Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

minął trzeci i ostatni dzień pobytu w Kutnie Muzeum na kółkach

   

Za nami trzeci i ostatni już dzień pobytu  Muzeum na kółkach w Kutnie. Przed południem odbyły się warsztaty dla młodzieży w Sali tarasowej gościnnego Kutnowskiego Domu Kultury. Uczestniczyło w nim ponad 30 młodych mieszkańców naszego miasta. Warsztaty dla dorosłych mieszkańców odbyły się dzień wcześniej i uczestniczyło w nich 25 mieszkańców Kutna. To miłe, że warsztaty cieszyły się taką popularnością. Przez cały czas otwarcia muzeum przychodzi mieszkańcy naszego miasta, by je zwiedzać. A wieczorem w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca wszyscy mieszkańcy mieli możliwość obejrzeć trzy półgodzinne filmy dokumentalne Agnieszki Arnold tworzące całość po tytułem „Kutno”.

Film dokumentalny „Kutno” Agnieszki Arnold z 1995 roku to czteroodcinkowy serial, który bazuje na materiałach archiwalnych, nakręconych przez żołnierza gestapo, przedstawia zagładę kutnowskich Żydów. Kutno jest miastem, z którego pochodziła matka Agnieszki Arnold.

Część I  przedstawia ostatnią drogę kutnowskich Żydów, ich uwięzienie w Getcie „Konstancja”.   W części II pt. „Umiałem tylko latać”  opowiada o swoim życiu urodzony w Kutnie Samuel Falc -Laron – pułkownik izraelskiego lotnictwa. Część III opowiada o Aronie Eizyku – kutnowskim hodowcy róż. Część IV  przedstawia postać urodzonego w Kutnie  Adama Kerstena – historyka, specjalisty dziejów XVII wieku.

Mieszkańcy mieli możliwość  w 2015 roku oglądać jedną  część filmu Kutno –  o Getcie „Konstancja”.  W dniu 25 sierpnia 2016 roku mieszkańcy Kutna obejrzą  pozostałe trzy  odcinki tego filmu.

Autorka filmu w rozmowie z Jakubem Janiszewskim, zamieszczonej w „Wysokich Obcasach” z dnia 08.06.2008 roku,

 

Poniżej przytaczamy  krótki  fragment tego wywiadu:

 Jakub Janiszewski: To skąd ta fascynacja żydostwem?
Agnieszka Arnold: Z powodu czarodzieja Eizyka.

Jakub Janiszewski:  Kogo?!?
Agnieszka Arnold: Moja mama miała w Kutnie znajomego, jeszcze sprzed wojny. Nazywał się Aron Eizyk i hodował róże. Uwielbiał też ptaki i nosił przy sobie okruchy, którymi je karmił. Pamiętam taką wizję: moja mama rozmawia z czarnowłosym panem, do którego zlatują się ptaki, siadają mu na ramionach, drepcą koło niego. Było dla mnie absolutnie jasne, że to magik. Co więcej, on tę wizję we mnie podtrzymywał. Pamiętam, jak kiedyś go odwiedziliśmy w jego hodowli, szliśmy przez zagony róż i on się nagle odwrócił i wręczył mi bukiecik, gdzie jedna róża była czarna, jedna niebieska i jedna zielona. Miałam ze trzy lata, nie wiedziałam, że takie kwiaty w ogóle istnieją. To były dla mnie czary. 'Róże Arona', cała jedna część 'Kutna' opowiada o nim.
Jakub Janiszewski: I miała pani świadomość, że Eizyk jest Żydem? Już wtedy?
Agnieszka Arnold: Tak. I od tamtej pory żydostwo kojarzyło mi się z czymś pięknym i dobrym. Po dziś dzień mam takie, częściowo przeze mnie pomazane, katalogi ze zdjęciami róż, które wydawała jego firma. To były moje księgi dzieciństwa. Na każdej stronie u góry widnieje nazwa firmy 'B-cia Eizyk'. Nie wiedziałam wtedy, że to się czyta 'bracia' więc czytałam 'babcia', a moją babcię bardzo kochałam, więc Eizyk kojarzył mi się z samymi dobrymi rzeczami.

Więcej na stronie:http://www.wysokieobcasy.pl/wysokieobcasy/1,96856,5281862,Grabarka_Rzeczypospolitej.html

 

                                                                     Samuel Falc-Larson

Images: TRZECIDZIEN 8.JPGUrodził się w Kutnie w roku 1920. W roku 1929 rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym im. H. Dąbrowskiego w Kutnie. W roku 1936, z powodu naruszenia regulaminu szkoły-grał e piłkę nożną w klubie "Makabi", był kapitanem drużyny, musi opuścić "Dąbrowszczaka".  W roku 1937 rozpoczyna naukę w Gimnazjum we Włocławku, w którym w roku 1939 zdaje maturę.

Po maturze idzie do wojska, bierze udział w Kampanii Wrześniowej, podczas której zostaje ranny i dostaje się do niewoli niemieckiej. W roku 1939 ucieka z niemieckiej niewoli i ucieka na wschód, dociera do Kamieńca, gdzie pracuje jako kopacz torfu, a następnie przemieszcza się dalej na wschód, aby zaciągnąć się w szeregi tworzącej się Armii gen. Sikorskiego.  Z racji swojej narodowości i wyznania, w punkcie werbunkowym, pierwszym do którego się zgłosił, otrzymuje decyzję odmowną. Za namową kolegi, zgłasza się do innego punktu werbunkowego podając fałszywe dane osobowe i deklarując wiarę katolicką, zostaje przyjęty do Armii gen. Sikorskiego. Otrzymuje skierowanie do jednostki, która była zalążkiem  lotnictwa polskiego. W trakcie dalszej służby zostaje pilotem polskiego dywizjonu bombowego w Anglii. W roku 1944 lata nad Warszawę w czasie Powstania Warszawskiego dokonując zrzutów dla powstańców. Ostatni lot z pomocą walczącej Warszawie wykonuje 10 września 1944 roku. W drodze powrotnej nad Chorwacją (Węgrami ?), samolot zostaje zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą nieprzyjaciela, a załoga samolotu zostaje wzięta do niewoli niemieckiej. Przebywa w obozie jenieckim w Szczecinie od września 1944. Obóz zostaje oswobodzony przez Aliantów 03 maja 1945 roku.

