Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

zwiedzamy naszą dużą Ojczyznę

Tym razem członków TPZK pochłonęły czeluście podziemia kopalni w Kłodawie.

Images: ZWIEDZAMY 9.JPG Images: ZWIEDZAMY 1.JPGImages: ZWIEDZAMY 4.JPG

Z miłym przewodnikiem, ciemną windą,  w 100 sekund byliśmy bliżej piekieł. Ale zaskoczył nas miły chłodek, chyba dzięki pozdrowieniom ,,Szczęść Boże". Zwiedzaliśmy korytarze i wyrobiska 600 m. pod ziemią - oczywiście objęte ruchem turystycznym. W żółtych kaskach na głowie podziwialiśmy kolorowe ściany solne. Obrazy stworzone przez naturę i odkryte przez człowieka. Mozaika barw kolorowych kryształów soli tworzyła swoiste  malowidła. Wypiętrzenia geologiczne z przed tysięcy lat mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Mogliśmy nie tylko dotykać ale  lizać ściany i urobek górników na zwałowiskach i wózkach. Ogromne sale - groty solne miały doskonałą akustykę - chciało się śpiewać inhalując drogi oddechowe. Łączyliśmy przyjemne z pożytecznym - ładne widoki i zdrowie. Poznaliśmy tajniki pracy górników i całej służby pomocniczej. Czas szybko mijał i szybem ,,Michał" wróciliśmy na upalną powierzchnię. Obdarowani bryłami różowej, niebieskiej i białej soli pojechaliśmy do Uniejowa. W wodach termalnych bawiliśmy się jak dzieci. Każdy wiek jest dobry na sprawianie sobie przyjemności. Miejsce urokliwe i także poprawiające zdrowie. Masowaliśmy pieszczotliwie każdą cześć ciała wodnymi gejzerami. Niektórzy pływali  -badając kondycję, inni uprawiali knajping - też miłe. Zobaczyliśmy rynek i zamek. Miasto warte wspomnień i powrotów zwłaszcza że tak blisko nas.

Danuta Ujazdowska

· redakcja dnia czerwiec 19 2018 21:08:02 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 245 czytań · Drukuj

Nic dla siebie, wszystko dla innych...

Images: URODZINY DOKTORA 11.JPG Images: URODZINY DOKTORA 23.JPG

Images: URODZINY DOKTORA 7.JPG Images: URODZINY DOKTORA 23.JPG

Images: URODZINY DOKTORA 22.JPGTo motto życiowe, którym kierował się dr Antoni Troczewski i apelował nim do całej inteligencji kutnowskiej. Piknik rodzinny pt. „Urodziny doktora …, pamiętamy o Antonim Troczewskim” poświęcony był właśnie jego osobie. Zamierzeniem organizatorów imprezy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i partnerów było zapoznanie społeczeństwa lokalnego z postacią doktora poprzez edukację zabawą. Miało to być wydarzenie, które połączy kilka pokoleń, pobudzi ciekawość, przekaże wiedzę nie tylko o doktorze, ale i epoce w której żył i działał. Mamy nadzieję, że była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

W roku obchodów 100-lecia niepodległości Polski, wiele miast skupiło się na lokalnych bohaterach i ludziach czynu tamtych czasów. Bohaterem naszej „Małej Ojczyzny” jest bezsprzecznie pierwszy Honorowy Obywatel Kutna ( godność otrzymał 22 grudnia 1919 roku), którego fenomen polegał na wykorzystaniu swojego wpływu na rozwój społeczeństwa i miasta pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Ale także podniesieniem poziomu oświaty, opieki społecznej i służby zdrowia. Zostawił po sobie ogromną spuściznę i szereg instytucji, z których do dziś korzystamy, stowarzyszeń służących i rozwijających miejscową społeczność oraz artykuły dziennikarskie, z których dzisiaj czerpiemy wiedzę historyczną.

Images: URODZINY DOKTORA 15.JPG Images: URODZINY DOKTORA 28.JPG Images: URODZINY DOKTORA 19.JPG Images: URODZINY DOKTORA 18.JPG


Images: URODZINY DOKTORA 4.JPG Images: URODZINY DOKTORA 13.JPG


Images: URODZINY DOKTORA 3.JPGNa urodzinach doktora uczestnikami byli goście od przedszkola do seniora i każde pokolenie wniosło wiele ciekawych i ważnych wartości do imprezy.

Na rozpoczęcie pikniku zagrała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie w hołdzie dla swojego prezesa Antoniego Troczewskiego. Najmłodsze kutnowskie pokolenie - przedszkolaki ( Przedszkole Miejskie nr 8 „Promyczek”) przekazały w prezencie urodzinowym pokaz swych umiejętności tańca i śpiewu, zaś wszystkie przedszkola i dzieci klas I-III z kutnowskich szkół podstawowych pokazały na rysunkach konkursowych jak postrzegają postać doktora. Prawie 60 nagród najmłodszym uczestnikom wręczył wiceprezydent Zbigniew Wdowiak. Nagrody zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Kutno pana Zbigniewa Burzyńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego pana  Witolda Stępnia oraz prezes firmy ECO KUtno Spółka z o.o. pana Pawła Łuczaka.

