sześciuset lat. Uczestnicy poznali wspólne dzieje Polaków i Żydów na przestrzeni wieków. Dowiedzieli się, jaki wpływ miała nacja żydowska w tworzeniu historii i kultury naszego miasta. Trasa spaceru wiodła spod Dworku Modrzewiowego, obok  willi Holcmana, dalej ulicą Mickiewicza, gdzie dotarliśmy do byłej  cukrowni Konstancja. To tam podczas II wojny światowej Niemcy stworzyli getto. Stamtąd wyruszyli  kutnowscy Żydzi w „ostatnią podróż” do  niemieckiego obozu koncentracyjnego Chełmno nad Nerem (Kulmhof). W ten tragiczny sposób zakończyły się losy kutnowskiej społeczności żydowskiej.   Uczestnicy  z ogromnym zainteresowaniem słuchali  opowieści o wspólnych dziejach  polsko-żydowkich… Podczas spaceru mieliśmy możliwość posłuchać starszej pani, która opowiadała o swoich przeżyciach i relacjach polsko-żydowskich sprzed wybuchu wojny. 

Images: SPACEROWNIK KUTNOWSKI 3.JPG

Uczestnicy zadeklarowali i udział  w następnym spacerze, który będzie dotyczył   "Parku im. Romualda Traugutta - pożyteczne piękno, czyli funkcje zadrzewień   w krajobrazie miejskim”. Oprowadzać będzie pan Andrzej Latos. Czekamy i zapraszamy innych mieszkańców naszego miasta.

Daty  spacerów:

23 lipca 2016 r. – „Park im. Wiosny Ludów - od pierwszych XVIII wiecznych nasadzeń do rewaloryzacji” - oprowadza Andrzej Latos (zbiórka chętnych przed Szkołą Muzyczną).

30 lipca 2016 r. – „ Park im. Romualda Traugutta - pożyteczne piękno, czyli funkcje zadrzewień w krajobrazie miejskim”- - oprowadza Andrzej Latos

6 sierpnia 2016 r.- „Rzeźba po kutnowsku produktem regionalnym Kutna i regionu kutnowskiego” oprowadza Barbara Łuczak

13 sierpnia 2016 r. – „Dzieje 37 Pułku Piechoty” - oprowadza Stanisław Wojdecki

20 sierpnia 2016 r. – Śladami Doktora Troczewskiego” - oprowadza Stanisław Wojdecki

27 sierpnia 2016 r- „Tradycja różana w Kutnie” - oprowadza Barbara Łuczak 


 Zadanie dofinansowanie jest ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno.

Images: hk.jpg


 

 

 

 

 

· redakcja dnia lipiec 18 2016 20:53:05 · 0 komentarzy · 39 czytań · Drukuj

Zapraszamy mieszkańców naszego miasta do udziału w projekcie pn. Kochasz róże... , kochaj Kutno!

  

 Images: LOGO MIKRODOTACJE.jpg

Zapraszamy mieszkańców do wspólnego z nami zwiedzania
Narodowej Kolekcji Róż  w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Po kolekcji oprowadzać nas będzie  dr inż. Marta Monder - Kurator i założyciel Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż.

                            

                Zobacz, jakie to urzekające miejsce! 
obejrzyj  film:  https://www.youtube.com/watch?v=z-Uc034J8VI
popatrz na róże:   https://www.youtube.com/watch?v=apv0AFFoYbI    
posłuchaj o pracy PAN Ogród Botaniczny i zobacz kolekcje roślin: https://www.youtube.com/watch?v=52pyn1XF7Sg

Zapisy w sekretariacie  TPZK  przy ul. Narutowicza 20 tel. 24 252 72 72 we wtorki w godz. 16.oo-20.oo i piątek w godz. 8.oo-12.oo.


Wyjazd w dniu 29 lipca 2016 roku (piątek) o godz. 7.3o Zbiórka przy ul. Kościuszki (przystanek MZK naprzeciw Stadionu).  Powrót około godz. 18.oo.

WYJAZD  JEST  BEZPŁATNY    - sfinansowany w ramach „Kutnowskiego konkursu na mikrodotacje”. 