Wraca do Anglii, gdzie zostaje skierowany na studia uniwersyteckie. Od swoich kuzynek, które mieszkały w USA, otrzymuje wiadomość, że jego cała najbliższa Rodzina została zamordowana przez hitlerowców (rodzice z jego rodzeństwem i dwójką sierot którymi się opiekowali, ukrywali się do roku 1943 w piwnicy polskiej rodziny. Niestety sąsiadka Polaków zadenuncjowała ich okupantowi i wszyscy, ukrywający i ukrywani, zostali zaaresztowani i zamordowani. Data śmierci jak i miejsce jest nieznane). Załamuje się psychicznie, chce przerwać studia, lecz dzięki pomocy władz uczelni, jak i otaczających go kolegów, w roku 1948 kończy studia na uniwersytecie.

W roku 1948, po formalnym zwolnieniu się z wojska polskiego, wyjeżdża do Izraela i wstępuje do służby zawodowej w lotnictwie bombowym armii izraelskiej. Bierze czynny udział w pierwszej wojnie arabsko-żydowskiej jako pilot bombowca.  W czasie "wojny sześciodniowej" pełni funkcję dowódczą w sztabie dowódcy frontu centralnego, jest doradcą generała d/s lotnictwa. Zawodową służbę wojskową w armii izraelskiej kończy w stopniu pułkownika lotnictwa. Na początku XXI wieku (około roku 2001) przyjeżdża do Polski, aby z rąk Prezydenta RP otrzymać odznaczenie za pomoc powstańcom warszawskim.

 

                                                                  Bracia Aron i Kastriel Eizyk

 

Images: TRZECIDZIEN 3.JPGAron   Eizyk urodził się w 1895 roku. Pochodził z Dobrzynia nad Drwęcą, gdzie gospodarowali jego przodkowie. Jego starszy brak Kastriel Eizyk w wieku 18 lat wyjechał do szkoły ogrodniczej w Hanowerze. Po jej ukończeniu odbył praktykę w firmie pod Dreznem, która zajmowała się produkcją róż i wysyłała krzewy do Rosji. Jak wspominał Aron, wtedy rozpoczęła się miłość Kastriela do róż.  Gdy Kastriel wrócił do Polski, ojciec kupił mu gospodarstwo 10-cio hektarowe w Kutnie, które w 1912 roku wspólnie Kastriel i Aron Eizyk objęli we władanie zakładając produkcję róż.

Szkółka braci Fizyk stała się jedną z czołowych szkółek – wybitnie nowatorskich i specjalistycznych. Gdy powstawał park w Żelazowej Woli Aron i Kastriel Fizyk podarowali do niego róże.  Wśród 25 dostawców róż, które nadsyłano zwykle w kilku czy kilkunastu odmianach i co najwyżej kilkudziesięciu krzakach, wyróżniła  się firma Kastriela i Arona Eizyków z Kutna, przysłali oni do Żelazowej Woli 208 odmian w 774 sztukach, czyniąc to aż siedmiokrotnie! (tak napisano w Roczniku Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego  z 2015 roku).

Gospodarstwo Ogrodnicze K.Eizyk -Kutno było świetnie zorganizowane, zatrudniało wielu pracowników. Uchodziło za najlepszy zakład produkujący róże w Polsce. Produkcja róż ruszyła w 1919 roku. Z katalogu wydanego na sezon 1938/39 wynika, że w ofercie było ponad 900 odmian róż, a wiemy, że na plantacjach, które ciągnęły się od Maliny do Kościuszkowa (dzisiejsze tereny szpitala) rosło w każdej odmianie kilka tysięcy krzaków. W ofercie są również oczka róż, krzewy ozdobne, bzy, byliny, drzewa i krzewy owocowe, krzewy na żywopłoty. Katalog ozdobiony jest zdjęciami, które wykonał fot.Krzeczanowski, Kutno. Okładkę zdobi zdjęcie Parku Traugutta. Katalog zawiera również wskazówki o hodowli róż. Jest grubą stustronicową książeczką. Widać z tego, że w ciągu dwudziestu lat II Rzeczpospolitej firma rozwinęła się bardzo, był to czas szczęścia i prosperity. Po wojnie Aron Eizyk tak pisał o tym czasie.

Wybuch II Wojny Światowej zastał on Karola w Rosji, z której w 1947 roku powrócił z żoną i dzieckiem najpierw do Polski, a potem wyjechał do Palestyny. Aron został w Polsce, z młodą żoną ( ślub odbył się w ostatnią niedzielę sierpnia 1939 roku) wyjechał do Pawłowic koło Kampinosu, gdzie pod nazwiskiem Tucholski pracował jako ogrodnik. Żona jego w 1944 roku została w łapance aresztowana, kilka miesięcy spędziła na Pawiaku, wróciła wprawdzie do męża, ale wkrótce zmarła.

Po wojnie Kastriel, który stracił w niej całą rodzinę, wyemigrował w 1949 roku z kraju. Aron został, powiedział, że tu zaczął i tu skończy. Zaraz po wojnie wrócił na gospodarstwo. Dom postawiony w 1936 roku nie istniał, ani jedna skiba ziemi nie była zaorana, z biblioteki fachowej nie została ani jedna książka.  Z 500 tysięcy róż nie było ani jednej. Niemcy wykopali je co do jednej i rozesłali do swoich domów.  Kolekcja róż w 1939 wynosiła  ponad tysiąc odmian.

Po wojnie Aron Eizyk wrócił do Adamowic, gospodarstwo prowadzone przez Niemca Winusa było tylko częściowo zniszczone, pozostała część materiału szkółkarskiego, co pozwoliło wznowić produkcję. A więc róże znów zakwitły pod Kutnem. Produkcja była już mniejsza niż przed wojną. Katalog z 1972 roku wydany na 60 lecie Gospodarstwa zawiera ofertę wielu popularnych wtedy odmian, niektóre sprowadzone zostały do Kutna dzięki kontaktom z bratem Karolem z Izraela. Pan Aron brał udział w wystawach róż, zdobywał medale, m.in. Brązowy Medal na IV Ogólnopolskiej Wystawie Róż w Warszawie w 1961 roku, na wystawach w Szczecinie i Chorzowie. Złotego Medalu nigdy nie dostał, to znaczy nie dostał go za róże. Miał jeszcze jedną pasję i miłość – ptaki i właśnie na wystawie gołębi w latach 70. w Warszawie uzyskał Złoty Medal za gołębia Białe Loki. Kochał ptaki, potrafił naśladować ich głosy, gdy wędrował po plantacji one czekały na okruchy z jego kieszeni.