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Antoniego Troczewskiego zaprezentowała w ciekawy i artystyczny sposób życie i działalność Doktora, a harcerze z Komendy Hufca Kutno ZHP zaprosili wszystkich gości do wspólnego śpiewania dawnych piosenek harcerskich, wspomagając zebranych śpiewnikami.

Goście otrzymali od organizatorów ulotki edukacyjne o działalności Doktora, sprawdzianem opanowania wiedzy okazał się być przeprowadzony konkurs pt. „Przychodzi pacjent do Doktora...”

Images: URODZINY DOKTORA 14.JPG Images: URODZINY DOKTORA 26.JPG

Seniorzy (Grupa Teatralna „Czemu nie?” ze Stowarzyszenia UTW w Kutnie), pod kierunkiem Krzysztofa Ryzlaka, uczcili urodziny fragmentem sztuki pt. „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” na scenie w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

Dla milusińskich były stanowiska zabaw naszych pradziadków i wykonywania prac plastycznych – zrobienia kawałka tortu z kartonu.

Dla zmęczonych słońcem i spragnionych gości czynna była teatralna kawiarenka z napojami i słodyczami prowadzona przez uczniów ZSZ nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego , która cieszyła się dużą frekwencją, a jednocześnie można było oglądać na ekranie prezentację multimedialną pt. „Doktor i jego miasto”, film o historii kutnowskiej Straży Ogniowej oraz wystawę „Kutno na starych pocztówkach” (TPZK) i „Kutno w okresie XX-lecia międzywojennego” (Muzeum Regionalne) oraz wystawę plenerową mieszkańców Kutna okresu międzywojennego ( Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Kutnie i Kutnowski Dom Kultury).

Podczas pikniku można było obejrzeć akcesoria 37pp wystawione przez Stowarzyszenie Historyczne 37 Pułk oraz skorzystać z badań profilaktycznych Kutnowskiego Szpitala Samorządowego im. Antoniego Troczewskiego. Kutnowskim pielęgniarkom towarzyszył portret Doktora namalowany przez malarkę Krystynę Brzozowską przed wielu laty, gdy nasz kutnowski szpital otrzymywał imię Doktora. Dzieci odwiedzały samochód Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie i oglądały urządzenia gaśnicze.

Images: URODZINY DOKTORA 20.JPG Images: URODZINY DOKTORA 21.JPG

Entuzjastycznie przyjęto pokaz i wykład o historii rowerów, była również możliwość przejażdżki bicyklem.

Zwieńczeniem urodzin Doktora był tradycyjny tort urodzinowy ze świeczkami przygotowany przez Hotel PaOla, tort bardzo gościom smakował, a chętni dostawali dokładkę.

Uroczystości zakończyły się koncertem Retro Orchestry z Warszawy w klimacie przedwojennego repertuaru znanych i lubianych melodii i piosenek z dużą dawką wiedzy o dawnych kompozytorach i wykonawcach prezentowanych utworów.

Całemu wydarzeniu towarzyszyła ucharakteryzowana para małżonków Lubomiry i Antoniego Troczewskich wzbudzająca zainteresowanie i chętnie pozująca do wspólnych zdjęć.

Wydawana była również „Recepta na Kutno”- pamiątkowa kartka pocztowa z okazjonalnym stemplem ( kopia oryginalnej recepty z pieczątką i podpisem doktora A. Troczewskiego).

Images: URODZINY DOKTORA 5.JPG Images: URODZINY DOKTORA 10.JPG Images: URODZINY DOKTORA 7.JPG

Piknik „Urodziny Doktora...” był zwieńczeniem rozpoczętego wcześniej projektu, który obejmował Grę miejską ph. „Troczewski dla Kutna” z młodzieżą starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich oraz wykład i prezentację multimedialną dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza , a także przekazanie mieszkańcom ul. A. Troczewskiego ulotek edukacyjnych o patronie ich ulicy ( dystrybucja - harcerze ZHP).

Impreza obejmowała liczne wydarzenia i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ważne, że atmosfera była iście towarzyska, a zainteresowani świetnie się bawili i edukowali. Ogromne podziękowania należą się naszym partnerom, którymi byli:

Kutnowski Dom Kultury i Centrum Teatru Muzyki i Tańca, Przedszkole Miejskie nr 8 „Promyczek”, Stowarzyszenie Historyczne 37 Pułk, Komenda Hufca ZHP Kutno, ECO Kutno, Kutnowski Szpital Samorządowy im. Antoniego Troczewskiego, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Antoniego Troczewskiego, Stowarzyszenie Kutnowskie „Kuźnia Kultury”, Państwowe Archiwum w Płocku Oddział w Kutnie, Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Prezydenta Miasta Kutno.Images: hk.jpg

Dziękujemy wszystkim gościom, że zechcieli zaszczycić swoją obecnością urodziny doktora Antoniego Troczewskiego.

