Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

KZR

NewsyKZR1 KZR2
· redakcja dnia listopad 17 2018 22:02:25 · 0 komentarzy · 228 czytań · Drukuj

Doktor Antoni Troczewski wrócił do domu

Newsy


troczewski pomnik0 troczewski pomnik3

W dniu 10 listopada 2018 roku, prezydent Miasta Kutno, wraz z innymi osobami, na dziedzińcu przed „Willą dr Troczewskiego”, odsłonił pomnik Honorowego Obywatela Miasta Kutno dr. Antoniego Fortunata Mariana Troczewskiego. Tym samym, spełniły się wieloletnie marzenia członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej o trwałe upamiętnienie tego zasłużonego dla naszego miasta Obywatela.

O dokonaniach Doktora powiedziano i napisano bardzo wiele, ale najważniejsza jest pamięć współczesnych mieszkańców, którzy pamiętają i doceniają jego zasługi.

W obchodach poświęconych pamięci tego zasłużonego obywatela, wzięli udział potomkowie Doktora – rodziny Grabowskich i Nielubowiczów, którzy przyjechali z Katowic i Warszawy.

W dniu poprzedzającym uroczystości, Prezydent Miasta Kutno wydał uroczystą kolację, na którą zostali zaproszeni również przedstawiciele Zarządu TPZK – dr n. med. Karol Koszada oraz dr n. med. Elżbieta Świątkowska.· redakcja dnia listopad 12 2018 21:53:21 · 0 komentarzy · 183 czytań · Drukuj

kwesta zakończona

Newsykwesta20180z1 kwesta20180z2 kwesta20180z3


Szesnasty już rok na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie odbywała się kwesta na rzecz ratowania starych zabytkowych grobów zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Kwesta prowadzona była przez dwa dni - 1 i 2 listopada 2018 r. Mieszkańcy Kutna i okolic oraz odwiedzający Cmentarz Parafialny w Kutnie przez dwa dni kwesty wrzucili łącznie 13002 (trzynaście tysięcy, dwa złote) do puszek kwestarzy. Dziękujemy  za wsparcie kwesty wszystkim mieszkańcom naszego miasta i powiatu oraz osobom, które gościły na naszym cmentarzu. To dzięki Wam kutnowska nekropolia odzyskuje blask! Dziękujemy wszystkim kwestarzom, którzy społecznie pracowali na rzecz ocalenia dziedzictwa kulturowego naszej „małej ojczyzny”.

Kwestowali z nami: Przemysław Błaszczyk – senator RP, Tadeusz Woźniak poseł na Sejm RP, dyrektor biura poselskiego posła na Sejm RP Tomasza Rzymkowskiego - Marcin Motylewski, Krzysztof Debich- Starosta Powiatu Kutnowskiego, Grzegorz Chojnacki - przewodniczący Rady Miasta Kutno, Zbigniew Burzyński – prezydent Miasta Kutno, Jacek Boczkaja – z-ca prezydenta, Zbigniew Wdowiak – z-ca prezydenta, harcerze Hufca Kutno im. hm Aleksandra Kamińskiego Związku Harcerstwa Polskiego, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie uczniowie II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie ; uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Kutnie, członkowie TPZK.

Pragniemy również uprzejmie podziękować Wszystkim, którzy wsparli duchowo i organizacyjnie XVI kwestę na kutnowskim cmentarzu. Dziękujemy kutnowskim księżom za pomoc – rozpropagowanie naszego apelu w sprawie kwesty wśród kutnowskiej społeczności.

Osobne podziękowania kierujemy pod adresem kutnowskich mediów – dziękujemy prasie, radiu, telewizji i portalom internetowym za szeroką popularyzację naszych przygotowań do kwesty i relacjonowanie jej przebiegu.

Odrestaurowane groby niech będą dla nas wszystkich powodem dumy, zarazem wymownym przykładem poszanowania dla pamiątek przeszłości naszej „małej ojczyzny”. Efekty prowadzonych kwest widzicie Państwo na kutnowskiej nekropolii.

Mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej!

To dzięki Wam następne chylące się ku upadkowi nagrobki odzyskają swą dawną świetność. Myślę, że każdy z Was, kto przyczynił się do tego dzieła, może być z siebie dumny!

Dzięki Waszej hojności rozpoczniemy prace restauracyjne przy kaplicy Oyrzanowskich.

Z wyrazami szacunku i poważania zarząd TPZK

protokol kutno kwesta20180z5 kwesta20180z4


kwesta20180z6 kwesta20180z7 kwesta20180z8

 

kwesta2018kros
· redakcja dnia listopad 04 2018 11:34:07 · 0 komentarzy · 185 czytań · Drukuj

kwesta

Newsykwesta20180 kwesta20181
· redakcja dnia październik 27 2018 21:12:16 · 0 komentarzy · 302 czytań · Drukuj

Sprzątamy kutnowską nekropolię

Newsy

sprz-2018cment10 sprz-2018cment5 sprz-2018cment20

Październik, to okres prac porządkowych na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, jak co roku sprzątali wokół starych, zabytkowych grobów.