Zwiedzanie
Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbywa się w ramach realizacji projektu  „Kochasz róże…, kochaj Kutno!”.

 

Kolekcja Ogrodu Botanicznego powstała w roku 1998, a w 2008 uzyskała status kolekcji narodowej przyjmując nazwę Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż. To największa kolekcja róż w kraju, i licząca się na świecie, pod względem różnorodności odmian i gatunków. Więcej na stronie:  http://www.ogrod-powsin.pl/o-nas/historia-ogrodu

Kolekcja obejmuje kilka części położonych w różnych miejscach Ogrodu Botanicznego. Zaprezentowane gatunki i odmiany ukazują różnorodność uprawianych róż, od tych znanych przed tysiącami lat do ostatnich nowości hodowców z całego świata. Prezentowane róże są przedstawicielami wszystkich wyróżnianych grup pod względem uprawy (parkowych, pnących, wielkokwiatowych, rabatowych, okrywowych, miniaturowych) oraz prawie wszystkich grup pod względem pochodzenia (burbońskie, remontanty, Noisetta, mieszańce herbatnie itd.). Gromadzone są również te, które miały znaczenie w historii hodowli róż oraz hodowli polskiej. Postęp hodowli sprawia, że corocznie wprowadza się co najmniej kilkadziesiąt nowych odmian na rynek. Krzewy, ze względu na ogromną różnorodność tego rodzaju, posadzono w niejednolitych zestawieniach uwzględniających nie tylko ich pochodzenie i przynależność do poszczególnych grup, ale także barwę, kształt kwiatu, hodowcę, charakter wzrostu oraz inne cechy mające znaczenie głównie dla późniejszego zastosowania w praktyce. Kolekcja jest atrakcyjna od wiosny (pędy, kolce, pierwsze kwiaty od początku maja) do późnej jesieni i wczesnej zimy (owoce, pędy, kolce, przebarwiające się liście, ostatnie kwiaty i pąki).

Dr inż. Marta Monder mówi o swojej pracy: mój zakres zainteresowań związany jest przede wszystkim z ogrodnictwem i rodzajem Rosa. W Ogrodzie Botanicznym pracuję od 1998 roku, skupiając się na tworzeniu, utrzymaniu i rozwoju kolekcji róż służącej nie tylko gromadzeniu i zachowaniu ogromnej różnorodności tego rodzaju, ale także badaniom i obserwacjom botanicznym, ogrodniczym, agrotechnicznym. Praca ta wymaga ustawicznego i intensywnego zgłębiania wiedzy oraz pracy twórczej. Współpracujemy z ogrodami botanicznymi, rozariami, hodowcami, szkółkarzami w kraju i za granicą. Od początku powstania kolekcji propagujemy wznowienie produkcji w szkółkach krzewów róż historycznych, przywrócenie do uprawy najcenniejszych odmian, zarówno w ogrodach i miejscach o charakterze zabytkowym, jak i amatorsko. Badamy także możliwości zastosowania odmian róż z różnych grup, zwłaszcza okrywowych. Swoje doświadczenie zawodowe staram się pogłębiać w pracy naukowej oraz upowszechniać wśród specjalistów i miłośników roślin. Ponadto w działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej przekazuję wiedzę nie tylko dotyczącą róż, ale i całego świata roślin.

 

Celem  naszego projektu jest wzrost liczby mieszańców Kutna i regionu kutnowskiego w różnym przedziale wiekowym angażujących się w działania organizacji i inicjatywy lokalne. Kutno od kilku lat promuje strategię marki „Kutno miasto róż”. Projekt  ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o tradycji różanej w Kutnie i   kształtowanie postaw prospołecznych wśród mieszkańców   naszego miasta Kutna. Identyfikacja z małą ojczyzną może  stać się podstawą budowania postaw społecznych  wśród młodzieży, zachęcenie do aktywnego wypoczynku oraz dokładniejszego zainteresowania się własnym miastem i regionem. Zachęcamy mieszkańców do wspólnego działania i uczestniczenia w różnych formach  pielęgnacji i rozwijania  tradycji Kutna. Popatrzmy na piękną i interesującą kolekcję. Poprzez doświadczenia z innych miast włączmy się w poprawę estetyki  naszego  miasta.