Barbara Łuczak, fot. TPZK

Więcej fotografii, wykonanych przez Piotra Szatkowskiego, możecie obejrzeć  na stronie: https://photos.app.goo.gl/LgvJ8Gt6rpNM1XJs6Images: URODZINY DOKTORA 16.JPG Images: URODZINY DOKTORA 1.JPG


· redakcja dnia czerwiec 18 2018 18:28:56 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 229 czytań · Drukuj

przyjdź w sobotę na urodziny Doktora

Images: AFISZTROCZEWSKI PIKNIK.jpg
· redakcja dnia czerwiec 13 2018 19:54:25 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 256 czytań · Drukuj

dziś przypada rocznica tragicznych wydarzeń w Kutnie podczas II wojny światowej

Dziś przypada 77. rocznica jednego z tragiczniejszych epizodów w  historii naszego miasta - 9 czerwca 1941 roku na Starym Rynku (obecnie  Placu Wolności) w Kutnie odbyła się pokazowa egzekucja trzech Polaków  - Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czarneckiego i Piotra Sanda. Skazano ich za przewóz żywności do Warszawy. By ich śmierć stała się dla wszystkich nauczką, obecność na egzekucji była obowiązkowa, była na  niej nawet rodzina skazanych. Egzekucja odbyła się o godzinie 6.oo, natomiast o godzinie 10.oo tego samego dnia przez miasto miała przejść  defilada wojsk niemieckich. Przed przejściem wojsk, specjalna komisja  sprawdzała czy miasto jest gotowe na ich przyjęcie. Gdy komisja  zobaczyła, że na głównym rynku wiszą ludzkie zwłoki, nakazała je  zdjąć. Ciała przewieziono potem w nieznanym kierunku i do tej pory nie odnaleziono.


Images: egzekucja 3.jpg
W związku z tym, razem z pionem poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi,  zwracamy się do Państwa z prośbą - jeśli ktoś z Was, z Waszych rodzin pamięta te tragiczne wydarzenia, był ich świadkiem i mógłby powiedzieć coś, co pozwoliłoby w jakiś sposób dociec, co zrobiono z ciałami straconych mężczyzn, to bardzo prosimy o kontakt:


Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Wieloosobowe Stanowisko do spraw Poszukiwań i Identyfikacji

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi - Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu

Tel. (42) 616-27-56

e-mail: aleksandra.szafranska@ipn.gov.pl

Instytut Pamięci Narodowej, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  rozpoczął kwerendę archiwalną dotyczącą odnalezienia miejsca pochówku trzech Polaków:  Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czarneckiego i Piotra Sanda, którzy zostali zamordowani 9 czerwca 1941 roku na Starym Rynku w Kutnie.

Piotr Sand                                                    Kalikst Perkowski                  Wilhelm Czarnecki   

Images: Czarnecki.jpg Images: Sand.jpg Images: Perkowski.jpg

 

 

Images: egzekucja 2.jpg

 


Fotografie  pochodzą z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Images: IPN-POSZUKIWANIA-MIEJSCA.jpg

· redakcja dnia czerwiec 09 2018 08:11:10 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 239 czytań · Drukuj

Nagroda Miasta Kutno

29 maja 2018 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej otrzymało z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Kutno i Prezydenta Miasta Kutno prestiżową Nagrodę Miasta Kutno za całokształt działalności. Uroczystość odbyła się podczas sesji Rady Miasta Kutno w obecności Radnych i zgromadzonych gości.  Z wnioskiem o nagrodę wystąpiła Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, której jesteśmy członkiem.  Ogromie dziękujemy za to, że Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, której przewodniczy Ewa Wierzbowska, współpracując z nami od prawie 10 lat  dostrzegła i doceniła naszą działalność.

Jest to, dla nas, kutnowskich regionalistów ogromne wyróżnienie. Po raz pierwszy, po 46 latach działalności społecznej na rzecz miasta Kutna i jego mieszkańców , zostaliśmy uhonorowani przez władze Kutna.

Otrzymaliśmy „Złotą odznakę Miasta Kutna” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000,oo zł.

Zarząd TPZK na posiedzeniu w dniu 29 maja 2018 roku podjął uchwałę o przeznaczeniu tej nagrody oraz nagrody otrzymanej w 2017 roku od Sejmiku Województwa Łódzkiego w wysokości 4000,oo zł  na wydanie drukiem monografii TPZK w związku ze zbliżającym się 50-leciem działalności TPZK. W przyszłym roku rozpoczniemy opracowywanie materiałów   i przygotowywanie artykułów do publikacji.

Images: ZLOTA ODZNAKA MIASTA KUTNOo.jpg Images: NAGRODA MIASTA KUTNO.jpg

· redakcja dnia czerwiec 01 2018 20:25:40 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 268 czytań · Drukuj

Walne Zebranie Członków TPZK

Kutno, 1 czerwca 2018r.

