Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

włącz się w dzieło ratowania grobu pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Kutna dr Antoniego Troczewskiego

W dniach 1 i 2 listopada 2012 roku od godzin porannych aż do zmroku na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie odbędzie się  X kwesta  na konserwację starych grobów organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

                                                    
                                               Images: DSC07304.JPG
         Po ostatniej   zimie okazało się, że w dużym stopniu uległ pogorszeniu stan techniczny nagrobek  doktora Antoniego Troczewskiego - pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Kutna. Krzyż wieńczący pomnik Doktora popękał i zupełnie oddzielił się od  całości  postumentu, a piaskowiec, z którego został wykonany nagrobek  (kilkadziesiąt lat temu zamalowany farbą) zaczął się sypać  i wymaga natychmiastowej naprawy. Rozpoczęliśmy prace przy grobowcu Anny Chlewickiej ze Starzyńskich,  i  z uwagi na zaangażowane w to przedsięwzięcie  środki finansowe, nie mogliśmy rozpoczynać prac związanych z  całościową renowacją  nagrobka Doktora. Krzyż został  tymczasowo sklejony. Obecnie wykonywana jest dokumentacja i kosztorys na generalną renowację nagrobka dr Troczewskiego. Należy wykonać renowację  pomnika, dwóch sarkofagów oraz ogrodzenia.
        Decyzją Społecznego Komitet Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i zarządu TPZK tegoroczna kwesta w całości zostanie przeznaczona na renowację tego nagrobka. W zależności od ilości zebranych pieniędzy podczas kwesty w dniach 1 i 2 listopada 2012 roku nagrobek dr Antoniego Troczewskiego będzie poddany renowacji w roku 2013 w całości lub prace te podzielimy na kilka etapów  z rozłożeniem na więcej lat. Do naszych działań  mających na celu ratowanie grobu doktora Troczewskiego włączyła się Ochotnicza Straż Pożarna w Kutnie, która w dniu 1 listopada  tego roku będzie pełniła honorową straż przy grobie Doktora, oraz   kwestowała na rzecz  renowacji grobu swojego Patrona.

 

Wierzymy w to, że każdy z mieszkańców naszego miasta włączy się w to społeczne dzieło ratowania grobu pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Kutna.


Nie pytaj: dlaczego to właśnie ja mam się dołożyć ze swoją złotówką…


Nie traktuj osób kwestujących jak  natrętów…


Nie możesz już wrzucić drugiej złotówki, to po prostu uśmiechnij się przyjaźnie…


Bądź świadomym  mieszkańcem…


Poczuj więź z  miastem, w którym żyjesz…
                                                                            Images: DSC07298.JPG

· redakcja dnia październik 23 2012 19:53:20 · 0 komentarzy · 1001 czytań · Drukuj

radujmy się więc

Images: DSC07233.JPG

W dniu 9 października 2012 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej uroczyście rozpoczął rok akademicki  2012/2013.  Spotkanie słuchaczy, dzięki gościnności Dyrektor Teresy Mosingiewicz, odbyło się w Sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury. Jest to już szósty rok akademicki UTW, w którym to będzie  uczestniczyła rekordowa ilość słuchaczy – ponad 300osób. I właśnie  taka ilość - ponad trzystu słuchaczy było obecnych podczas inauguracji kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku śpiewając „Gaudeamus igitur” oraz hymn UTW. Uroczystość prowadziła Maria Wierzbicka, przewodnicząca zarządu UTW i vice prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W inauguracji uczestniczyli również poseł na Sejm pan Tadeusz Woźniak, Starosta Kutnowski pani Mirosława Gal-Grabowska, Prezydent Miasta Kutno pan Zbigniew Burzyński i pan Zbigniew Wdowiak - zastępca Prezydenta Miasta, kanclerz WSGK pani Elżbieta Borowiecka. Na koniec mgr inż. Andrzej Latos wygłosił wykład na temat 40-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej na rzecz miasta Kutna  i powiatu kutnowskiego.


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej może prowadzić działalność UTW dzięki  środkom finansowym pozyskanym od Miasta Kutno i Powiatu Kutnowskiego.

Images: DSC07227.JPG Images: DSC07224.JPG Images: DSC07229.JPG


Images: DSC07226.JPG  Images: DSC07221.JPG  Images: DSC07219.JPG

Plan wykładów na I semestr 2012/2013

UTW

"40 lat minęło... TPZK" - mgr inż. Andrzej Latos
09.10.2012 r. godz. 11:00
Kutnowski Dom Kultury

"UTW - pomysł na życie dla starszych ludzi. Wybory Rady Słuchaczy Sądu Koleżeńskiego" - mgr Maria Wierzbicka
23.10.2012 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

"Kutno miasto róż - historie wielkich kutnowskich ogrodników i wystaw różanych" - florystka Agnieszka Dąbrowska-Walczak

06.11.2012 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

"Prawo spadkowe i dziedziczenie - o czym powinniśmy wiedzieć" - notariusz Stanisław Kalusiński
20.11.2012 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

"Szkoła nasza i naszych wnuków - refleksje o polskiej oświacie" - mgr Jarosław Kotliński
04.12.2012 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

Spotkanie wigilijne - grupa teatralna Maska II - mgr Jadwiga Kubiak
18.12.2012 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

"Białe kruki w archiwum państwowym w Kutnie" - mgr Jolanta Leśniewska
10.01.2013 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

"Zagrożenia, jak się ustrzec przed napadem, rabunkiem czy innymi zagrożeniami" - Komenda Powiatowa Policji w Kutnie
12.02.2013 r. godz. 11:00
Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej

 

 

 

· redakcja dnia październik 09 2012 22:48:52 · 0 komentarzy · 1104 czytań · Drukuj

wspomnienie o Mirku...

Images: 99.JPG            Mirosław Spikowski,
przewodnik turystyczny, regionalista, filatelista, działacz spółdzielczy, przyjaciel               dzieci i harcerzy, a także od 1999 roku członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej został pochowany               w dniu   10 września 2012 roku na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.


            O Kutnie, swoim rodzinnym mieście wiedział nieomal wszystko. Ziemia Kutnowska była zawsze w jego sercu. Od 1971 roku oprowadzał zainteresowanych nie tylko po swojej małej ojczyźnie, lecz także po Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i całej Polsce. Ciekawie opowiadał o tym co najbliższe turystom, młodzieży uczestniczącej w kolejnych rajdach śladami historii i zabytków Kutna, organizowanych przez TPZK, a także słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podczas jesiennych spacerów po mieście i okolicy.


            
„Wszystko dla innych, niewiele dla siebie” – życiowa dewiza doktora i społecznika  Antoniego Troczewskiego, honorowego obywatela Kutna i wielkiego patrioty była również obecna w życiu Mirosława Spikowskiego. Pozostał jej wierny do końca. Będzie nam teraz brakować jego wiedzy, wygłaszanych ze swadą anegdot i radości, którą emanował.