Images: logo kutno.jpgW naszych działaniach odwołujemy się do misji Kutna, którą  jest stwarzanie warunków do trwałego wszechstronnego rozwoju w poszanowaniu tradycji, przy wykorzystaniu centralnego położenia miasta. Miasto Kutno pragnie wykorzystać swój historyczny „kapitał róży" po to, aby tworzyć warunki sprzyjające dodatnim, trwałym i istotnym zmianom w życiu mieszkańców oraz budować markę miasta, która potrafi przyciągać, rozwijać, stymulować i zatrzymywać ludzi aktywnie współtworzących miasto. W związku z wprowadzaniem w życie strategii marki miasta Kutno – „Kutno miasto róż”

 

 

 

· redakcja dnia lipiec 17 2016 12:26:18 · 0 komentarzy · 51 czytań · Drukuj

zapraszamy do poznawania swojego miasta

      Images: KARTA  UCZESTNIKA spacerownik TPZK.jpgTowarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  zaprasza mieszkańców Kutna oraz turystów z innych miast i terenów do udziału  w  spacerach po Kutnie, które będą się rozpoczynały zawsze w każdą wakacyjną sobotę o godz. 15.15 i trwały nie dłużej niż 2 godziny.

          Miejscem zbiórki będzie zawsze Dworek Modrzewiowy  przy ul. Narutowicza 20 (tylko podczas spaceru do „Parku  Wiosny Ludów” - zbiórka będzie przed Szkołą Muzyczną).  Oprowadzi Was przewodnik z TPZK bezpłatnie!

                                                                                      

        Kutnowski spacerownik – poznajemy tożsamość naszego miasta” – to cykl spacerów - zwiedzanie Kutna w nowej formule. Podczas spaceru dowiecie się wielu ciekawostek z życia Kutna i jego mieszkańców. Spacer nie będzie trwał dłużej niż 2 godziny i będzie prowadzony     w tempie dla  zarówno małego, jak i starszego mieszkańca Kutna. Mile widziane są całe rodziny uczestniczące w spacerze.

        Każdy z uczestników otrzyma  „Kartę Uczestnika – Spacerownik Kutnowski”,  w której organizator będzie  potwierdzał udział w każdym ze spacerów okolicznościową  pieczęcią. Ci uczestnicy, które zbiorą największą ilość pieczęci  zostaną nagrodzeni  upominkami oraz przewodnikami książkowymi po Kutnie. 


                                       

                         Daty  spacerów:

16 lipca 2016 r. – „Śladami Żydów kutnowskich” - oprowadza Stanisław Wojdecki

23 lipca 2016 r. – „Park im. Wiosny Ludów - od pierwszych XVIII wiecznych nasadzeń do rewaloryzacji” - oprowadza Andrzej Latos (zbiórka chętnych przed Szkołą Muzyczną).

30 lipca 2016 r. – „ Park im. Romualda Traugutta - pożyteczne piękno, czyli funkcje zadrzewień w krajobrazie miejskim”- - oprowadza Andrzej Latos

6 sierpnia 2016 r.- „Rzeźba po kutnowsku produktem regionalnym Kutna i regionu kutnowskiego” oprowadza Barbara Łuczak

13 sierpnia 2016 r. – „Dzieje 37 Pułku Piechoty” - oprowadza Stanisław Wojdecki

20 sierpnia 2016 r. – Śladami Doktora Troczewskiego” - oprowadza Stanisław Wojdecki

27 sierpnia 2016 r- „Tradycja różana w Kutnie” - oprowadza Stanisław Wojdecki

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w  spacerach po naszym mieście, są nieodpłatne!

 

             Zadanie dofinansowanie jest ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno.Images: hk.jpg

· redakcja dnia lipiec 14 2016 21:46:30 · 0 komentarzy · 52 czytań · Drukuj

Tabliczka dla Ciebie

                       Images: mala tabliczka na strone.jpg

Nie przegap okazji!                 Do wygrania jest 200 tabliczek! 

Weź udział w konkursie i wygraj tabliczkę z numerem adresowym na swój dom!