Był życzliwym, dobrym dla ludzi człowiekiem, wielu udzielał materialnego wsparcia. Bardzo pomagał przy odbudowie kościoła w Wożniakowie, nie miało to znaczenia, że nie był katolikiem. Jak mówi ksiądz Jan Sposób, parokonny zaprzęg z platformą był zawsze do dyspozycji budowniczych kościoła. Dobra pamięć o Aronie Eizyku trwa do dziś wśród wielu okolicznych ludzi. Żył 84 lata. Zmarł 11 marca 1979 roku, pochowany jest na cmentarzu w Wożniakowie

                                                                                Adam Kersten
Images: TRZECIDZIEN 4.JPGPolski historyk, specjalista dziejów XVII wieku.

Urodził się  26 kwietnia 1930 w Kutnie w rodzinie polskiej o korzeniach żydowskich, zmarł 11 stycznia 1983 w Warszawie.

Po wojnie ukończył szkołę średnią w Łodzi. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1951). W 1955 uzyskał doktorat, w 1960 habilitację, w 1967 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1974 tytuł profesora zwyczajnego.

1945–1948 członek Związku Walki Młodych, a następnie 1948–1950 Związku Akademickiego Młodzieży Polskiej. W latach 1948–1978 był członkiem PZPR. Został usunięty z partii za pracę w opozycji (m.in. aktywną działalność w TKN). 

Podczas studiów asystent w Centralnym Muzeum Historycznym w Warszawie i Szkole Dyplomatyczno-Konsularnej przy MSZ; 1951–1955 pracownik naukowy IH UW i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie; 1955–1983 pracownik naukowy Katedry Historii (od 1970 Instytutu Historii) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Autor wielu książek, m.in. Chłopi polscy w walce z najazdem szwedzkim: 1655–1656 (1958), Stefan Czarniecki, 15991665 (1963), Sienkiewicz – „Potop” – historia (1966), Na tropach Napierskiego: w kręgu mitów i faktów (1970), Warszawa kazimierzowska 16481668 (1971), Szwedzi pod Jasną Górą 1655 (1975), Hieronim Radziejowski: studium władzy i opozycji (wydana po śmierci, w 1988); konsultant historyczny przy ekranizacji Pana Wołodyjowskiego (1968), współscenarzysta Potopu (1974).

W 1978 roku był jednym z sygnatariuszy ogłoszonej 12 lutego deklaracji założycielskiej Towarzystwa Kursów Naukowych. Prowadził kilka cykli wykładów z historii i historii literatury oraz z żoną Krystyną organizował kolokwia TKN. W 1979 na prośbę Rady Programowej TKN został osobą odpowiedzialną za publikację materiałów i wykładów TKN.

Współpracował z  Niezależną Oficyną Wydawniczą NOW-a oraz wydawnictwem lubelskim Spotkania. W 1979 dokonal wyboru artykułów z prasy sowieckiej z września 1939 pt. Prawda, które zostały wydane przez NOW-ą.

W 1979 założył wydawnictwo NOW-a 2, które prowadził niemal do swojej śmierci. Zajmował się zdobywaniem papieru, farby, transportem, uczestniczył w druku i kolportażu; pseudonim Lord Komfort zawdzięczał zastosowaniu do druku (jako pierwszy) zabarwionej farbą pasty do prania Komfort.

Od jesieni 1980 w „Solidarności”, doradca komisji zakładowych; od października 1980 prowadził w Lublinie, na prośbę NZS, cykl publicznych wykładów z historii Polski. Uczestnik strajków studenckich na UMCS na jesieni 1981.

Po 13 XII 1981 współpracownik „Tygodnika Wojennego”. Przekazał zgromadzony przez NOW-ą 2 papier, który wystarczył na rok wydawania gazety.

W 2006 został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Informacje pochodzą ze strony: http://kerstens.org/fundacja/Adam/biografia/zyciorys.shtml

                                                           Images: TRZECIDZIEN 6.JPG     

Images: TRZECIDZIEN 5.JPG Images: TRZECIDZIEN 7.JPG
Po zakończeniu pokazu filmu przeszliśmy do Muzeum na kółkach, by uroczyście zamknąć wystawę. Podziękowaliśmy pani Zofii Biernackiej  i animatorom  Muzeum za oprowadzanie po wystawie  pani Jagodzie i panu Szymonowi.

Dla wszystkich tych, którzy nie widzieli wystawy lub czują niedosyt mamy dobrą wiadomość. W październiku tego roku   Muzeum na kółkach będzie gościć  w  Krośniewicach. Przypomnimy o tym w stosownym czasie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia sierpień 25 2016 23:23:59 · 0 komentarzy · 0 czytań · Drukuj

drugiego dnia pobytu Muzeum na kółkach wiele się działo...

           

Images: DZIENDRUGI 16.JPG Images: DZIENDRUGI 14.JPG
Images: DZIENDRUGI 12.JPG Images: DZIENDRUGI 1.JPG
Drugiego dnia pobytu Muzeum na kółkach w Kutnie znów wiele się działo. Późnym rankiem w sali tarasowej  animatorzy Muzeum przeprowadzili warsztaty dla dorosłych. Od godziny 14.oo mieszkańcy naszego miasta zwiedzali Muzeum na kółkach, oglądali wystawę z narażeniem życia w Kutnowskim Domu Kultury, a na kutnowskim  rynku czytali powieść „Miasteczko” Szaloma Asza – pisarza urodzonego w Kutnie. Czytanie powieści rozpoczęła dyrektor Miejskiej i  Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie im. Stefana Żeromskiego pani Magdalena Konczarek. Czytali kutnowscy samorządowcy, ludzie kultury, młodzież, a także wszyscy ci, którzy chcieli się zmierzyć z tym zadaniem. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.