             Choć nie zabierze już kolejnej grupy na historyczny przemarsz i nie zajrzy więcej do modrzewiowego dworku, to na zawsze pozostanie w naszej pamięci: schludnie ubrany, niewysoki starszy Pan, z białą czupryną falujących włosów, ciepło uśmiechnięty do otaczającej go grupy młodszych bądź starszych wiekiem ludzi. Taki bowiem wizerunek kolegi    
i przyjaciela utrwaliło nam obcowanie z owym skromnym i dobrym człowiekiem.

 

                             

                                                                       Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

 fot. Jan Kowalczyk

· redakcja dnia październik 09 2012 20:18:03 · 0 komentarzy · 1007 czytań · Drukuj

tegoroczna kwesta będzie przeznaczona na renowację nagrobka doktora Troczewskiego

Images: dr Antoni Troczewski.jpgJak co roku obchodzimy uroczyście rocznicę śmierci dr Antoniego Troczewskiego. Ten kutnowski społecznik i Honorowy Obywatel Miasta Kutna  zmarł osiemdziesiąt cztery lata temu. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Kutna korzystają z  pozostawionych przez Doktora materialnych dowodów jego pracy na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Trudno jest co roku przypominać, jakie to budowle,  instytucje, czy też organizacje zostawił dla potomnych dr Toczewski. Dziś wspomnimy o  tym, że dr Antoni Troczewski był Kawalerem Oficerskiego Krzyża „Polonia Resituta”. Otrzymał go jeszcze za swojego życia, a po śmierci krzyż ten stanowił element nagrobka Doktora. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Marek Wójkowski  wskazał na ten rzadko przypominany, a przecież znamienity szczegół z biografii Antoniego Troczewskiego. Wszyscy, którzy zebrali się przy grobie Doktora, by uczcić jego rocznicę śmierci mieli jedyną okazję zobaczyć oryginał krzyża „Polonia Resituta” z nagrobka Doktora. Marek Wójkowski poinformował zebranych, iż tegoroczna kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie przeznaczona będzie na odrestaurowanie grobu Doktora. Podczas ostatniej zimy uległ on znacznemu zniszczeniu, a krzyż wieńczący nagrobek odłamał się i przewrócił. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną  rozpoczęło już prace przygotowawcze – opracowywana jest  dokumentacja prac konserwatorskich.

Order Polonia Restituta   Images: DSC06717.JPG   Images: DSC06851.JPG

Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta - Polska Odrodzona) jest po Orderze Orła Białego drugim w hierarchii najwyższym cywilnym odznaczeniem polskim. Ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 4 lutego 1921 roku jako symbol odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności w 1918 roku. Orderem tym odznaczani mieli być obywatele, którzy zasłużyli się ojczyźnie wybitną twórczością na polu nauki, wynalazczości, kultury i sztuki, wyjątkową sumiennością w pracy, ofiarnością i poświęceniem, działalnością filantropijną i działaniami na rzecz rozwoju kraju. Początkowo order miał cztery klasy a od 1922 roku pięć. Krzyżem Wielkim wyróżnieni byli m.in. tacy wybitni Polacy jak: Karol Szymanowski, Władysław Reymont, Leon Wyczółkowski, Stefan Żeromski, gen. Władysław Sikorski, gen. Lucjan Żeligowski, Eugeniusz Kwiatkowski i wielu innych. 
Images: DSC06844.JPG   Images: DSC06847.JPG
             W
uroczystości brała udział młodzież szkolna z kutnowskich szkół: Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr A. Troczewskiego, I LO im. Jana Henryka Dąbrowskiego, II LO im. Jana Kasprowicza, Gimnazjum nr 2 w Kutnie, zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie, przedstawiciele Władz  Miasta Kutna oraz Starostwa Powiatowego w Kutnie, pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego  w Kutnie,  przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Kutnie, przedstawiciele załogi  Kutnowskiego  Szpitala Samorządowego imienia dr Antoniego Troczewskiego. Przybyli również  członkowie TPZK oraz mieszkańcy pamiętający o  Honorowym Obywatelu Miasta Kutna. 
Images: DSC06846.JPG               Images: DSC06857.JPG
            Złożono kwiaty na grobie Doktora, a także pod tablicą pamiątkową poświęconą Jego pamięci, umieszczoną na frontonie willi, w której zamieszkiwał. W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy do Naczelnika pana Michała Adamskiego oraz pani Doroty Bień, pracowników  Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego  w Kutnie, którzy odpowiadając na naszą prośbę, w sposób błyskawiczny dokonali przeniesienia tablicy poświęconej Doktorowi z frontonu budynku USC  na ścianę przy wejściu do willi Troczewskiego (tablica została bowiem zasłonięta przez pięknie rosnące tuje).

Images: DSC06863.JPG   Images: DSC06867.JPG
                                          Images: DSC06872.JPG
          Images: DSC06871.JPG


            Poniżej przedstawiamy słowa, jakie ukazały się w prasie po śmierci Doktora…. Niech one zaświadczą o wielkości tego Człowieka!

Z pogrzebu dr Antoniego Troczewskiego

(Korespondencja własna – Łowiczanin nr 39 z  28 września 1928 r.)

 

Dnia 22 września 1928 roku  zmarł w Kutnie doktór medycyny Antoni Troczewski.

Zmarł Człowiek o kryształowej duszy i niezłomnym charakterze.

Zmarł duch twórczy ziemi Kutnowskiej na rozmaitych polach pracy społecznej.

Zmarł wreszcie wielki i nieposzlakowany  działacz polityczny obozu narodowego w powiecie Kutnowskim...

Uczcijmy więc pamięć Zmarłego ślubowaniem, że do ostatniego tchu i do ostatniej kropli krwi  bronić będziemy tych zasad i tej Idei, jakie starał   się wpoić w nas nieskazitelny Zmarły…

Jemu zaś życzymy, by  ta Ziemia którą On tak serdecznie ukochał - była Mu lekką.

 

                                                                    Images: DSC06879.JPG

Dalej zaś tak pisano w tej korespondencji:


             Pogrzeb
ś. p. Dra Antoniego Troczewskiego odbył się w  dniu 24 b. m. w Kutnie przy nadzwyczaj wielkim udziale społeczeństwa. Ś.P. doktor Antoni Troczewski znany był nie tylko jako doskonały lekarz.

Jako młody lekarz przybył do Kutna i cały wolny czas od zajęć zawodowych poświęcał pracy społecznej, aż do ostatniej chwili. Jego inicjatywie i pracy zawdzięcza Kutno i okolica powstanie całego szeregu instytucyj, których był prezesem i czynnym pracownikiem Dla siebie nic nie żądał, lecz wszystko, co posiadał oddał narodowi, to też nic dziwnego, że pogrzeb Jego był wielką manifestacją narodową.