Mieszkasz w Kutnie? Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Chcesz  otrzymać  bezpłatnie nowoczesną i wykonaną zgodnie z SIM  tabliczkę z numerem adresowym  na swój dom? To proste! Poszukaj w swoim domowym archiwum i przyślij nam interesującą fotografię przedstawiającą Kutno, życie  jego mieszkańców lub  wydarzenia  z naszego miasta!

Bądź pierwszym na swojej ulicy, który ma nowoczesną tabliczkę adresową wykonaną zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie !

Włącz się w  realizację Kutnowskiego Systemu  Informacji   Miejskiej!

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zaprasza  Kutnian, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych do  konkursu pod nazwą „Tabliczka dla Ciebie!”. Konkurs jest realizowany we współpracy z Miastem Kutno.

Do wygrania są profesjonalne tabliczki z numerem  adresowym, którą zamocujesz na swoim domu, wykonane zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie.

Głównym celem konkursu  jest upowszechnienie nowoczesnego, spójnego i czytelnego Systemu Informacji Miejskiej wśród mieszkańców  Kutna oraz zebranie kolekcji  wartościowych fotografii z życia Kutna i  jego mieszkańców, które  znajdują się w domowych i rodzinnych archiwach   kutnian.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Każdy z mieszkańców Kutna  będący właścicielem  budynku  jednorodzinnego! Jeżeli chcesz uczestniczyć w naszym konkursie - po prostu wyślij fotografię opatrzoną odpowiednim opisem. Liczymy, że biorący udział w konkursie prześlą  jak najstarsze fotografie miejsc i ludzi oraz wydarzeń z życia Kutna. 

Jak wziąć udział?

Aby przystąpić do konkursu należy przesłać  fotografię  w wersji elektronicznej  (zeskanowaną) w rozdzielczości nie mniejszej niż 600 dpi w formacie jpg. Przesyłane pliki nie mogą być większe niż 20 mb. Do konkursu można zgłaszać dowolną  liczbę   fotografii.

W przypadku braku możliwości zeskanowania fotografii w domu prosimy o dostarczenie Organizatorowi  fotografii w formie papierowej, którą  po zeskanowaniu  Organizator od razu odda właścicielowi.

Sposób zgłaszania fotografii do konkursu:

- za pomocą poczty e-mail na adres:  konkurs@tpzk.eu

- pocztą tradycyjną  do siedziby Organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20   z dopiskiem na kopercie „Tabliczka dla Ciebie”

- osobiście do siedziby organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, 99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20  (wtorki  16.oo  - 19.oo).


                Fotografie  można nadsyłać w  terminie od 15 czerwca     do 15 sierpnia 2016r.

· redakcja dnia lipiec 03 2016 20:27:28 · 0 komentarzy · 108 czytań · Drukuj

kutnowski spacerownik - pierwszy spacer tego lata

           Images: kutnowskispacerownik 2.JPG  W sobotę - 2 lipca ruszył „Kutnowski spacerownik –poznajemy tożsamość naszego miasta”- cykl 9 spacerów, które będą się odbywały w każdą wakacyjną sobotę od godz.15.15. Pomimo bardzo upalnego dnia  mieszkańcy Kutna uczestniczyli  w zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej spacerze po naszym  mieście.  Każdy z uczestników otrzymał „Kartę Uczestnika - Spacerownik Kutnowski”,   w której otrzymał potwierdzenie udziału  okolicznościową pieczęcią - dziś był to aktualny herb naszego miasta.  Uczestnicy rajdu  wyruszyli  spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i wędrowali ulicami Kutna zapoznając się z dziejami miasta od średniowiecza do XIX wieku. Po Kutnie oprowadzał  Stanisław Wojdecki członek zarządu TPZK. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się o rozwoju przestrzennym miasta na przełomie wieków, poznali najciekawsze zabytki miasta oraz herby    i ciekawostki historyczne z nimi związane; postacie (w tym właściciele miasta), które przyczyniły się do rozwoju miasta. Uczestnicy spaceru poszerzyli wiedzę o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach politycznych, gospodarczych i społecznych na przestrzeni wieków (m.in. „potop szwedzki”, epoka napoleońska, powstanie listopadowe i styczniowe). Mimo upalnego dnia, atmosfera spaceru była bardzo przychylna. Uczestnicy  z ogromnym zainteresowaniem słuchali  opowieści o dawnych czasach… Zadeklarowali udział  w następnym spacerze, który będzie dotyczył dziejów naszego miasta w XX wieku. Czekamy i zapraszamy innych mieszkańców naszego miasta.
                                                                                                                                        

                                                            

Images: kutnowskispacerownik 1.JPG

„Kutnowski spacerownik- poznajemy tożsamość naszego miasta” jest realizowany przez TPZK w ramach projektu dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.