 Images: DZIENDRUGI 8.JPG Images: DZIENDRUGI 3.JPG

 Images: DZIENDRUGI 17.JPG Images: DZIENDRUGI 10.JPG
 
Images: DZIENDRUGI 11.JPG  Images: DZIENDRUGI 7.JPG Images: DZIENDRUGI 2.JPG
 Szalom  Asz w przedmowie do „Miasteczka” w roku 1925  napisał:

Pochodzę z żydowskiego miasteczka i ono właśnie towarzyszy mi przez cały czas w mojej  twórczości.  Dokądkolwiek bym się nie udał podczas mojej wędrówki, do wielkich miast starego i nowego świata, wszędzie rozbłyskują dla mnie niczym zaczarowane ognie, niczym wizje, spadziste dachy  niskich domków w miasteczkach, gdzie mieszkają ubóstwo, cnota i żydowska pobożność. W promieniach zachodzącego słońca, w ciszy wieczornego nieba, jawi się przede mną skromna, wdzięczna, otulona warkoczykami główka żydowskiej dziewczyny, przeniknięte pobożnością oczy żydowskiej matki, bogobojność i wiara promieniująca z twarzy pobożnych Żydów. Oto perły miasteczka – głęboka pobożność jego ludu, jego prawdziwe człowieczeństwo w ubóstwie, wznoszące tych  ludzi ku wyższym. Piękniejszym światom. Właśnie ich poszukiwałem na drodze mojego życia, wszędzie je napotykając, czy to w jasnych, ciepłych izbach oświetlonych płomieniem szabasowych świec, czy na zimnych, błotnistych podwórkach, w opuszczeniu i samotności, nad swojskimi strumykami i w portach wielkich mórz.

Nie należy się temu dziwić. Miasteczko to nasza ziemia, z której wszyscy wyrastamy, choć byśmy z całych sił próbowali się z niej wyrwać, nie uda  nam się tego dokonać. Jak drzewa czerpiemy z niej soki żywotne – nawet, gdy dzieli nas od niej tysiące mil, nawet zza morza. Wszyscy ludzie są przecież dziećmi  tej ziemi, zaś dla Żyda jest nią żydowskie miasteczko, to w nim tkwią nasze korzenie. Przekazując moje utwory czytelnikom żydowskiego miasteczka niech mi wolno będzie wyrazić życzenie, aby wytrzymały one próbę czasu i stanowiły odbicie tamtego słonecznego blasku, który moja dusza wchłonęła za młodych lat i którym nasyciła się na całe życie.” (wyd. Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą, Janowiec nad Wisłą 2003).

 Images: DZIENDRUGI 20.jpg Images: DZIENDRUGI 21.jpg

                                               Images: DZIENDRUGI 19.jpg 
Późnym popołudniem chętni mieszkańcy naszego miasta spacerowali śladami kutnowskich Żydów. Oprowadzał ich Stanisław Wojdecki. Uczestnicy spaceru dowiedzieli się, gdzie przed II wojną światową stała synagoga, szkoły, do których chodziły żydowskie dzieci oraz jak wyglądało życie społeczności żydowskiej na przestrzeni wieków w Kutnie.
  Images: DZIENDRUGI 5.JPG Images: DZIENDRUGI 4.JPG

· redakcja dnia sierpień 24 2016 21:48:23 · 0 komentarzy · 5 czytań · Drukuj

minął pierwszy dzień wizyty w Kutnie Muzeum na kółkach

    

A w ciągu pierwszego  dnia wizyty po uroczystym otwarciu mieszkańcy licznie odwiedzali Muzeum oglądając interaktywną mapę Kutna, rozmawiając z animatorami i zabierając do domu materiały dotyczące Muzeum. Zainteresowani mieszkańcy spacerowali śladami kutnowskich Żydów, oprowadzał ich Stanisław Wojdecki, a wieczorem wszyscy ci, którzy nie wystraszyli się drobnego deszczu mieli możliwość wysłuchać pięknego koncertu  muzyki żydowskiej w wykonaniu Marka Ravskiego i Rafała Grząki.

Koncertowi towarzyszył pokaz  kutnowskich kart  pocztowych sprzed II wojny światowej (użyczonych przez Marka Wójkowskiego) i fotografii kutnowskich Żydów użyczonych przez Archiwum Państwowe w Płocku, Oddział w Kutnie.

Muzeum na kółkach  gości w Kutnie jeszcze  dwa dni. 

Przyjdźcie  i przekonajcie  się sami, czy jest interesujące…
                          
Images: DZIENPIERWSZY 4.JPG   Images: DZIENPIERWSZY 5.JPG
               
Images: DZIENPIERWSZY 12.JPGImages: DZIENPIERWSZY 11.JPG 
Images: DZIENPIERWSZY 14.JPG
Images: DZIENPIERWSZY 8.JPG
              Images: DZIENPIERWSZY 9.JPG      
        

· redakcja dnia sierpień 23 2016 22:41:36 · 0 komentarzy · 8 czytań · Drukuj

do Kutna przyjechało Muzeum na kółkach

            

Zapraszamy na uroczyste otwarcie Muzeum na kółkach  23 sierpnia 2016 r. (wtorek) o godz. 14.oo

.
      


      Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 1.JPG
      
       Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 2.JPG
       Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 5.JPG
       Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 8.JPG
       
       Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 3.JPG

      Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 4.JPG

      Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 9.JPG
      Images: PRZYJECHALO MUZEUM NA KOLKACH 10.JPG
                      
              

                Zapraszamy też do zwiedzania w KDK wystawy pt. „Z narażeniem życia”

 

                                 Images: MUZEUM NA KOLKACH WYSTAWA.JPG 

 

· redakcja dnia sierpień 22 2016 23:03:55 · 0 komentarzy · 26 czytań · Drukuj

niecodzienna wizyta Muzeum na kółkach już we wtorek

                            

                               Images: MUZEUM NA KOLKACH PLAKAT.jpg

Muzeum na kółkach w Kutnie

23-25 sierpnia 2016, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

23.08

10.00 Spacer śladami kutnowskich Żydów; start z Dworku modrzewiowego (siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej); ul. Narutowicza 20

14:00 Uroczyste otwarcie „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego


14.00-20.00 wystawa „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

 

19.00 Koncert multimedialny muzyki żydowskiej w wykonaniu Marka Ravskiego i Rafała Grząki, Scena, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego  https://www.youtube.com/watch?v=N4ahUONzlZk


8:00-20:00 Wystawa „Z narażeniem życia”. Kutnowski Dom Kultury (hall), ul. Żółkiewskiego 4 http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2015/06/10/wystawa-z-narazeniem-zycia-polacy-ratujacy-zydow-podczas-zaglady

24.08

14.00-20.00 wystawa „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

 

14:00-20:00 Czytanie przez mieszkańców Kutna powieści „Miasteczko” Szaloma Asza

17:00 Spacer śladami kutnowskich Żydów, start z Dworku modrzewiowego (siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej); ul. Narutowicza 20


8:00-20:00 Wystawa „Z narażeniem życia”, Kutnowski Dom Kultury (hall), ul.
 Żółkiewskiego 4

25.08

14.00-20.00 wystawa „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego


18:00-19.30 Film „Kutno” Agnieszki Arnold, Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, ul. Teatralna 1

20:00 Uroczyste zamknięcie wystawy „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

8:00-20:00 Wystawa „Z narażeniem życia”. Kutnowski Dom Kultury (hall),
ul. Żółkiewskiego 4

Podczas całego pobytu „Muzeum na kółkach” będzie można również zobaczyć wystawę plenerową „Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów” przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Kutnie,  która będzie dostępna dla zwiedzających przez cały dzień, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

Na wszystkie wydarzenia  WSTĘP  WOLNY

      Images: MUZEUM NA KOLKACH ULOTKA 1.jpg   
                     
  Images: MUZEUM NA KOLKACH  ULOTKA 2.jpg
            

· redakcja dnia sierpień 20 2016 19:06:31 · 0 komentarzy · 16 czytań · Drukuj

UWAGA

       

Przedłużony termin konkursu do 11 września 2016.

Możesz wybrać napis na tabliczce - np. sam numer adresowy bez nazwiska!                                   
                                 
Images: TABLICZKA SIM DLA CIEBIE.jpg
Nie przegap okazji!                

Weź udział w konkursie i wygraj tabliczkę z numerem adresowym na swój dom!

Mieszkasz w Kutnie? Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Chcesz  otrzymać  bezpłatnie nowoczesną i wykonaną zgodnie z SIM  tabliczkę z numerem adresowym  na swój dom? To proste! Poszukaj w swoim domowym archiwum i przyślij nam  fotografię przedstawiającą Kutno, życie  jego mieszkańców lub  wydarzenia  z naszego miasta!

Bądź pierwszym na swojej ulicy, który ma nowoczesną tabliczkę adresową wykonaną zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie !

Włącz się w  realizację Kutnowskiego Systemu  Informacji   Miejskiej!

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zaprasza  Kutnian, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych do  konkursu pod nazwą „Tabliczka dla Ciebie!”. Konkurs jest realizowany we współpracy z Miastem Kutno.

Do wygrania są profesjonalne tabliczki z numerem  adresowym, którą zamocujesz na swoim domu, wykonane zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie.

Głównym celem konkursu  jest upowszechnienie nowoczesnego, spójnego i czytelnego Systemu Informacji Miejskiej wśród mieszkańców  Kutna oraz zebranie kolekcji  wartościowych fotografii z życia Kutna i  jego mieszkańców, które  znajdują się w domowych i rodzinnych archiwach   kutnian.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Każdy z mieszkańców Kutna  będący właścicielem  budynku  jednorodzinnego! Jeżeli chcesz uczestniczyć w naszym konkursie - po prostu wyślij fotografię opatrzoną odpowiednim opisem. Liczymy, że biorący udział w konkursie prześlą  jak najstarsze fotografie miejsc i ludzi oraz wydarzeń z życia Kutna. 

Jak wziąć udział?

Aby przystąpić do konkursu należy przesłać  fotografię  w wersji elektronicznej  (zeskanowaną) w rozdzielczości nie mniejszej niż 600 dpi w formacie jpg. Przesyłane pliki nie mogą być większe niż 20 mb. Do konkursu można zgłaszać dowolną  liczbę   fotografii.

W przypadku braku możliwości zeskanowania fotografii w domu prosimy o dostarczenie Organizatorowi  fotografii w formie papierowej, którą  po zeskanowaniu  Organizator od razu odda właścicielowi.

Sposób zgłaszania fotografii do konkursu:

- za pomocą poczty e-mail na adres:  konkurs@tpzk.eu

- pocztą tradycyjną  do siedziby Organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20   z dopiskiem na kopercie „Tabliczka dla Ciebie”

- osobiście do siedziby organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, 99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20  (wtorki  16.oo  - 19.oo).

                Fotografie  można nadsyłać w  terminie do 11 września  2016r.

 

· redakcja dnia sierpień 20 2016 13:13:05 · 0 komentarzy · 15 czytań · Drukuj

prowadzimy prace na cmentarzu parafialnym w Kutnie

Sierpień to także okres naszych prac porządkowych i renowacyjnych na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Znów członkowie TPZK sprzątali wokół starych zabytkowych grobów, a konserwator dzieł sztuki - pani Maria Próchniewska pracowała nad renowacją nagrobka Marcelego Nowaka.Swój czas i wysiłek przy porządkowaniu starych grobów poświęcali: Anna Milczewska, Elżbieta Żółtowska, Sławomir  Małas, Wiesław Kotliński, Halina Reszka.

Serdecznie dziękujemy za tę społeczną pracę na rzecz naszego miasta i regionu!

Images: SPRZATANIECMENTARZA 1.JPG Images: SPRZATANIECMENTARZA 4.JPG

Cmentarz parafialny w Kutnie gromadzi w sobie świadectwa ostatnich niemal 200 lat historii regionu kutnowskiego. Groby kryją szczątki doczesne kolejnych pokoleń, tworzących historię naszego miasta. Są wśród nich ludzie szczególnie zasłużeni dla Kutna, ale są też zwykli ludzie… Wiele z tych grobów, poprzez swoje pomniki i inskrypcje, ma dziś historyczną i kulturową wartość. Stare, zabytkowe pojedyncze mogiły, przewrócone krzyże czy prawie całkowicie zarośnięte tablice nagrobkowe – to miejsca, których nie brakuje, i o które trzeba zadbać.