Ksiądz prałat poseł Nowakowski zaznaczył w swem przemówieniu, "że są  trumny, którą nie tylko własnością rodziny. ale i całego narodu", do takich zalicza trumnę ś. p. Troczewskiego, nie składa więc kondolencji rodzinie, ale sądzi, że pomimo śmierci fizycznej, praca i ideały ś. p. Dra Troczewskiego będą wzorem dla pozostałych i przyjdzie czas, że będą zrozumiane przez wszystkich. 

Nad mogiłą przemawiał pierwszy Ks. Żelazowski z Łąkoszyna charakteryzując zmarłego nie tylko jako wzorowego patriotę, ale i doskonałego chrześcijanina-katolika, który całe życie poświęcając się pracy dla narodu, nie zapomniał i o Bogu. Przed śmiercią dwukrotnie się spowiadał i umierał jak prawdziwy chrześcijanin z wiarą w przyszłość i spokojnem sumieniem. Dla zmarłego dewizą było w najcięższych warunkach "pracuj, módl się i ufaj Bogu". Przemawiali jeszcze pp. senator Jabłonowski w Imieniu przyjaciół politycznych i Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego, b. sęnator Kiniorski w imieniu Towarzystwa  Rolniczego, starosta Zbikowski w imieniu samorządu powiatowego, Dr Piasecki z Włocławka w imieniu Stowarzyszenia Lekarzy Państwa Polskiego, p. Bukajska w imieniu Narodowej Organizacji Kobiet, mecenas Wąsowski w imieniu przyjaciół i swojem, jako Jego najstarszy współpracownik, p. Dziedziczak w imieniu włościan pow. Kutnowskiego oraz p. poseł Fijałkowski w imieniu Obozu Młodych. W pogrzebie między innemi udział wzięli: pp. Roman Dmowski, poseł Staniszkis Witold, poseł Karol Wierczak oraz p. Dr  Zaborowski w imieniu lekarzy warszawskich i p. Stanisław Grabiński w imieniu Centralnych Organizacji Rolniczych.

Cześć pamięci wielkiego Polaka i szlachetnego Obywatela!

 

 

· redakcja dnia wrzesień 22 2012 21:47:17 · 0 komentarzy · 1173 czytań · Drukuj

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Zasłużone dla Kultury Polskiej

40 lat działalności to długi okres w życiu miasta, a w życiu jego mieszkańców wydaje się bardzo długi. A przecież przez taki to czas prowadzi swoją działalność Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. I  dlatego długo by można było pisać o tym, co przez ten okres Towarzystwo osiągnęło. Dziś mamy taki czas, że na społeczników patrzy się albo z politowaniem, że tylko głupi robi coś za darmo, albo z podejrzliwością, że zapewne biorą za swoją pracę pieniądze. Praca społeczna stała się anachronizmem i  jest  passe.  

Images: znaczek TPZK jubileuszowy.jpg   Images: IMG_0112.JPG Images: DSC06783.JPG

           TPZK podczas Jubileuszu podziękowało swoim członkom za ich społeczną pracę, gdyż był to najlepszy moment by to uczynić (nagrody książkowe ufundował Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień). Takie zachowania bowiem należy pokazywać, bo być może innym mieszkańcom naszego regionu będzie bardziej  zależało  na „małej ojczyźnie”.

Nagrodę Honorową „Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej” przyznano członkom TPZK:

 1. Sławomir Małas
 2. Jarosław Krysiak
 3. Ryszard Narkiewicz
 4. Mieczysław Mazur
 5. Jolanta Bujalska-Kowalczyk

                 Images: IMG_0219.JPG        Images: IMG_0192.JPG

Członkowie TPZK także otrzymali:

- listy gratulacyjne

Marlena Kluk

Andrzej Zielonka

Urszula Jędrzejczyk

Alicja Olczak

- podziękowania

Maria Wierzbicka

Maria Spera

Danuta Tomczyk

Grażyna Chojnacka

Danuta Kawka

Maria Krystyna Pawlak

Barbara Łuczak

Jerzy Łompieś

Zdzisława Rosińska

Bożenna Gawin

Andrzej Latos

Józef Stańczyk

 

Images: DSC06793.JPG     Images: DSC06799.JPG     Images: DSC06791.JPG 
          Ogromną radość  sprawili nam Honorowi Członkowie TPZK pani Grażyna Kin-Rzymkowska i pan Henryk Lesiak, którzy przyjęli udział w Komitecie Honorowym obchodów naszego Jubileuszu i byli obecni podczas uroczystości. 

 
Images: IMG_0157.JPG Images: IMG_0137.JPG Images: IMG_0150.JPG

          Nie zabrakło też naszych przyjaciół, których tak wielu (jak się okazało) mamy wśród władz: pan Tadeusz Woźniak – poseł na Sejm RP, władz samorządowych województwa:  pan Wiesław Garstka -  Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego; powiatu: pan Rafał Jóźwiak - Przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie, pani Mirosława Gal- Grabowska Starosta Kutnowski;  miasta: pan Zbigniew  Wdowiak i pan Jacek Boczkaja – Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno; instytucji kultury: pan Grzegorz Dębski - Dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach,  pan Grzegorz Skrzynecki - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie,  pan Bogdan Danelski - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie; oświaty i  edukacji oraz organizacji pozarządowych.


 
Images: DSC06758.JPG Images: DSC06724.JPG Images: DSC06805.JPG
          W tym dniu w gościnnych progach Kutnowskiego Domu Kultury pokazywaliśmy prace naszych członków,  artystów nieprofesjonalnych Ziemi Kutnowskiej: rzeźbiarzy, malarzy, koronkarki i  hafciarki. Są to: Urszula Jędrzejczyk, Alicja Olczak, Dorota Stanicka, Józef Stańczyk, Zbigniew Suchiński,Józef Marciniak, Sławomir Suchodolski, Edward Sobczak i Ryszard Narkiewicz.  Prezentacji ich prac towarzyszyła wystawa obrazująca działalność TPZK oraz kroniki z lat 1972 -2012 prowadzone pieczołowicie przez Barbarę Łuczak od kilkudziesięciu lat.

 

 

 

 

 


Images: DSC06765.JPG   Images: DSC06755.JPG Images: DSC06773.JPG
           
W dniu uroczystego jubileuszu można było nabyć w cenie promocyjnej specjalnie przygotowane wydawnictwo „40 lat TPZK”, pięknie wydane pocztówki przedwojennego Kutna,  znaczek okolicznościowy.

Images: DSC06801.JPG  Images: DSC06742.JPG  Images: DSC06722.JPG

           
W roku jubileuszowym TPZK wsparli: Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, Starostwo Powiatowe w Kutnie, Urząd Miasta w Kutnie, „Polfarmex” S.A. w Kutnie, Autoryzowany Serwis Samochodowy J.R.J. Zachorscy w Kutnie, Drukarnia „Intro-Druk” s.c. w Kutnie, Kutnowski Dom Kultury, Hotel „PaOla” w Kutnie.