Szanowni Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej


W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej uprzejmie zapraszam Panią(na) na

Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków TPZK za 2017 rok

Zebranie odbędzie się w dniu 19 czerwca 2018r. (wtorek)

o godz. 1700 – pierwszy termin, o godz.1715 - drugi termin,

w Sali tarasowej (II piętro) Kutnowskiego Domu Kultury w Kutnie, ul. Żółkiewskiego 4


Porządek Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego Członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej za 2017 rok:

  1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia.

  2. Uczczenie minutą ciszy członków Towarzystwa, zmarłych w okresie czerwiec 2017 – czerwiec 2018.

  3. Przedstawienie informacji i apeli.

  4. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.

  5. Przedstawienie i zatwierdzenie porządku obrad.

  6. Wybór protokolanta.

  7. Wybór członków Komisji:

a)Uchwał i Wniosków

b)Skrutacyjnej

8. Przedstawienie sprawozdania Zarządu z działalności merytorycznej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w 2017r.

9. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej TPZK.

10. Podjęcie uchwał:

a) w sprawie przyjęcia sprawozdania Zarządu TPZK z działalności merytorycznej w 2017r.

b) w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi TPZK z działalności finansowej w 2017r.

11. Przedstawienie propozycji do Programu Działalności TPZK w 2018 roku.

12. Dyskusja.

13. Przedstawienie sprawozdania Komisji Uchwał i Wniosków.

14. Przyjęcie Programu Działalności TPZK w 2018 roku.

15. Sprawy różne.

16. Zamknięcie Walnego Zgromadzenia.

za Zarząd

Bożena Gajewska

  1. Prezes TPZK

· redakcja dnia czerwiec 01 2018 19:39:35 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 277 czytań · Drukuj

Złoty Ekslibris i Superekslibris

W dniu 16 maja 2018 roku na uroczystości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zostało uhonorowane nagrodą „Superekslibris” za czterdziestoletnią działalność wydawniczą. Nagrodę odebrała Prezes Towarzystwa Bożena Gajewska.

Nagrodą „Złoty Ekslibris” wyróżniono wydawnictwo albumowe „Kutno-miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców”. Nagrodę odebrali autorzy albumu Karol Koszada, Elżbieta Świątkowska i Bożena Gajewska.

Specjalne wyróżnienie otrzymała autorka szaty graficznej Alicja Górecka oraz firma „Intro-Druk” s.c. Barbara i Piotr Żaczek z Kutna.

Nagroda „Złoty Ekslibris” została ustanowiona w 1992 roku, z okazji 75-lecia istnienia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: najlepsza książka o Łodzi, najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi, najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Nagroda ma charakter honorowy. Od roku 2012 jest to okolicznościowa statuetka zaprojektowana i wykonana przez artystę rzeźbiarza Rafała Frankiewicza oraz dyplom autorstwa artysty grafika Włodzimierza Rudnickiego.

W roku 2010 została ustanowiona nagroda „Superekslibris”, która jest przyznawana w dwóch kategoriach: za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej oraz za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi.

Celem nagrody jest uhonorowanie dorobku naukowego, popularnonaukowego i wydawniczego, jak również promocja autorów i stowarzyszeń podejmujących się takiej działalności.

Karol Koszada


Images: ZLOTY EKSLIBRIS DLA TPZK 1.jpg Images: ZLOTY EKSLIBRIS DLA TPZK 2.jpg

· redakcja dnia maj 30 2018 22:42:30 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 188 czytań · Drukuj

świętujmy razem...

Images: AFISZTROCZEWSKI PIKNIK.jpg

· redakcja dnia maj 29 2018 23:11:14 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 197 czytań · Drukuj

nie wszystkie dwory powiatu kutnowskiego są zadbane...

26 maja – sobota to był czas kolejnej wycieczki szlakiem  ,,Dworków regionu kutnowskiego". Okazuje się że ciągle jest duże zainteresowanie ginącym światem. W gąszczu krzewów i wśród pokrzyw oglądaliśmy ślady z przeszłości. Wspaniałe budowle pokrywa kurz i wszechobecne zielsko. We wspaniałych komnatach sal balowych rosną drzewa. Świetność tych miejsc odkrywamy z fragmentów ornamentyki, kształtów kolumn, portali i ozdób otworów okiennych. Po parkach zostały okazy pamiętające świetność tych miejsc.  Żeby uruchomić wyobraźnię trzeba zobaczyć samemu dewastację czasu minionego.