Swój czas i wysiłek przy porządkowaniu poświęcili: Anna Milczewska, Halina Reszke, Elżbieta Żółtowska, Anna i Marek Olczakowie, Wiesław Kotliński, Sławomir Małas i Stanisław Wojdecki.

Prosimy mieszkańców Kutna i regionu, jeśli przechodzicie obok starych, zabytkowych grobów lub macie je w pobliżu grobu swoich bliskich, zgarnijcie śmieci, liście, stare wiązanki, czy wypalone znicze z tych nagrobków.

Włączcie się w nasze działania na rzecz utrzymania nekropoli w dobrym stanie, która jest miejscem spoczynku, nie tylko naszych bliskich, ale także dawnych mieszkańców Kutna i okolic.

Cmentarze są częścią historii i symbolem pamięci o tych, którzy odeszli.


sprz-2018cment22 sprz-2018cment16 sprz-2018cment8

· redakcja dnia październik 27 2018 20:54:52 · 0 komentarzy · 286 czytań · Drukuj

promocja książki...

Newsy
ksiazka zydzi1 ksiazka zydzi2

W dniu 17 października 2018 roku, w „Dworku Modrzewiowym” odbyła się promocja drugiego wydania, poprawionego i uzupełnionego, książki Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu kutnowskiego w osobach wiceprezydenta miasta Zbigniewa Wdowiaka oraz naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Michała Adamskiego, w spotkaniu wziął również udział profesor dr hab. Wojciech Katner z Uniwersytetu Łódzkiego, współautorzy książki oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość otworzył wiceprezes TPZK Karol Koszada, przypominając w kilku zdaniach okoliczności powstania oraz olbrzymie zainteresowania publikacją w Polsce, jak również poza jej granicami. Następnie głos zabrał Zbigniew Wdowiak naświetlając w kilku zdaniach historię osadnictwa żydowskiego na Ziemi Kutnowskiej, którego początki odnotowano już w XV wieku.

Następnie, obecni na uroczystości współautorzy książki otrzymali egzemplarze autorskie tego dwutomowego dzieła. Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy uroczystości, przy kawie i ciastkach w miłej i serdecznej atmosferze mogli podyskutować z autorami wydawnictwa i podzielić się swoimi uwagami.


Książka do nabycia w "Dworku Modrzewiowym" we wtorki od 16 do 19


ksiazka zydzi4 ksiazka zydzi4 ksiazka zydzi5

· redakcja dnia październik 19 2018 22:15:40 · 0 komentarzy · 341 czytań · Drukuj

Radziejowice

Newsy
radziejowice 2018 4334

5 października 2018 r  autokar z dużą grupą członków T P Z K ruszył w drogę wprost do
Radziejowic. Zespół pałacowo- parkowy przywitał nas piękną pogodą.
Urocze aleje lipowa i jesionowa prowadziły do neogotyckiego zameczku, dworku bardzo
podobnego do naszego, do kuźni oraz willi szwajcarskiej. W pałacu miła Pani przewodnik
pokazała nam apartamenty wyposażone w stylowe meble i obrazy. Wszystkich zachwyciła galeria Józefa Chełmońskiego, który był częstym bywalcem tego urokliwego miejsca. Bywali tam: Zygmunt III Waza, Władysław IV,
Jan III Sobieski a współcześnie: Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz . Obecnie bywają tam pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Stałym bywalcem był Jerzy Waldorf. Od tego dnia i my możemy się pochwalić pobytem w tak uroczym miejscu. Głównym celem wyprawy z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości był Dwór Polski w Bieniszewicach. Dwór przeniesiony wiernie z z 1827 roku. Muzeum od 2007r.
Muzeum Kresów Południowo - Wschodnich. O poczuciu Polskości opowiadała właścicielka tego miejsca, a ilość zgromadzonych w nim pamiątek przerosła nasze oczekiwania. Napis nad wejściem ,, Bóg stworzył Człowieka. Człowiek rodzinę. Rodzina Ojczyznę. Jam Dwór Polski stworzył co strzeże Tego wszystkiego" od razu wprowadził w patriotyczny nastrój. Oglądać i słuchać można było bez końca. Ciekawość pognała nas jeszcze do Kuklówki, do dworku Józefa Chełmońskiego gdzie Pan Stanisław Aust - prawnuk wielkiego malarza opowiadał bardzo interesująco o życiu i jego  twórczości. Patriotycznych doznań dopełnił Pan Adam Balcerzak - uczestnik wycieczki pięknym wierszem przygotowanym specjalnie dla nas. Tak uczciliśmy rocznicę 100 lecia Niepodległości.