Dlatego też prosimy Was, Mieszkańcy Kutna i regionu – jeśli przechodzicie obok starych, zabytkowych grobów lub macie je w pobliżu grobów swoich bliskich – zgarnijcie przy okazji śmieci, liście czy stare wiązanki z tych nagrobków. Włączcie się w nasze działania na rzecz utrzymania naszej nekropolii w dobrym stanie.

Images: SPRZATANIE CMENTARZA 3.JPG

Z pieniędzy uzbieranych podczas kwesty w 2015 roku dawną świetność odzyska nagrobek Marcelego Nowaka.

Poniżej opis nagrobka Marcelego Nowaka sporządzony przez panią Marię Próchniewską:

IDENTYFIKACJA RODZAJ: mała architektura sepulkralna, grób Marcelego Nowaka i Józefy Nowak.

MIEJSCE : Cmentarz Parafialny w Kutnie, ul. Cmentarna 4

DATOWANIE: ok. 1902

AUTOR (SYGNATURA) : F. NAWROCKI KUTNO

INSKRYPCJE: Ś.P. MARCELI NOWAK/ŻYŁ LAT 83/ ZM. D. 4 GRUDNIA 1904 R./PROSI O ZDROWAŚ MARYA/KOCHAJĄCA ŻONA MĘŻOWI Ś.P. JÓZEFA/NOWAK/ŻYŁA LAT 78 ZM. D. 9 PAŹDZIERNIKA 1911 R. /PROSI O ZDROWAŚ MARIA

MATERIAŁ TECHNIKA: rzeźba w piaskowcu, cegła i zaprawa murarska na bazie cementu, stal

WYMIARY: wys. 210 (bez krzyża), szer. 155cm dł. 285 cm.

OPIS Pomnik usytuowany w drugim sektorze Cmentarza Parafialnego w Kutnie, w pobliżu kaplicy mszalnej, licem skierowany w stronę północno- wschodnią. Piwnica grobowa murowana z cegły i zaprawy na bazie cementu, przesklepiona dwuspadowo, ograniczona stalowym ogrodzeniem wykonanym z okrągłych w przekroju elementów: sześciu sztachet zwieńczonych misami paleniskowymi oraz dwoma poprzeczkami. W wezgłowiu piaskowcowy piedestał z krzyżem na wsparty murowanym cokole, zwrócony licem w stronę alei. Postument złożony z czterech stopniowo zmniejszających się bloków rozgraniczonych ozdobnymi profilowaniami. Szczytowa bryła zamknięta dwuspadowym daszkiem dźwiga krzyż w formie surowego pnia drzewa. Na licu tejże bryły widnieje napis, ryty wklęsło pismem majuskułowym: Ś.P. MARCELI NOWAK/ŻYŁ LAT 83/ ZM. D. 4 GRUDNIA 1904 R./PROSI O ZDROWAŚ MARYA/KOCHAJĄCA ŻONA MĘŻOWI, na licach obu środkowych bloków widnieją napisy: Ś.P. JÓZEFA/NOWAK ŻYŁA LAT 78 ZM. D. 9 PAŹDZIERNIKA 1911 R. /PROSI O ZDROWAŚ MARIA .

STAN ZACHOWANIA Stan zachowania pomnika jest bardzo zły. Krzyż wieńczący jest niezachowany, pozostał po nim jedynie spękany fragment podstawy wyobrażający korzenie drzewa. Lico z inskrypcją oraz odwrocie są mocno zdezintegrowane, osypujące się, w szczególności od strony południowo-zachodniej (tył). Napisy słabo czytelne, relief spłycony i wyoblony.
Images: gr 8.JPG Images: gr 7.JPG Images: gr 5.JPG

Images: NAGROBEKMARCELEGONOWAKA 4.jpg Images: NAGROBEKMARCELEGONOWAKA 3.jpg

Images: NAGROBEKMARCELEGONOWAKA.JPG Images: NAGROBEKMARCELEGONOWAKA 2.JPG
Dzięki ofiarności społeczności kutnowskiej podczas jesiennych odwiedzin na kutnowskiej nekropolii zobaczymy odrestaurowany nagrobek Marcelego Nowaka.

· redakcja dnia sierpień 17 2016 20:59:51 · 0 komentarzy · 32 czytań · Drukuj

spacerownik kutnowski

        

 Images: Stanicka 3.JPG Kolejny spacer z cyklu "Kutnowski spacerownik- poznajemy tożsamość naszego miasta" odbył się 6 sierpnia, a celem była galeria rzeźby w Muzeum Regionalnym. Uczestnicy mieli okazję poznać rzeźbę kutnowską, która jest oryginalnym produktem regionalnym Kutna i regionu. Do tematu wprowadziła zebranych Barbara Łuczak opowiadając o wpływach trzech regionów etnograficznych łęczyckiego, łowickiego i kujawskiego na region kutnowski, który nie wyróżniał się własnymi etnograficznymi cechami. To migrująca ludność przenosiła elementy gwary, zwyczajów, obrzędów, budownictwa i ubioru na  tereny kutnowskie.

   Kutnowska rzeźba ma swoje  początki w połowie lat siedemdziesiątych  XX wieku.  Wtedy to miała cechy tradycyjnej łęczyckiej rzeźby na czele z diabłem Borutą. Z czasem kutnowscy rzeźbiarze dorobili się własnego stylu określanego "kutnowski". 

W galerii powitał uczestników uznany rzeźbiarz Józef Stańczyk, który precyzyjnie opisywał każdą rzeźbę i jego twórcę. Wskazał na  różnorodność przedstawiania jednego tematu w wielu formach i wyrażeniach np. szopkę. Jako jedyną wśród rzeźbiarzy wyróżniającą tylko rzeźbę kutnowską pokazał rzeźbę piętrową, wielopoziomową. Mówił o używanych materiałach (drewnie) i narzędziach oraz technikach wyróżniających poszczególnych rzeźbiarzy. Była to  zapewne wspaniała lekcja etnografii, wiedza której w książkach nie znajdziemy.