Szkoda że tak mało robi się w celu ocalenia zabytków z przeszłości. Jeszcze kilka lat i nie będzie co oglądać. Widzieliśmy dziś: Leszczynek, Leszno, Byszew, Kalinową, Cygany, Nowe, Skłóty oraz cmentarz żydowski w Krośniewicach. W niektórych z tych dworków widać ślady działalności człowieka. Może chociaż niektóre zostaną ocalone. Mamy taką nadzieję. Pan Tomasz Dębowski znakomicie zadebiutował w roli przewodnika. Opowiadał o byłych właścicielach i latach gdy spacerowali alejkami, dbali o każdy szczegół i wzbogacali kulturowo krajobraz który teraz odtwarzamy w wyobraźni. Pogoda sprzyjała wspaniałej lekcji historii. Uczestnicy będą czekać na następną wycieczkę po nasze małej Ojczyźnie.

Danuta Ujazdowska

Images: DWORY POWIATU 2018 1.JPG Images: DWORY POWIATU 2018 6.JPG Images: DWORY POWIATU 2018 5.JPG Images: DWORY POWIATU 2018 4.JPG

· redakcja dnia maj 27 2018 21:10:41 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 196 czytań · Drukuj

37 pp w walce o Niepodległą

36. Święto Pułkowe Images: NIEPODLEGLA POLSKA.jpg

Corocznie, od 36 lat spotykamy pod tablicą, tradycyjnie w maju w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Żukowcem, która miała miejsce w dniu 26 maja 1920 podczas wojny z bolszewikami. Przez wiele lat byli z nami liczni weterani 37 pp, niestety kolejno odchodzili na wieczną chwałę. Dzisiaj są z nami już tylko ich rodziny oraz wszyscy ci, którym pamięć o kutnowskim pułku piechoty jest bliska sercu. W 1921 roku żołnierze przybyli do naszego miasta, by przez 18 lat współtworzyć historię Kutna, a w 1939 roku przelewać swą krew lub oddać życie za Ojczyznę.

Prezes TPZK mówiła: W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty, Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 serdecznie witam wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie i przybyli na uroczystość 36. Święta Pułkowego 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty imienia księcia Józefa Poniatowskiego. Na pierwszym miejscu witam Was - dzieci pułkowe, czyli członków Kręgu Rodzin Wojskowych 37 pp. Co roku raduje nas Wasza obecność – dziękujemy za to trwanie na straży pamięci Waszych ojców – żołnierzy 37 pp. Witam członków Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej, która objęła honorowym patronatem dzisiejszą uroczystość. W imieniu organizatorów dziękuję za ten zaszczyt nam uczyniony.

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie. W całym kraju realizowane są projekty poświęcone Jubileuszowi odzyskania Niepodległości.” Święto Pułkowe to projekt, który realizujemy w ramach ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości .i TPZK uzyskało zgodę Biura  Programu  „Niepodległa” na używanie logo Niepodległej.

Posterunek honorowy przy tablicy pamiątkowej żołnierzy 37 pp został wystawiony przez uczniów I LO PUL im. 37 pp.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz rządowych województwa łódzkiego i samorządowych powiatu i miasta:

Robert Baryła radny Sejmiku Województwa Łódzkiego

Zbigniew Zagajewski w imieniu Wojewody Łódzkiego pana Zbigniewa Rau,

Marek Jankowski Przewodniczącego Rady Powiatu,

Jolanta Pietrusiak - Wiceprzewodnicząca Rady PowiatuKutnowskiego i dyrektor Biura Poselskiego pana Tadeusza Woźniaka,

Zbigniew Wdowiak zastępca Prezydenta Miasta Kutna,

Rafał Jóźwiak członek Rady Miasta Kutno i wnuk żołnierza 37 pp,

delegacja Muzeum Regionalnego w Kutnie z dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim,

Andrzej Olewnik z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie,

przedstawiciele Stowarzyszenia Clonowia.

podharcmistrz Krystian Olęncki Komendant Związku Harcerstwa Polskiego Komendy Hufca Kutno i delegacja harcerzy,

Wiesław Aksman z seniorskiego Kręgu Dębowego Liścia Komendy ZHP w Kutnie.

Anna Wrzesińska prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina,

Obecni byli przedstawicieli szkół naszego miasta i powiatu - delegacje dzieci i młodzieży z pocztami sztandarowymi: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 9, I LO im. J.H. Dąbrowskiego, Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Liceum Katolickiego w Kutnie.

Licznie uczestniczyli mieszkańcy Kutna uczestniczących oraz kutnowskie media, które relacjonowały uroczystości.


Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 6.JPG Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 3.JPG