Danuta Ujazdowska.
radziejowice 2018 4390radziejowice 2018 4114 radziejowice 2018 4133 radziejowice 2018 4099
· redakcja dnia październik 16 2018 22:42:11 · 0 komentarzy · 281 czytań · Drukuj

na krawędzi ...

Newsyna krawedzi2018 zaprosz2na krawedzi2018 zaprosz1
· redakcja dnia październik 11 2018 17:22:10 · 0 komentarzy · 289 czytań · Drukuj

Tabliczki już rozdane

Newsytabliczka2018rozdanie33 tabliczka2018rozdanie49

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej realizując zadanie publiczne pod tytułem „Tabliczka na Twój dom w barwach Kutnowskiego Systemu Informacji Miejskiej” zorganizowało i przeprowadziło konkurs dla mieszkańców Kutna zamieszkujących w domach jednorodzinnych. Do konkursu przystąpiło 165 kutnowskich rodzin. Uczestnicy konkursu dostarczyli TPZK do zeskanowania około 600 fotografii, pocztówek i starych dokumentów z domowych archiwów.

Nagrodą w konkursie jest nowoczesna, wykonana zgodnie z Kutnowskim Systemem Informacji Miejskiej tabliczka z numerem adresowym na dom.

W niedzielę 7 października 2018 roku, wczesnym popołudniem, w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie z laureatami konkursu. W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe miasta. Panowie: Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Wiceprezydent Jacek Boczkaja, Wiceprezydent Zbigniew Wdowiak , Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Michał Adamski oraz Wiceprezes TPZK Karol Koszada wręczali tabliczki i upominki przygotowane przez Urząd Miasta. Miłym akcentem była obecność Królowej Róż, która rozdawała laureatom róże.

Przybyli na spotkanie obejrzeli prezentację fotografii złożonych w tegorocznej, drugiej edycji konkursu.

Spotkanie zakończone zostało słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Cukiernię Paola.

Laureatów, którzy nie odebrali tabliczki z numerem adresowym na swój dom zapraszamy do siedziby TPZK przy ul. Narutowicza 20 we wtorki od godz. 16.oo do godz. 19.oo.

 

Poniżej prezentujemy krótki film instruktażowy pokazujący montaż tabliczki przygotowany przez  Agencję Reklamowo-Usługową PRIMDRUK Łukasza  Puchalskiego pokazujący montaż tabliczki https://www.youtube.com/watch?v=Pk4vfYne8j0&feature=em-upload_owner

· redakcja dnia październik 09 2018 19:50:16 · 0 komentarzy · 249 czytań · Drukuj

tabliczka 2018

Newsytabliczka2018 zapr2
tabliczka2018 zapr1


Poniżej prezentujemy krótki film instruktażowy – w jaki sposób zamontować tabliczkę na domu: https://www.youtube.com/watch?v=Pk4vfYne8j0&feature=em-upload_owner

 

· redakcja dnia październik 02 2018 23:12:27 · 0 komentarzy · 233 czytań · Drukuj

Sprawozdanie z dnia regionalisty

Newsydzień regionalisty 2018 2dzień regionalisty 2018 6dzień regionalisty 2018 7
Regionaliści obchodzili swoje święto w dniu 30 września 2018 roku w dworku modrzewiowym. W kameralnej atmosferze członkowie Zarządu

dr Karol Koszada, Barbara Łuczak i Stanisław Wojdecki zapoznali zebranych z postacią dra Antoniego Troczewskiego ilustrowane fotografiami i wystawą pokonkursową przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych kl. I-III pt. „Jak widzę doktora”

Szczególne zainteresowanie wśród zebranych wzbudził okres pracy doktora w szpitalu św. Walentego , który na owe czasy jako jedyny w Królestwie Polskim, w mieście powiatowym był prowincjonalnym „ wielkim szpitalem”. Doktor Troczewski należał do postępowych chirurgów i przeprowadzał nowatorskie operacje, mając do dyspozycji oddział chirurgiczny i salę operacyjną. Zaciekawienie budził fakt znieczuleń pacjentów, o metodach których opowiedział dr Karol Koszada.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Marciniaka, Sławomira Suchodolskiego i Józefa Stańczyka a także metaloplastyka Jana Wasiaka i malarstwo Ryszarda Narkiewicza.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w bieżącym roku szczególnie promowało postać doktora Troczewskiego organizując w miesiącu maju grę miejską ph. „Troczewski dla Kutna” dla młodzieży szkolnej, prezentację multimedialną w SP nr 7, piknik urodzinowy w miesiącu czerwcu, 90. rocznicę śmierci doktora przy jego grobie we wrześniu. Celem tych działań było jak najszersze zapoznanie społeczności kutnowskiej z lokalnym społecznikiem naszego miasta, pierwszym honorowym obywatelem Kutna.

 

· redakcja dnia październik 01 2018 21:07:23 · 0 komentarzy · 250 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!