                                                                                         Barbara Łuczak

             Images: SPACEROWNIK  37 PP.jpg

Kolejny „Spacerownik kutnowski”, w dniu 13 sierpnia  br.  ponownie zgromadził osoby zainteresowane historią naszego miasta.  Mieszkańcy Kutna   w towarzystwie  wytrwałych bliźniaków na dziecięcym wózku  wędrowali    ulicami Kutna zapoznając się z  historią i miejscami związanymi   z 37 Łęczyckim Pułkiem Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego, który przez prawie 20 lat stacjonował w Kutnie.  Uczestnicy otrzymali  potwierdzenie udziału  okolicznościową pieczęcią - dziś była to odznaka pamiątkowa 37 pp. Pogoda   w tym dniu dopisała.  Uczestnicy rajdu  wyruszyli tradycyjnie  spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia.  Podczas  spaceru uczestnicy dotarli do głównych koszar 37 pp, które znajdowały się na ulicy Warszawskiej (obecnie ul. Grunwaldzka).  Uczestnicy spaceru dowiedzieli się min. o działalności kulturalnej  (np. amatorski teatr, wycieczki, uroczystości szkolne), uroczystościach pułkowych, udziale w przewrocie majowym, szlaku bojowym   w l.1918 - 1919 i 1939 r. jakie miały miejsce z udziałem  37pp. Atmosfera spaceru  tak jak tydzień temu była bardzo przychylna. Uczestnicy  z ogromnym zainteresowaniem słuchali  opowieści o dawnych czasach…

A  następny spacer  będzie dotyczył zasłużonej  postaci dla naszego miasta - Doktora Antoniego Troczewskiego. Zapraszamy !
                                                                                                             Stanisław Wojdecki


         Zadanie dofinansowanie jest ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno
 Images: hk.jpg

· redakcja dnia sierpień 17 2016 20:07:33 · 0 komentarzy · 31 czytań · Drukuj

niecodzienna wizyta

   

    Images: MUZEUM NA KOLKACH TRASA.jpg
          Muzeum na kółkach w Kutnie              23-25 sierpnia 2016

Images: MUZEUM NA KOLKACH PLAKAT.jpgMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Miastem Kutno zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedziło 47 miejscowości. W dniach  23 – 25 sierpnia 2016 roku Muzeum będzie gościć w Kutnie. ZAPRASZAMY!

 

 

 

 

 

 


Zobacz krótki film:
 
https://www.youtube.com/watch?v=iOGFKyc2mZQ

Muzeum na Kółkach to nowoczesny projekt edukacyjny, organizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, polegający na eksponowaniu w poszczególnych miastach i gminach interaktywnego pawilonu wystawienniczego prezentującego historię Żydów. Celem projektu i wystawy jest edukowanie o wielowiekowym współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej, a także przedstawianie i wyjaśnianie zagadnień związanych z kulturą, tradycjami oraz życiem codziennym Żydów na ziemiach polskich. Wizycie pawilonu towarzyszą warsztaty edukacyjne organizowane przez animatorów z POLIN oraz miejscowych edukatorów, wykłady, spacery, koncerty, projekcie filmów oraz szeroko pojęte wydarzenia kulturalne skupione wokół tradycji żydowskiej.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa Kutna. Opisane zostały na niej ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla (małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską) przybliżane są najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Animatorzy opowiadają również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Images: PLAKAT Z NARAZENIEM ZYCIA.jpgWystawie mobilnej „Muzeum na kółkach” towarzyszy  wystawa „Z narażeniem życia Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”. Wystawa zrealizowana została w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, a jej wernisaż miał miejsce w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspozycja była jak dotąd prezentowana w Paryżu, Essen, Tallinie, Wilnie i Madrycie.

Muzeum na kółkach w Kutnie

23-25 sierpnia 2016, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

23.08

10.00 Spacer śladami kutnowskich Żydów; start z Dworku modrzewiowego (siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej); ul. Narutowicza 20

14:00 Uroczyste otwarcie „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego


14.00-20.00 wystawa „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

 

19.00 Koncert multimedialny muzyki żydowskiej w wykonaniu Marka Ravskiego i Rafała Grząki, Scena, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego  https://www.youtube.com/watch?v=N4ahUONzlZk


8:00-20:00 Wystawa „Z narażeniem życia”. Kutnowski Dom Kultury (hall), ul. Żółkiewskiego 4 http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2015/06/10/wystawa-z-narazeniem-zycia-polacy-ratujacy-zydow-podczas-zaglady

24.08

14.00-20.00 wystawa „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

 

14:00-20:00 Czytanie przez mieszkańców Kutna powieści „Miasteczko” Szaloma Asza

17:00 Spacer śladami kutnowskich Żydów, start z Dworku modrzewiowego (siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej); ul. Narutowicza 20


8:00-20:00 Wystawa „Z narażeniem życia”, Kutnowski Dom Kultury (hall), ul.
 Żółkiewskiego 4

25.08

14.00-20.00 wystawa „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego


18:00-19.30 Film „Kutno” Agnieszki Arnold, Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, ul. Teatralna 1

20:00 Uroczyste zamknięcie wystawy „Muzeum na kółkach”, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

8:00-20:00 Wystawa „Z narażeniem życia”. Kutnowski Dom Kultury (hall),
ul. Żółkiewskiego 4

Podczas całego pobytu „Muzeum na kółkach” będzie można również zobaczyć wystawę plenerową „Początek końca. Tragedia kutnowskich Żydów” przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Kutnie,  która będzie dostępna dla zwiedzających przez cały dzień, Plac marszałka Józefa Piłsudskiego

Na wszystkie wydarzenia  WSTĘP  WOLNY

Koordynatorem wizyty Muzeum na kółkach w Kutnie jest Bożena Gajewska/TPZK 
  Images: MUZEUM NA KOLKACH ULOTKA 1.jpg

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie:
http://www.polin.pl/muzeumnakolkach

 
oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”:
https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

Zapraszamy

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 Images: MUZEUM NA KOLKACH  ULOTKA 2.jpg

· redakcja dnia sierpień 10 2016 22:49:00 · 0 komentarzy · 80 czytań · Drukuj

jeszcze tylko 5 dni...