Honorowa Nagroda „Amicus Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej” stanowi najwyższe wyróżnienie przyznawane instytucjom, organizacjom oraz osobom aktywnie współpracujących z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, bądź wspierającym rzeczowo działalność statutową TPZK. W 2012 roku przyznano Nagrodę Honorową „Amicus Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej”:

 1. „Magbud”  Pracownia Projektowo-Usługowa Bogdan Krawczyk
 2. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie
 3. I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie

                  Images: DSC06811.JPG    Images: DSC06812.JPG    Images: DSC06810.JPG

Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej przyznała medal im. Aleksandra Patkowskiego panu Markowi Wójkowskiemu  w uznaniu jego   społecznej pracy na rzecz regionalizmu. Medal pamiątkowy Aleksander Patkowski  wybito w Mennicy Państwowej S.A. w Warszawie 28 maja 2001 roku staraniem TPZK.  Projekt – Aleksander Kociszewski i Andrzej Urbaniak. Był to już kolejny (29) medal wybity staraniem TPZK.  Decyzją uczestników VI Kongresu Regionalnych Towarzystw Kultury medal im. Aleksandra Patkowskiego stanowi najwyższe odznaczenie za zasługi dla polskiego regionalizmu. Ogromnie się cieszymy, że praca naszego prezesa na rzecz regionalizmu została tak doceniona przez  Radę Krajową Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniając wkład Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w upowszechnianiu kultury, nadał Towarzystwu ODZNAKĘ  HONOROWĄ   „ZASŁUŻONY  DLA  KULTURY POLSKIEJ"

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał także ODZNAKĘ  HONOROWĄ   „ZASŁUŻONY  DLA  KULTURY POLSKIEJ" Markowi Wójkowskiemu. Odznakę tę  nadaje się osobom (także osobom prawnym)  wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

                   Czujemy się zaszczyceni takim wyróżnieniem!

 Images: DSC06730.JPG  Images: DSC06782.JPG  Images: IMG_0246.JPG

Zamiast zanudzać długim sprawozdaniem, prowadzący uroczystość Andrzej Latos przedstawił działalność TPZK w krótkiej prezentacji multimedialnej (przygotowanej przez Karola Koszadę). Część artystyczna naszego jubileuszu była pięknie przygotowana przez panią Joannę Domagałę, która prowadzi powstały jesienią 2011 roku przy TPZK Kameralny  Zespół Wokalny. Pod hasłem „Promujemy Artystów Ziemi Kutnowskiej” w koncercie wystąpili: Jarosław Domagała, Joanna Domagała, Małgorzata Pawłowska, Iwona Blacha, Ewa Murzynowska oraz Kameralny Zespół Wokalny przy TPZK pod dyrekcją Joanny Domagały. Wszyscy artyści wystąpili gratis!  DZIĘKUJEMY! Podczas koncertu promowaliśmy nie tylko artystów naszego regionu, ale także kompozytorów  związanych z Ziemią Kutnowską. 

Wykonawcy:
Jarosław Domagała

- absolwent Akademii Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu.

- ukończył PSM I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie

- uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

- uczy w Państwowych Szkołach Muzycznych w Kutnie, Płocku, Gąbinie

- jest twórcą  dwóch Szkół Muzycznych I stopnia w Gostyninie i Gąbinie.

- jego nazwisko znajduje się na liście ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- nagrodzony w Warszawie „za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce".

- jest członkiem wielu towarzystw muzycznych i naukowych w tym Towarzystwa im.  F. Chopina w Warszawie,

-koncertował jako solista i akompaniator w wielu krajach Europy i    najpoważniejszych scenach koncertowych w Polsce

Joanna Domagała

– dyrygent Kameralnego Zespołu Wokalnego,

-absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi - Wydział Wychowania -
Muzycznego, specjalizacja dyrygentura chóralna. Niewątpliwy talent dyrygencki.

- absolwentka kutnowskiej szkoły muzycznej.

- nauczyciel muzyki szkół muzycznych w Kutnie, Płocku.

- koncertuje jako wokalistka w kraju i za granicą. Występowała m.in. w: Niemczech. Holandii, Szwajcarii. Czechach na Ukrainie w Serbii i USA. Śpiewała także dla nas kutnowian swoim pięknym rzadko spotykanym cieple i subtelności sopranem.

 

============================================

Iwona Blacha – skrzypce

- absolwentka klasy skrzypiec PSM l i II st. w Kutnie,

-ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi.

-zawodowo związana ze Szkołą Muzyczną w Kutnie od 1991 r., także z zespołem kameralnym //Polish Camerata".

-jest nauczycielem III stopnia w zakresie nauki gry na skrzypcach Metodą Suzuki.

============================================

Małgorzata Pawłowska – sopran

- ukończyła Wydział Wokalny PSM l i II st. w Kutnie w klasie Pana Witolda Tomczyka, z najwyższą oceną.

- W tym roku dostała się na Wydział Wokalne - Aktorski na Uniwersytet Muzyczny im. F.Chopina w Warszawie. - Brała udział w kursach mistrzowskich m.in. z prof. Teresą Żylis-Garą, prof. Urszulą Trawińską-Moroz i prof. Piotrem Kusiewiczem.

- koncertuje w Kutnie i w innych miastach Polski m.in. w Warszawie,

- brała udział w ostatnim Letnim Festiwalu Muzycznym organizowanym przez Panią Prof. Annę Jeremus-Lewandowską.

============================================

Ewa Murzynowska

- rozmiłowana w śpiewie, dlatego znalazła się w klasie śpiewu w PSM I i II st.  W Kutnie.

- śpiewała także w chórach kutnowskich wykorzystując wszystkie okazje aby doskonalić warsztat śpiewaczy. Śpiewa w Kameralnym Zespole Wokalnym przy TPZK.

- od 2012 roku studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Anny Jeremus- Lewandowskiej

Kameralny Zespół Wokalny pod dyrekcją Joanny Domagały

Na grobie Andrzeja Urbaniaka, zmarłego przed pięciu laty prezesa TPZK złożyliśmy jedną z wiązanek kwiatów, jakie otrzymaliśmy od naszych przyjaciół podczas jubileuszu – to także  praca Andrzeja złożyła się na sukces Towarzystwa.

 

                                                                                                                                     Images: DSC06862.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia wrzesień 21 2012 22:26:41 · 0 komentarzy · 2090 czytań · Drukuj

21 września wspomnij Honorowego Obywatela Miasta Kutna doktora Antoniego Troczewskiego

Mieszkasz w Kutnie, bo tak chcesz…, a może mieszkasz w Kutnie, bo tak już jest…


Ale czy czujesz, że Kutno to  Twoje miasto?


