Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Sprawozdanie z dnia regionalisty

Newsydzień regionalisty 2018 2dzień regionalisty 2018 6dzień regionalisty 2018 7
Regionaliści obchodzili swoje święto w dniu 30 września 2018 roku w dworku modrzewiowym. W kameralnej atmosferze członkowie Zarządu

dr Karol Koszada, Barbara Łuczak i Stanisław Wojdecki zapoznali zebranych z postacią dra Antoniego Troczewskiego ilustrowane fotografiami i wystawą pokonkursową przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych kl. I-III pt. „Jak widzę doktora”

Szczególne zainteresowanie wśród zebranych wzbudził okres pracy doktora w szpitalu św. Walentego , który na owe czasy jako jedyny w Królestwie Polskim, w mieście powiatowym był prowincjonalnym „ wielkim szpitalem”. Doktor Troczewski należał do postępowych chirurgów i przeprowadzał nowatorskie operacje, mając do dyspozycji oddział chirurgiczny i salę operacyjną. Zaciekawienie budził fakt znieczuleń pacjentów, o metodach których opowiedział dr Karol Koszada.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Marciniaka, Sławomira Suchodolskiego i Józefa Stańczyka a także metaloplastyka Jana Wasiaka i malarstwo Ryszarda Narkiewicza.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w bieżącym roku szczególnie promowało postać doktora Troczewskiego organizując w miesiącu maju grę miejską ph. „Troczewski dla Kutna” dla młodzieży szkolnej, prezentację multimedialną w SP nr 7, piknik urodzinowy w miesiącu czerwcu, 90. rocznicę śmierci doktora przy jego grobie we wrześniu. Celem tych działań było jak najszersze zapoznanie społeczności kutnowskiej z lokalnym społecznikiem naszego miasta, pierwszym honorowym obywatelem Kutna.

 

· redakcja dnia październik 01 2018 21:07:23 · 0 komentarzy · 361 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!