Chwila refleksji i wspomnień nad minionymi latami…

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Jest to wspaniała okazja by wspomnieć o tym, że 37 Łęczycki Pułk Piechoty im. księcia Józefa Poniatowskiego, jako oddział piechoty Wojska Polskiego II RP także ma 100 lat. W listopadzie 1918 r. po 123-letniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Od pierwszych chwil swojego istnienia nowe państwo musiało toczyć walki o granice. Rodowód 37 pp sięga Przemyśla, gdzie na początku listopada 1918 r. por. Leon Kazubski zbierał Polaków w koszarach ck 45. Galicyjskiego Pułku Piechoty „Arcyksięcia Józefa Ferdynanda" na Zasaniu". Gdy w 1928 roku tworzono odznakę pułkową, to na ramionach krzyża odznaki pułkowej wpisano datę jego powstania „3 XI 1918”. W ten sposób powstał 18 pp który 14 listopada przemianowano na 10. pp, bowiem dołączył batalion zapasowy ck 10 pp. z Nowego Sącza, tworząc III batalion. Ponieważ walczył on z Ukraińcami na innym obszarze niż pułk macierzysty, występował nawet w okresie 25 11-18 IV 1919 r. jako odrębny 39. pp. Dopiero po tym czasie znalazł się ostatecznie w składzie 3-batalionowego 37. pp, bowiem taka nazwa ustaliła się w lutym 1919 r. 16 września1919 roku batalion zapasowy 37 pp został przeniesiony z Przemyśla do Łęczycy, zaś 23 stycznia 1920 r. do Kutna (porosyjskie koszary przy ul. Warszawskiej 175), powstały w ten sposób pierwsze związki tego oddziału z ziemią łęczycką. Od 25 lutego 1919 nosił nazwę 37 Pułku Piechoty, a w latach 1920-1937 - 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej. W wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem.

W wojnie polsko-bolszewickiej, do lipca 1920, brał udział w walkach pod Korosteniem, Koziatynem i Żukowcem, nad Berezyną, Niemnem i Bugiem. W sierpniu uczestniczył w zwycięskim boju pod Baboszewem, po czym został przetransportowany w rejon Lwowa, gdzie po ciężkich walkach zajął Rohatyń i w pogoni za nieprzyjacielem doszedł do Wiśniowca. Po zakończonej wojnie został rozlokowany w Kutnie (1921-1939) i Łęczycy. W przewrocie majowym 1926 wziął udział w walkach w Warszawie po stronie marszałka Józefa Piłsudskiego. 37 pp przybył do Kutna w 1921 roku i przebywał tu przez 18 lat. 37 pp stacjonował nieprzerwanie w Kutnie do września 1939 roku. W składzie Armii "Poznań", a później Armii "Pomorze" brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Od Wągrowca przez Inowrocław, okolice Kutna dotarł na pola Bitwy nad Bzurą, gdzie walczył do 18 września 1939 roku, po czym resztki pułku przekroczyły Bzurę i przez Puszczę Kampinoską dotarły do Warszawy. I tak oto, po 18 latach współtworzenia historii Kutna, we wrześniu 1939 roku żołnierze 37 pp znów przelewali swą krew i oddawali życie za naszą Ojczyznę. Po zakończeniu kampanii wrześniowej pułk został rozwiązany.

36 lat temu zrodziła się idea upamiętnienia pobytu 37 pp w Kutnie tablicą pamiątkową, umieszczoną na budynku byłych koszar pułkowych. Zarząd TPZK i dyrekcja ZPR „Miflex” wspólnie ufundowały tablicę pamiątkową. Jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce dnia 9 września 1983 r. Ważnym elementem dekoracyjnym tablicy jest panoprium sztandarowe, zwieńczone orłem w koronie, wówczas pierwszym tego rodzaju akcentem historycznym w Kutnie, który udało się kutnowskim regionalistom przemycić. Od tego momentu corocznie spotykamy pod tablicą tradycyjnie w dniu 26 maja. Przez wiele lat byli z nami liczni weterani 37 pp, niestety kolejno odchodzili na wieczną wartę. Dzisiaj są z nami już tylko ich rodziny oraz wszyscy ci, którym pamięć o kutnowskim pułku piechoty jest bliska sercu.

Dzisiaj my, członkowie TPZK, z satysfakcją stwierdzamy, że tradycja Święta pułkowego w Kutnie zyskała wielu zwolenników wśród mieszkańców Kutna i nie jesteśmy już osamotnieni w jego kultywowaniu. 20 czerwca 2017 roku Rada Miasta Kutno podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy dla nowo powstałego ronda o treści: dla ronda stanowiącego skrzyżowanie ulic: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Grunwaldzkiej, dr Antoniego Troczewskiego i Żwirki Wigury nadaje się nazwę 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Prezes TPZK skierowała wyrazy podziękowania pod adresem profesora dr habilitowanego inż. Remigiusza Wiśniewskiego dyrektora I LO PUL oraz Wiesława Paluchowskiego prezesa Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 za partnerstwo w organizacji tego wydarzenia oraz Tadeusza Kalenika z Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie za grę na werblach podczas składania kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Po zakończeniu uroczystości przy tablicy pamiątkowej uczestnicy udali się do Dworku Modrzewiowego przy ul. Narutowicza 20 w Kutnie, gdzie członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 prezentowali wyposażenie i umundurowanie żołnierzy września 1939r. Z ogromnym zainteresowaniem wszyscy słuchali opowieści Kazimierza Ciążeli, przedstawiciela Kręgu Rodzin Wojskowych 37 pp.

Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 10.JPGImages: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 8.JPG

Prezentacja multimedialna nt. 37 pp przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 na podstawie materiałów użyczonych przez MiPBP im. Stefana Żeromskiego w Kutnie przedstawiona została przez Konrada Podwysockiego i Wiesława Paluchowskiego. Te niezwykle ciekawe fotografie, dokumenty zrobiły wrażenie na uczestnikach spotkania, długo trwały rozmowy na temat dziejów 37 pp i jego żołnierzy. Nasz gość specjalny pan Zbigniew Zagajewski, który reprezentował Wojewodę Łódzkiego, a jednocześnie historyk i pasjonat 37 pp, z niezwykłą swadą opowiadał o uzbrojeniu wojska 37 pp, jego szlaku bojowym. Swoimi barwnymi opowieściami i wiedzą ujął zebranych.

Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 9.JPG Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 12.JPG

Podczas Święta Pułkowego wręczone zostały medale i odznaki pamiątkowe poświęcone 37 pp.

Medal „37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego” (medal pamiątkowy wybity w 1986 roku dla upamiętnienia stacjonującego w latach międzywojennych w Kutnie 37 pp Ziemi Łęczyckiej im. ks. Józefa Poniatowskiego) został zaprojektowany przez Lechosława Kubiaka i Andrzeja Urbaniaka, wykonanie – Ewa Olszewska-Borys. Wybity został w Mennicy Państwowej w Warszawie.

A. Popiersie księcia Józefa Poniatowskiego w mundurze trzy czwarte w prawo. U góry wzdłuż krawędzi napis: 37 ŁĘCZYCKI PUŁK PIECHOTY IM. KS. JÓZEFA PONIATOWSKIEGO. U dołu TPZK 86

R. Odznaka Pułku. Niżej napis: KUTNO/1921 – 1939. W otoku napis: WĄGROWIEC ŻNIN INOWROCŁAW 1-18 IX 1939 KOMPANIA PATOKI GĄGOLIN IŁÓW

Sygnowany na awersie: spleciony monogram EO (Ewa Olszewska – Borys). Æ 70 mm, tombak srebrzony oksydowany – 500szt., patynowany – 500szt.Emitent: TPZK.

Medal otrzymali:

mjr Artur ŁĘCKI

Andrzej Olewnik

Maria Jóźwiak

Jerzy Piątek

Bożenna Dąbrowa-Dercz

Zofia Kuś-Mikołajczyk

Grzegorz Dębski

Odznaka pamiątkowa

22 grudnia 1928 roku Minister Spraw Wojskowych, marszałek Polski Józef Piłsudski zatwierdził wzór i regulamin odznaki pamiątkowej 37 Pułku Piechoty. Odznaka o wymiarach 43x43 mm ma kształt krzyża Orderu Virtuti Militari, którego ramiona emaliowane są w kolorze granatowym. Na krzyż nałożona jest tarcza herbowa Ziemi Łęczyckiej, na której wpisano inicjały „ZŁ”. Tarcza zwieńczona jest koroną. Na ramionach krzyża wpisano numer pułku i inicjały pułku „37 PP” oraz datę jego powstania „3 XI 1918”. Odznaka oficerska, dwuczęściowa, wykonana w tombaku srebrzonym i złoconym, emaliowana. Wykonawcami odznak byli: Paweł Bobkowicz i Bronisław Grabski, obaj z Łodzi.

W 2018 roku odznakę otrzymali:

Konrad Podwysocki członek Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37

Zbigniew Zagajewski, historyk , pasjonat 37 pp

Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 11.JPG Images: SWIETO PULKOWE NIEPODLEGLA 14.JPG

· redakcja dnia maj 25 2018 22:27:10 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 213 czytań · Drukuj