Images: dr Antoni Troczewski.jpgDoktor Antoni Troczewski przyjechał do Kutna, bo tak się potoczyło jego życie… i został tu do końca swoich dni. I pokochał Kutno, a mieszkańcy naszego miasta w podziękowaniu za jego serce i pracę społeczną  ustanowili godność Honorowego Obywatela Miasta Kutno i nadali ją Doktorowi Troczewskiemu w 1919 roku.  Tak więc już za życia był Antoni Troczewski legendą. Mieszkańcy Kutna podarowali mu także dom przy ulicy 29 listopada, do którego się wprowadził wraz z rodziną. Jest to „willa Troczewskiego”, którą władze miasta odkupiły od ostatnich właścicieli w 2012 roku. Obecnie mieści się w niej Urząd Stanu Cywilnego.


Czy wiesz, czym się zasłużył doktor Antoni Troczewski, że tak został uhonorowany?


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zaprasza wszystkich mieszkańców Kutna na uroczyste obchody 84 rocznicy śmierci Honorowego Obywatela Miasta Kutna  dr Antoniego Troczewskiego.


Przyjdź w dniu 21 września 2012 roku na Cmentarz Parafialny o godz. 16.oo,  zapal znicz na grobie Doktora, uczcij Jego pamięć.


Przyjdź w dniu 21 września 2012 roku pod willę dr Antoniego Troczewskiego przy ul. 29 listopada (Urząd Stanu Cywilnego)     o godz. 16.3o i  posłuchaj, co mówi się dziś o Doktorze.


Poczuj, że Kutno to także Twoje miasto!

· redakcja dnia wrzesień 18 2012 22:44:01 · 0 komentarzy · 1168 czytań · Drukuj

40 lat TPZK - dokonania kutnowskich kolekcjonerów

 

 

 

 

    

                                    PATRONAT  HONOROWY
                Images: 0110.gif                   Images: 0101.jpg             Images: 0100.gif

 

 

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

i

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie informują, że

 

od 14 września do 12 października 2012r.

 

w salach wystawowych Muzeum Regionalnego w Kutnie

prezentowana jest  ekspozycja zbiorów

kolekcjonerów kutnowskich, członków TPZK.

 

Serdecznie zapraszamy

do obejrzenia bogatego zbioru eksponatów

związanych z historią Kutna, regionu kutnowskiego i państwa polskiego.

 

                                            
                                           Images: DSC06673.JPG

Marek Wójkowski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, kolekcjoner wraz z Grzegorzem Skrzyneckim – dyrektorem Muzeum Regionalnego w Kutnie otworzyli wystawę prezentującą zbiory kutnowskich kolekcjonerów: Marka Wójkowskiego, Stanisława Hyżego, Mieczysława Mazura, Sławomira Pilarskiego pt. „40 lat TPZK  -dokonania kutnowskich kolekcjonerów”. Przytoczył słowa kolekcjonera Jerzego Dunin Borkowskiego "nie niszczcie tego co należało do Waszych ojców". 
Images: DSC06646.JPG                          Images: DSC06656.JPG
Licznie zebrani  goście mieli okazję podziwiać kilkadziesiąt pocztówek przedstawiających Kutno z czasów przedwojennych i II wojny światowej. Pokazano również bogatą kolekcję pamiątek  37 PP im. Księcia Józefa Poniatowskiego,  fotografie przedstawiające doktora Antoniego Troczewskiego i jego przyjaciół, a także oryginał jego podpisu.
Images: DSC06688.JPG Images: DSC06690.JPG  Images: DSC06686.JPG
Oprócz regionaliów Ziemi Kutnowskiej zebrani mogli podziwiać kolekcję medali (29) wybitych przez TPZK, a wśród nich medal Aleksandra Patkowskiego, który decyzją Rady Krajowej Ruch Stowarzyszeń Regionalnych RP jest przyznawany za szczególne zasługi na rzecz regionalizmu w Polsce.  Jak stwierdził  Marek Wójkowski, w dwóch salach wystawowych trudno byłoby zmieścić zbiory tylko  jednego z kolekcjonerów, a cóż dopiero  czterech. Wybór był trudno, ale postarano się pokazać te części zbiorów, które są związane z Kutnem, regionem kutnowskim i państwem polskim. Na wystawie zgromadzono około 800 eksponatów.
Images: DSC06658.JPG                               Images: DSC06649.JPG
"Wszystko co stare i polskie, stało się bliskie sercu memu" - tak mówił kiedyś Jerzy Dunin Borkowski, dziś za nim powtarzał te słowa kolekcjoner - prezes TPZK Marek Wójkowski. Po otwarciu wystawy  podsumowując żmudną czterodniową pracę przygotowawczą przytoczył powiedzenie J.W. Goethe'go  - "kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi"...

Images: DSC06669.JPG     Images: DSC06678.JPG     Images: DSC06679.JPG

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia wrzesień 14 2012 20:08:56 · 0 komentarzy · 1128 czytań · Drukuj

20 września 2012 roku obchodzimy...

                                           JUBILEUSZ 40-LECIA DZIAŁALNOŚCI  
                             Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej 
  
                                                         
                                                   PATRONAT  HONOROWY


           Images: 0110.gif     Images: 0101.jpg         Images: 0100.gif


                    Komitet  Honorowy Obchodów Jubileuszu 40-lecia TPZK:

 

·        Marek Mazur -Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego

·        Wiesław Garstka - Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego

·        Rafał Jóźwiak - Przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie

·        Mirosława Gal- Grabowska Starosta Kutnowski

·        Jacek Sikora - Przewodniczący Rady Miasta Kutno

·        Zbigniew Burzyński - Prezydent Miasta Kutno

·        Sławomira Białobłocka - Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie

·        Anna Majewska-Rau  - Dyrektor Muzeum- Zamek w Oporowie 

·        Grzegorz Dębski - Dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach

·        Grzegorz Skrzynecki - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie

·        Stanisław Zajączkowski - Honorowy Członek TPZK

·        Grażyna Kin-Rzymkowska  - Honorowy Członek TPZK

·        Henryk Lesiak  - Honorowy Członek TPZK

 


         Jubileusz 40-lecia TPZK odbędzie się w dniu 20 września 2012 roku o godz. 17.oo    w Kutnowskim Domu Kultury  w Kutnie przy ul. Żółkiewskiego 4. Uroczystość składać  się będzie z dwóch części. W pierwszej oficjalnej zostanie zaprezentowana charakterystyka działalności TPZK w latach 1972-2012, nastąpi wręczenie  „Złotej Odznaki TPZK” oraz Listów Gratulacyjnych przez Zarząd TPZK wyróżniającym się członkom TPZK,   tytułu „Amicus Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej” instytucjom i firmom współpracującym z  naszym stowarzyszeniem. W dalszej części uroczystości odbędzie się Koncert muzyki poważnej.  Uroczystościom towarzyszyć będzie kiermasz rzeźby ludowej  i wyrobów hafciarskich prezentowanych przez twórców ludowych będących członkami TPZK. Można będzie także nabyć książki i medale wydane przez TPZK. W tym dniu
będzie można obejrzeć wystawę, podczas której zaprezentowana będzie dokumentacja fotograficzna, prezentująca działalność TPZK w latach 1972 – 2012. Obok nich pokazane będą pamiątki po różnorodnych imprezach organizowanych przez TPZK, bogaty zestaw różnych nagród i wyróżnień otrzymanych przez TPZK oraz kroniki i prace magisterskie poświęcone stowarzyszeniu. 
           14 września 2012 roku o godz. 17.oo w  Muzeum Regionalnym w Kutnie zaprezentujemy wystawę pt. „40 lat TPZK – dokonania kutnowskich kolekcjonerów”, podczas której pokażemy dwie ważne dziedziny działalności TPZK: wydawniczą – kilkadziesiąt druków  zwartych i ulotnych oraz serię 29 medali pamiątkowych; kolekcjonerską członków TPZK (numizmatyka, militaria, filatelistyka, falerystyka, filokartystyka). 