 

· redakcja dnia lipiec 03 2016 20:26:02 · 0 komentarzy · 90 czytań · Drukuj

pierwszy spacer 2 lipca 2016

          

                                      

        Images: tpzk_logo.jpg  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  zaprasza mieszkańców Kutna oraz turystów z innych miast i terenów do udziału  w  spacerach po Kutnie, które będą się rozpoczynały zawsze w każdą wakacyjną sobotę o godz. 15.15 i trwały nie dłużej niż 2 godziny.

          Miejscem zbiórki będzie zawsze Dworek Modrzewiowy  przy ul. Narutowicza 20 (tylko podczas spaceru do „Parku  Wiosny Ludów” - zbiórka będzie przed Szkołą Muzyczną).  Oprowadzi Was przewodnik z TPZK za darmo! 

                                                                                      

        Kutnowski spacerownik – poznajemy tożsamość naszego miasta” – to cykl spacerów - zwiedzanie Kutna w nowej formule. Podczas spaceru dowiecie się wielu ciekawostek z życia Kutna i jego mieszkańców. Spacer nie będzie trwał dłużej niż 2 godziny i będzie prowadzony     w tempie dla  zarówno małego, jak i starszego mieszkańca Kutna. Mile widziane są całe rodziny uczestniczące w spacerze.

        Każdy z uczestników otrzyma  „Kartę Uczestnika – Spacerownik Kutnowski”,  w której organizator będzie  potwierdzał udział w każdym ze spacerów okolicznościową  pieczęcią. Wszyscy, które zbiorą największą ilość pieczęci  zostaną nagrodzeni  upominkami oraz przewodnikami książkowymi po Kutnie. 


                                          Daty  spacerów:

2 lipca 2016 r. – „Kutno poprzez stulecia” cz. I-dzieje miasta od Średniowiecza do XIX wieku oprowadza Stanisław Wojdecki


9 lipca 2016 r. – „Kutno poprzez stulecia” cz. II-dzieje miasta w XX wieku (do 1945 r.).

16 lipca 2016 r. – „Śladami Żydów kutnowskich”.

23 lipca 2016 r. – „Park im. Wiosny Ludów - od pierwszych XVIII wiecznych nasadzeń do rewaloryzacji”.

30 lipca 2016 r. – „ Park im. Romualda Traugutta - pożyteczne piękno, czyli funkcje zadrzewień w krajobrazie miejskim”.

6 sierpnia 2016 r.- „Rzeźba po kutnowsku produktem regionalnym Kutna i regionu kutnowskiego”.

13 sierpnia 2016 r. – „Dzieje 37 Pułku Piechoty”.

20 sierpnia 2016 r. – Śladami Doktora Troczewskiego”.

27 sierpnia 2016 r- „Tradycja różana w Kutnie”.

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w  spacerach po naszym mieście, są nieodpłatne!

 

             Zadanie dofinansowanie jest ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno.Images: hk.jpg

· redakcja dnia czerwiec 29 2016 23:22:48 · 0 komentarzy · 94 czytań · Drukuj

Wykonano najpilniejsze prace przy nagrobku Henryka Gzowskiego w Krośniewicach

Osoby odwiedzające miejscowy cmentarz mogą ocenić, jak zostały wykorzystane środki z I krośniewickiej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów. Zbiórka odbyła się 1 listopada 2015 r., a dzięki niej udało się zebrać 4127,11 zł. Fundusze przeznaczono na prace konserwatorskie przy pomniku Henryka Gzowskiego.