Troczewski dla Kutna

Images: GRA MIEJSKA TROCZEWSKI 3.JPG Images: GRA MIEJSKA TORCZEWSKI 1.JPG


Zakończyła się Gra Miejska „Troczewski dla Kutna”, która realizowana była w ramach projektu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (TPZK) pod tytułem „Urodziny Doktora- pamiętamy o Antonim Troczewskim”. Gra miejska odbyła się 23 maja 2018 r. w godz. 9.30-14.00. Uczestniczyło w niej 10 zespołów ze szkół podstawowych i średnich wraz z opiekunami – łącznie około 100 uczniów. Uczestnicy gry wyruszyli spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i wędrowali ulicami Kutna , zapoznając się z tematem przewodnim gry miejskiej. Każdy z uczestników otrzymał wodę. W tym roku gra miejska poświęcona była wybitnej postaci jaką niewątpliwie był dr Antoni Troczewski. W tym roku obchodzimy 90 Rocznicę śmierci Doktora. Dr Antoni Troczewski jest pierwszym honorowym obywatelem miasta Kutno. Godność tą otrzymał w 1919 roku. Gra Miejska miała na celu zapoznać młodzież z zasługami dr Antoniego Troczewskiego dla społeczności lokalnej oraz uświadomić ogrom jego wkładu w rozwój miasta i zmian w świadomości społecznej mieszkańców jakie wówczas poczynił. W trakcie wykonywania zadań w punktach na młodzież czekali Strażnicy gry, którzy przekazywali im dalsze wskazówki. Uczniowie szkół podstawowych mieli do wykonania 7 zadań, natomiast uczniowie szkół średnich 9 zadań, które były punktowane przez Strażników gry. Młodzież w trakcie gry identyfikowała i nazywała zabytki, które powstały z inicjatywy doktora, na podstawie artykułów z Kutnowskich Zeszytów Regionalnych dowiedziała się wielu ciekawostek o jego życiu społecznym, politycznym, zawodowym , w szyfrogramie odgadywała pojęcia i wyjaśniała ich związek z A. Troczewskim, w „wykreślance” musiała znaleźć nazwy towarzystw i spółdzielni, które przez niego zostały założone. Podczas wykonywania zadania w Muzeum Regionalnym, młodzież musiała min. wskazać pierwsze miejsce zamieszkania A. Troczewskiego po przybyciu do Kutna oraz park R. Traugutta, którego był inicjatorem powstania. Zadani oceniała p. Sylwia Stasiak W Archiwum zadania przygotowała i oceniała p. Elżbieta Pajor. Uczniowie min. na podstawie starych planów, fotografii i mapki identyfikowali ulice oraz inne instytucje (szpital, szkoła) nazwane imieniem A. Troczewskiego. Zespoły bardzo sprawnie wypełniły zadania, jakie otrzymały do wykonania. Zakończenie gry nastąpiło w Dworku Modrzewiowym. W tym roku rywalizacja była wyrównana. Wszystkie zespoły były dobrze przygotowane. O wyniku końcowym zadecydowała niewielka różnica punktów. Nad przebiegiem gry czuwało jury w składzie: Halina Głogowska, Barbara Łuczak, Stanisław Wojdecki.


W konkursie dla szkół podstawowych zwyciężyli:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie – 73 pkt.,


II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie – 70 pkt.,


III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie –68,5 pkt.


W konkursie dla szkół średnich zwyciężyli:

I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie – 88 pkt.,


II miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. S. Staszica w Kutnie – 84 pkt.,

III miejsce  – II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Kutnie – 76 pkt. 

Gratulujemy!

Images: GRA MIEJSKA TROCZEWSKI 6.JPG Images: GRA MIEJSKA TROCZEWSKI 7.JPG


Członkowie jury –członkowie TPZK osobiście wręczyli nagrody i pogratulowali uczestnikom gry miejskiej zdobytej wiedzy na temat dr Antoniego Troczewskiego.


Zwycięskie zespoły dostały nagrody książkowe (od 3 do 5 pozycji) i foldery - do biblioteki szkolnej oraz certyfikaty dla uczniów i podziękowania dla nauczycieli za udział w grze miejskiej.


Naszymi strażnikami byli: Grażyna Baranowska, Teresa Jackowska, Jan Kowalczyk, Sławomir Małas, Anna Milczewska, Anna Olczak, Marek Olczak, Jadwiga Piórkowska, Halina Reszke, Maria Stasiak, Jan Wasiak, Teresa Wiwała, Barbara Wyrzykowska, Elżbieta Żółtowska.


W grze miejskiej udział wzięli uczniowie szkół z miasta Kutno:

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z opiekunem p. Wiesławem Leśniewskim

Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika z opiekunem p. Małgorzatą Antczak


Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza z opiekunem p. Grażyną Grobelską


Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza z opiekunem p. Anną Kosmowską


Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły z opiekunem p. Aleksandrą Szymczak 

Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica z opiekunem p. Agnieszką Jóźwiak

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego z opiekunem p. Aleksandrą Szymczak.

Zespół Szkół nr 3 w Kutnie im. Władysława Grabskiego z opiekunem p. Aleksandrą Szymańską I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Henryka Dąbrowskiego z opiekunem p. Andrzejem  Michałkiewiczem

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z opiekunem p. Arturem Ciurlejem.

Images: GRA MIEJSKA TROCZEWSKI 5.JPG Images: GRA MIEJSKA TROCZEWSKI 2.JPG

Gra Miejska była dla młodzieży „żywą lekcją historii”, która przyczyni się do większego kultywowania pamięci narodowej i regionalnej oraz poszerzenia wiedzy na temat dr Antoniego Troczewskiego wśród kutnowskiej młodzieży. Naszymi partnerami w realizacji tego projektu było: Muzeum Regionalne w Kutnie; Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Kutnie, Kutnowski Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie wraz z dyrektorami i pracownikami. Serdecznie Dziękujemy!


Dziękujemy także Nauczycielom – opiekunom grup, Strażnikom oraz Młodzieży. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie zorganizować grę miejską.

Stanisław Wojdecki


 

Gra Miejska realizowana przez TPZK współfinansowana była z budżetu  Prezydenta Miasta Kutno.

Images: hk.jpg

· redakcja dnia maj 23 2018 21:49:03 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 210 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!