                                                                Patronat medialny

     Images: 0011.jpg           Images: 0023.jpg             Images: 3[1].jpg

    Images: 0022.jpg                     Images: 0012.jpg                      Images: 0001.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia wrzesień 08 2012 16:45:28 · 0 komentarzy · 1064 czytań · Drukuj

z kalendarium TPZK c.d.

21 stycznia 1972

 

Zebranie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej /TPZK/ i ustanowienie siedziby w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

10 lutego 1972

 

Seminarium Staromiejskie pt. „Pałac Saski – rezydencja króla Augusta III w Kutnie”  w Miejskiej Bibliotece Publicznej – referat programowy wygłosił Andrzej Mariusz Wieczorkowski.

 

 

21 kwietnia 1972

 

 

Zatwierdzenie statutu i wpisanie TPZK do Rejestru Stowarzyszeń  i Związków  Województwa Łódzkiego pod pozycją nr 801.

 

13 czerwca 1972

 

I Walne Zebranie TPZK w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kutnie,  podczas którego dokonano wyboru 6 członków zarządu TPZK. W zebraniu uczestniczyło 20 członków TPZK.

 

20 września 1972

 

Ukonstytuowanie się  zarządu TPZK,  na prezesa  został wybrany Stefan Talikowski.

 

1973

 

Sprzeciw członków TPZK w sprawie sprzedaży i przeniesienia Dworku Modrzewiowego do Muzeum w Krośniewicach  lub projektowanego skansenu w Sieradzu.

1974

 

Zbieranie materiałów historycznych do monografii Kutna.

 

1974 -1975

 

Badania twórczości i biografii pisarzy wywodzących się z Ziemi Kutnowskiej (24 sylwetki), których efektem była teka „Ludzie książki i pióra regionu kutnowskiego” (Kutno 1975).

 

1976

 

Zapoczątkowanie „Wieczorów regionalnych” poświęconych popularyzacji wiedzy o regionie oraz plenerów fotograficznych pt. „Piękno zabytkowej architektury Ziemi Kutnowskiej” (zgromadzono 1000 fotogramów obiektów zabytkowych).

 

1976

 

 

I edycja dorocznego konkursu „Kutnowianin Roku”, zainicjowanego przez TPZK, organizowanego wspólnie z władzami miasta (1976-1981).

 

1977

 

Rozpoczęcie współpracy z miejscowymi artystami ludowymi i artystami nieprofesjonalnymi.

 

1979

 

Wydanie pierwszej zwartej publikacji TPZK autorstwa Andrzeja Stelmaszewskiego pt. „Spółdzielczość mieszkaniowa w Kutnie w latach 1958-1978” oraz pracy popularnonaukowej autorstwa członków TPZK Grażyny Majewskiej i Jana B. Nycka pt. „Kutno. Dzieje i zabytki” (Płock 1979).

 

16 lipca 1980

 

Śmierć Stefana Talikowskiego, współzałożyciela i pierwszego prezesa TPZK, ( wraz z Jego śmiercią bezpowrotnie przepadło całe archiwum zgromadzone w domu prezesa).

 

1981

 

Wybicie pierwszego kutnowskiego medalu pamiątkowego, z serii 29 dotychczas wyemitowanych, poświęconego 50-leciu powstania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Emisję medali zainicjowali Henryk Lesiak i Lechosław Kubiak.

 

 

10 marca 1981

 

Wybór Henryka Lesiaka  na prezesa TPZK.

 

25 czerwca 1981

 

Złożenie wniosku do Naczelnika Miasta i Przewodniczącego MRN w sprawie remontu zaniedbanego grobu doktora Antoniego Troczewskiego.

 

 

maj 1981

 

 

Otwarcie w „Dworku Modrzewiowym” galerii rzeźby ludowej wraz z pracownią, zorganizowanej przez rzeźbiarzy – członów TPZK.

 

                                                                                   

1 listopada 1981

 

 

Powstanie Muzeum Regionalnego w Kutnie /w organizacji/. Wieloletnie starania   o jego powołanie czynili członkowie TPZK (Henryk Lesiak, Andrzej Urbaniak i Grażyna Majewska-Rzymkowska).

 

1982

 

Otwarcie, dzięki staraniom prezesa TPZK, pierwszej w dziejach miasta galerii i pracowni profesjonalnej malarki Krystyny Brzozowskiej.

 

 

styczeń 1983

 

 

Odsłonięcie pierwszej tablicy pamiątkowej  -  ufundowanej przez TPZK -  w 120 rocznicę powstania styczniowego 1863 r. upamiętniającej  pobyt w Kutnie powstańczego Rządu Narodowego. Tablica powstała z inicjatywy ówczesnego prezesa TPZK Henryka Lesiaka.

 

 

1983

 

 

Przejęcie stałej opieki nad zabytkowymi grobami na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.

 

24 września 1983

 

Odsłonięcie tablicy  poświęconej  37 Łęczyckiemu Pułkowi Piechoty im. Księcia Józefa  Poniatowskiego na budynku byłych koszar wojskowych przy ul. Grunwaldzkiej 1, z inicjatywy Andrzeja Urbaniaka i dzięki pomocy finansowej ZPR „Miflex”.

 

 

maj 1984

 

 

Otwarcie nowej siedziby TPZK w „Dworku Modrzewiowym”, z 1 poł. XIX w., przy                     ul. G. Narutowicza nr 20, wraz z galerią rzeźby ludowej i malarstwa nieprofesjonalnego. Miejsce spotkań współpracujących z TPZK członków Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i harcerzy.  W siedzibie  stowarzyszenia  utworzono Biuro Organizacyjne TPZK. 

 

 

1984

 

 

Zapoczątkowanie działalności gospodarczej TPZK umową z Biurem Dokumentacji Zabytków w Płocku na inwentaryzację zabytków województwa płockiego. Dochody przeznaczono na  finansowanie  działalności statutowej  Towarzystwa.

 

 

1984

Wydanie monografii pt. „Kutno. Dzieje miasta”, sfinansowanej przez władze miasta, powstałej z inicjatywy TPZK, realizowanej przez Towarzystwo Naukowe Historyczne w Łodzi, z udziałem autorów – członków Towarzystwa.