        
 
Images: TABLICZKA SIM DLA CIEBIE.jpg 

 

Możesz wybrać napis na tabliczce - np. bez nazwiska, z napisem Kutno lub sam numer adresowy!

Przypominamy!!!
                                    Zostało  tylko 5 dni...

Nie przegap okazji!                 Do wygrania jest 200 tabliczek!
 

Weź udział w konkursie i wygraj tabliczkę z numerem adresowym na swój dom!

Mieszkasz w Kutnie? Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Chcesz  otrzymać  bezpłatnie nowoczesną i wykonaną zgodnie z SIM  tabliczkę z numerem adresowym  na swój dom? To proste! Poszukaj w swoim domowym archiwum i przyślij nam interesującą fotografię przedstawiającą Kutno, życie  jego mieszkańców lub  wydarzenia  z naszego miasta!

Bądź pierwszym na swojej ulicy, który ma nowoczesną tabliczkę adresową wykonaną zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie !

Włącz się w  realizację Kutnowskiego Systemu  Informacji   Miejskiej!

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zaprasza  Kutnian, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych do  konkursu pod nazwą „Tabliczka dla Ciebie!”. Konkurs jest realizowany we współpracy z Miastem Kutno.

Do wygrania są profesjonalne tabliczki z numerem  adresowym, którą zamocujesz na swoim domu, wykonane zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej w Kutnie.

Głównym celem konkursu  jest upowszechnienie nowoczesnego, spójnego i czytelnego Systemu Informacji Miejskiej wśród mieszkańców  Kutna oraz zebranie kolekcji  wartościowych fotografii z życia Kutna i  jego mieszkańców, które  znajdują się w domowych i rodzinnych archiwach   kutnian.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Każdy z mieszkańców Kutna  będący właścicielem  budynku  jednorodzinnego! Jeżeli chcesz uczestniczyć w naszym konkursie - po prostu wyślij fotografię opatrzoną odpowiednim opisem. Liczymy, że biorący udział w konkursie prześlą  jak najstarsze fotografie miejsc i ludzi oraz wydarzeń z życia Kutna. 

Jak wziąć udział?

Aby przystąpić do konkursu należy przesłać  fotografię  w wersji elektronicznej  (zeskanowaną) w rozdzielczości nie mniejszej niż 600 dpi w formacie jpg. Przesyłane pliki nie mogą być większe niż 20 mb. Do konkursu można zgłaszać dowolną  liczbę   fotografii.

W przypadku braku możliwości zeskanowania fotografii w domu prosimy o dostarczenie Organizatorowi  fotografii w formie papierowej, którą  po zeskanowaniu  Organizator od razu odda właścicielowi.

Sposób zgłaszania fotografii do konkursu:

- za pomocą poczty e-mail na adres:  konkurs@tpzk.eu

- pocztą tradycyjną  do siedziby Organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20   z dopiskiem na kopercie „Tabliczka dla Ciebie”

- osobiście do siedziby organizatora: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, 99-300 Kutno, ul. Narutowicza 20  (wtorki  16.oo  - 19.oo).


                Fotografie  można nadsyłać w  terminie do 15 sierpnia 2016r.

· redakcja dnia sierpień 10 2016 22:22:35 · 0 komentarzy · 51 czytań · Drukuj

przyjdź, zobacz, posłuchaj...

                

Images: KARTA  UCZESTNIKA spacerownik TPZK.jpgZapraszamy na kolejny spacer - 6 sierpnia 2016r. (sobota), którego tematem jest  „Rzeźba po kutnowsku produktem regionalnym Kutna i regionu kutnowskiego”.

Wyruszamy o godz. 15.15 spod Dworku modrzewiowego. W sobotę zwiedzamy wystawę stałą w Muzeum Regionalnym w Kutnie poświęconą rzeźbie kutnowskiej.  Jeśli jeszcze nie widziałeś tej wystawy  – przyjdź!

 Tym razem oprowadzać będzie Barbara Łuczak, a gościem specjalnym spaceru będzie kutnowski rzeźbiarz Józef Stańczyk.

                                              

 Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  zaprasza mieszkańców Kutna oraz turystów z innych miast i terenów do udziału  w  spacerach po Kutnie, które będą się rozpoczynały zawsze w każdą wakacyjną sobotę o godz. 15.15 i trwały nie dłużej niż 2 godziny.

          Miejscem zbiórki będzie zawsze Dworek Modrzewiowy  przy ul. Narutowicza 20. Oprowadzi Was przewodnik z TPZK za darmo!                                                                             

        „Kutnowski spacerownik – poznajemy tożsamość naszego miasta” – to cykl spacerów - zwiedzanie Kutna w nowej formule. Podczas spaceru dowiecie się wielu ciekawostek z życia Kutna i jego mieszkańców. Spacer nie będzie trwał dłużej niż 2 godziny i będzie prowadzony     w tempie dla  zarówno małego, jak i starszego mieszkańca Kutna. Mile widziane są całe rodziny uczestniczące w spacerze.

        Każdy z uczestników otrzyma  „Kartę Uczestnika – Spacerownik Kutnowski”,  w której organizator będzie  potwierdzał udział w każdym ze spacerów okolicznościową  pieczęcią. Wszyscy, które zbiorą największą ilość pieczęci  zostaną nagrodzeni  upominkami oraz przewodnikami książkowymi po Kutnie. 


Zadanie dofinansowanie jest ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno
 Images: hk.jpg

Poniżej prezentujemy kilu rzeźbiarzy kutnowskich i ich rzeźby


        Images: rok 4.JPG Images: rok 6.JPG 
Images: Suchodolski 1.JPGImages: rok 3.JPG     Images: Wojtczak 2.JPG        Images: Wojtczak 1.JPG Images: Marciniak 1.JPG
      Images: Suchinski.JPG                                                                                            


  Images: Stanicka 1.JPG 
       
    Images: Stanicka 3.JPG

 

· redakcja dnia sierpień 04 2016 18:17:53 · 0 komentarzy · 70 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!