 Images: HENRYK  GZOWSKI 1.jpg

W ubiegłym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej podjęło działania na rzecz ratowania zabytkowych grobów na krośniewickim cmentarzu. Z inicjatywy członków TPZK Julity Szczepankiewicz i Grzegorza Dębskiego oraz wsparciu TPZK i władz samorządowych Krośniewic odbyła się po raz pierwszy zbiórka na odnowę cennych obiektów pamięci. Pomysł zyskał akceptację społeczności, która hojnie wspomogła akcję. Również bez udziału wielu wolontariuszy nie udałoby się osiągnąć tego zamierzenia.

Pod koniec roku - 21 grudnia 2015 r.- na cmentarzu parafialnym spotkali się przedstawiciele zainteresowanych stron, a byli to: burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, ks. Sławomir Skowronek, prezes TPZK Bożena Gajewska, konserwator dzieł sztuki Maria Próchniewska, dyrektor Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Grzegorz Dębski oraz nauczyciel ZS nr 1 w Krośniewicach Julita Szczepankiewicz. Wówczas podjęto decyzję, który spośród  tak wielu cennych pod względem artystycznym i historycznym pomników powinien zostać poddany renowacji. Zdecydowano. że zostanie odrestaurowany pomnik Henryka Gzowskiego, obywatela ziemskiego, ufundowany przez jego żonę ok. 1875 r.

Grób jest  usytuowany przy głównej  alei  cmentarza. Ma formę pochyło zasklepionego sarkofagu, osadzonego na lwich łapach okrytych liśćmi akantu. Cokół i sarkofag wykonano z piaskowca, zaś tablicę inskrypcyjną o bogato profilowanych krawędziach, wykuto w białym marmurze. Wklęsłe liternictwo pierwotnie wypełnione było stopem metalu,  do dziś przetrwała tylko jedna z liter (R  przy dacie śmierci).  Wyszukana forma, czerpiąca z wzorców klasycystycznych wraz z doskonałością wykonania, stanowią coraz rzadszą pamiątkę, nie tylko po dawnym rzemiośle kamieniarskim, ale również po wysokiej kulturze tradycji pochówku, jaką podtrzymywali nasi niedawni przodkowie.

- Zebrane środki pozwoliły na wykonanie najpilniejszych prac. Pomnik został oczyszczony z wykorzystaniem wielu metod zarówno chemicznych jak i fizycznych.Oczyszczenie jest jednym z najistotniejszych działań konserwatorskich. Zalegające na  pomniku nawarstwienia atmosferyczne i biologiczne są nie tylko szpecące, ale powodują przyspieszone niszczenie, chociażby poprzez zawilgacanie czy wytrawianie minerałów skałotwórczych - mówi Maria Próchniewska, konserwator w specjalizacji rzeźba kamienna i elementy architektoniczne.

        Images: HENRYK  GZOWSKI  2.JPG Images: HENRYK  GZOWSKI 3.jpg
Sarkofag po pracach konserwatorskich prezentuje się okazale. Jednak do wykonania prac restauratorskich, dzięki którym pomnik Henryka Gzowskiego odzyskałby pełnię estetyki, potrzebne są  dalsze środki. W drugim etapie prac przewidziana jest między innymi rekonstrukcja metalowego wypełnienia liter, a także impregnacja kamienia przed szkodliwym działaniem opadów (tzw. hydrofobizacja).
 Współpraca zapoczątkowana przez TPZK z władzami samorządowymi i kościelnymi przyniosła wymierne korzyści i będzie kontynuowana w przyszłości. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej liczy również na zaangażowanie społeczności lokalnej, która interesuje się losem zabytków na miejscowym cmentarzu.  Mieszkańcy potwierdzili to podczas rozmów w czasie trwania kwesty, jak i prac konserwatorskich przy grobie na cmentarzu. -Życzliwość i duże zainteresowanie przedsięwzięciem ze strony odwiedzających cmentarz, z jakimi spotykałam się w czasie wykonywania prac, są dowodem potrzeby pielęgnowania własnej historii, a także żywej świadomości społecznej mieszkańców Krośniewic - dodaje Maria Próchniewska.

                                                                                   Julita Szczepankiewicz

 

· redakcja dnia czerwiec 29 2016 22:57:11 · 0 komentarzy · 98 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!