 

 

1985

 

 

Rozpoczęcie działalności sekcji Fotograficznej i Medalierskiej przy TPZK.

 

 

1985

 

 

Podjęcie starań - przez Sekcję Naukowo-Techniczną przy TPZK -  zmierzających do otwarcia w Kutnie filii wyższej uczelni.

 

1985

Wyremontowanie i uruchomienie zabytkowego zegara wraz z kurantem na ratuszu miejskim, dzięki staraniom  i środkom finansowym TPZK.

 

maj 1985

 

 

Uhonorowanie Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki działalności TPZK.

 

1985

 

 

Skupienie przy TPZK grupy osób zajmujących się rękodziełem artystycznym – tkactwem i hafciarstwem i nawiązanie współpracy ze Spółdzielnią „Rękodzieło Artystyczne” w Łodzi.

 

 

21 listopada 1985

 

 

Zorganizowanie, wspólnie z Urzędem Miasta, sesji naukowej w Kutnowskim Domu Kultury poświęconej problematyce herbów i pieczęci Kutna.

 

1985

 

 Zorganizowanie, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Kutnie,  akcji zbierania tablic nagrobnych - macew, rozproszonych na terenie miasta podczas II wojny światowej.

 

12 grudnia 1986

 

Nadanie godności Członka Honorowego TPZK. Godność Honorowych Członków  TPZK  otrzymali:

 • Jerzy  Dunin-Borkowskiego -   kolekcjoner   i regionalista
 •  doc. dr Ryszard Rosin historyk-mediewista.

 

1986

 Współorganizowanie z Urzędem Miejskim w Kutnie miejskich obchodów 600-lecia nadania praw targowych miastu.

 

1986

 

Podjecie starań w sprawie powołania Archiwum Miejskiego w Kutnie (zostało otwarte w 1993 r.).

 

 

28 maja 1987

 

Staraniem TPZK, umieszczenie  portretu doktora Antoniego Troczewskiego autorstwa Krystyny Brzozowskiej w hallu kutnowskiego szpitala.  Towarzystwo sfinansowało ozdobną ramę do portretu.

 

1987

 

 Rozpoczęcie  akcji przywracania historycznych nazw kutnowskim ulicom i placom, zainspirowanej przez zarząd TPZK.

 

 

16 czerwca 1987

 

Wykupienie z rąk prywatnych i przekazanie  „Dworku Modrzewiowego” w administrację TPZK. Budynek został wykupiony przez Urząd Miasta na wniosek zarządu TPZK. 

 

5-6 września 1987

 

Zorganizowanie w Kutnie i Oporowie Sejmiku Towarzystw Regionalnych, w którym udział wzięły delegacje towarzystw regionalnych z Gostynina, Gąbina, Łęczycy, Łowicza, Kalisza, Starachowic i Stargardu Szczecińskiego.

 

30 września 1987

 

TPZK  w „Złotej Dziesiątce” najlepszych towarzystw regionalnych w kraju w konkursie  pt. „Za wyróżniające się dokonania w regionalnych towarzystwach kultury” ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W tym dniu wiceprezes Andrzej Urbaniak odebrał Dyplom Honorowy z rąk prof. Aleksandra Krawczuka, Ministra Kultury i Sztuki.

 

1987

 

Nagroda Wojewody Płockiego dla  TPZK za działalność na rzecz środowiska lokalnego.

 

1987

 

TPZK bohaterem filmu nakręconego przez Telewizję Polską, wyemitowanego w cyklu „Poznaj swój kraj”.

 

15 kwietnia 1988

 

Rozpoczęcie wydawania gazety „Głos kutnowski”, którą  TPZK zarejestrowało 10 grudnia 1987 roku.

 

25 kwietnia 1988

 

Spotkanie z delegacją Żydów wywodzących się z Kutna, w celu omówienia sposobów godnego upamiętnienia miejsc związanych z dziejami kutnowskich Żydów.

 

16 lutego 1989

 

Wybór Andrzeja Urbaniaka na prezesa TPZK.

 

27 października 1989

 

Zawieszenie wydawania gazety „Głos kutnowski” ze względów finansowych.

 

1989

 

Zakup marmuru na wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym kutnowskim Żydom, a także Katyńczykom Ziemi kutnowskiej.

 

 

13 marca 1991

 

 

Cofnięcie decyzji Urzędu Miasta na prawo administrowania przez TPZK „Dworkiem Modrzewiowym” i zmniejszenie ilości pomieszczeń służących działalności Towarzystwa.

 

1991

 

Wniosek o nadanie jednej z ulic w Kutnie imienia Szaloma Asza (pisarza żydowskiego urodzonego i żyjącego w Kutnie).

 

2 lutego 1993

 

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej kutnowską synagogę, ufundowanej przez TPZK  .

 

 

24 marca 1993

 

 Przyjęcie Społecznego Komitetu  Pomocy Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie,

 jako autonomicznej sekcji TPZK.

 

28 kwietnia 1993

 

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie byłego getta żydowskiego przy ul. Mickiewicza w Kutnie.

 

26 czerwca 1993

 

Organizacja pierwszej „giełdy staroci”  przed Dworkiem Modrzewiowym.

 

18 października 1993

 

 

Otwarcie Archiwum Miejskiego,  powołanego  z inicjatywy TPZK.

 

· redakcja dnia sierpień 30 2012 18:04:12 · 0 komentarzy · 1099 czytań · Drukuj

z kalendarium TPZK

27 maja 1999 

 

Powołanie Oddziału TPZK w Bedlnie.

 

 

29 lipca 1999

 

 

Powołanie Oddziału TPZK w Krzyżanowie.

 

 

10 lutego 2000

 

 

Przystąpienie TPZK do Federacji Stowarzyszeń Kulturalnych Województwa Łódzkiego.

 

maj 2000

I miejsce za najlepsze stoisko wystawiennicze pośród kilkunastu wydawnictw regionalnych z całej Polski dla TPZK  podczas II Ogólnopolskich Targów Wydawnictw Regionalnych im. Łukasza Opalińskiego W Staszowie, Kielcach i Rytwianach.

 

grudzień 2000

 

 

Wydanie I tomu bibliografii Powiatu Kutnowskiego za 1999 r.

 

28 maja 2001

 

Staraniem TPZK wybicie w Mennicy Państwowej S.A. w Warszawie kolejnego(29) medalu pamiątkowego Aleksander Patkowski. Projekt – Aleksander Kociszewski i Andrzej Urbaniak. Decyzją uczestników VI Kongresu Regionalnych Towarzystw Kultury medal im. Aleksandra Patkowskiego stanowi najwyższe odznaczenie za zasługi dla polskiego regionalizmu.

 

czerwiec 2001

 

I Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów, podczas którego wręczono Honorowe Nagrody  Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. Udział członków Sekcji Kolekcjonerskiej w Targach Kolekcjonerskich „Na skrzyżowaniu”.

 

11 kwietnia 2002

 

 Nadanie godności Honorowego Członka TPZK  prof. zw.  dr hab. Stanisławowi Marianowi Zajączkowskiemu – historykowi, mediewiście.

 

18-20 września 2002

 

VII Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury w Gorzowie Wielkopolskim z udziałem około 400 najwybitniejszych polskich regionalistów, w tym prezesa  TPZK. Andrzej Urbaniak, podczas kongresu został wybrany do Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej (a także został wybrany w skład prezydium RK RSR RP).

 

                                                         

26 marca 2003

 

 

Udział TPZK w utworzeniu Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie.

 

18 sierpnia 2003

 

Promocja reprintu książki Szaloma Asza „Miasteczko” w Kazimierzu nad Wisłą wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca n. Wisłą. Towarzystwo wniosło poważny wkład organizacyjny i merytoryczny, a samorząd lokalny miasta Kutno udzielił pomocy finansowej przy wydaniu publikacji.

 

1 listopada 2003

 

Przeprowadzenie kwesty na rzecz ratowania starych zabytkowych grobów na Cmentarzu Parafialnym  w Kutnie. Coroczna zbiórka pieniędzy organizowana pod hasłem  „Ratujmy zabytkowe kutnowskie nekropolie” wpisała się na stałe w działalność TPZK.

 

12 listopada 2003

 

 

Uhonorowanie działalności TPZK Nagrodą Starosty Kutnowskiego za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury (nagroda ustanowiona w 2003 i  przyznawana po raz pierwszy).

 

9 lutego 2004

 

Wystosowanie  Listu Otwartego zarządu TPZK w sprawie nadania Stadionowi Miejskiemu imienia płk Henryka Reymana do Prezydenta Miasta Kutno, Przewodniczącego Rady Miasta w Kutnie, prezesa MKS Kutno.

 

maj 2004

 

Przekazanie przez TPZK pamiątek związanych z 37 pułkiem piechoty do Szkolnej Izby Pamięci 37  Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie. Zwieńczeniem  działań TPZK  było nadanie Szkole imienia 37  Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego. Delegacja zarządu TPZK brała udział w uroczystościach.

 

28 maja 2004

 

Nagroda Starosty Kutnowskiego za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury dla vice prezesa TPZK Marka Wójkowskiego.

 

21 czerwca 2004

 

 

Utworzenie przy TPZK Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie.

 

16 lipca 2004

 

 

Wpisanie TPZK do rejestru organizacji pożytku publicznego na podstawie decyzji Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieście. Umożliwia to pozyskanie 1% darowizn z podatku od osób fizycznych, przeznaczonych na działalność statutową Towarzystwa.

 

 

30 września 2004

 

Wystosowanie pisma do Prezydenta Miasta Kutno w sprawie rozpisania konkursu na hejnał miejski.

 

 

22 czerwca 2005

 

Udostępnienie materiałów (starych kutnowskich pocztówek, ze zbiorów Marka Wójkowskiego) berlińskiej Fundacji „Pomnik ku czci pomordowanym Żydom Europy”.

 

19 listopada 2005

 

Udział członków zarządu TPZK w uroczystych obchodach 25-lecia powstania Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Płocku. Prezes Andrzej Urbaniak został uhonorowany Dyplomem Honorowym Oddziału PTN w Płocku „Za Wybitne Zasługi dla Numizmatyki Polskiej”.

 

2005

 

 

Wniosek zarządu TPZK do władz samorządowych miasta  o wydanie nowej edycji monografii Kutna.

 

1 marca 2006

 

Pierwsze z wielu nagrań tv dla telewizji regionalnej - „Kutnowskie ulice – ul. Królewska”. Program cykliczny prezentowany przez  Marka  Wójkowskiego.

 

2006

 

Zakończenie robót konserwatorskich przy  nagrobku Anny  z Wernów-Krysińskiej (pochodzący z 1838 roku i należący do najstarszych na kutnowskiej nekropolii) oraz przy nagrobku  rodziny Kamińskich  (pochodzący z II połowy XIX wieku – m.in. Jana Kamińskiego +1889).

 

2007

 

 

Powołanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie przy TPZK.

 

15-16 czerwca 2007

 

 III miejsce  Kutnowskich Kolekcjonerów „Za ciekawe stoisko kolekcjonerskie” w V Nadwiślańskim Jarmarku Staroci w Grudziądzu.

 

23 sierpnia 2007

 

 Ustanowienie, decyzją Zarządu TPZK, wyróżnienia dla członków TPZK „Złota Odznaka Honorowa TPZK” oraz honorowej nagrody „Amicus TPZK” dla instytucji i osób współpracujących z TPZK. Przyjęto również i zatwierdzono regulaminy – statuty przyznawanych wyróżnień.

2007

Odnowienie grobowca (w kształcie kapliczki) rodziny Grochowskich  z II połowy XIX wieku, znanych miejscowych aptekarzy.

 

19 października 2007

 

Uroczysta inauguracja I roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie przy TPZK. Wykład inauguracyjny wygłosił prof.  dr hab. Andrzej Harasimowicz pt. „Polska a Unia Europejska – bilans trzech lat członkostwa”.

 

                                                                                        21 stycznia 2008                                                                                                  

 

Wręczenie honorowego wyróżnienia „Kutnianina 2007 roku” Prezesowi TPZK Andrzejowi Urbaniakowi. Andrzej Urbaniak zwyciężył w plebiscycie ogłoszonym wśród mieszkańców Kutna przez redakcję Magazynu KCI.

 

21 lutego 2008

 

Śmierć Prezesa Zarządu TPZK Andrzeja Urbaniaka.

 

29 marca 2008

 

Promocja wydawnictwa autorstwa Henryka Lesiaka - członka honorowego TPZK – pt. „Szlakiem Dworów Regionu Kutnowskiego”.

 

15 kwietnia 2008

 

Powierzenie funkcji prezesa TPZK Markowi Wójkowskiemu podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Członków TPZK za 2007 r. Na wniosek Walnego Zgromadzenia Członków TPZK w Krzyżanowie, Walne Zgromadzenie Członków TPZK podjęło decyzję o rozwiązaniu Oddziału TPZK w Krzyżanowie.

 

15-22 września 2008

 

Uroczyste obchody Dni dr Antoniego Troczewskiego, współorganizowane przez TPZK i Urząd Miasta Kutno z okazji 80 rocznicy śmierci Doktora: sesja popularno-naukowa w Sali Konferencyjnej UM Kutno „Doktor Antoni Troczewski – lekarz, działacz społeczny i polityczny”, którą z ramienia TPZK prowadził Jacek Saramonowicz; XV młodzieżowy rajd pieszy „Śladami dr Antoniego Troczewskiego” połączony z konkursem wiedzy o dr Troczewskim; uroczyste złożenie kwiatów na grobie dr Antoniego Troczewskiego oraz przy tablicy pamiątkowej na budynku USC w Kutnie- Willii dr Antoniego Troczewskiego.; koncert muzyki poważnej „Kutnowscy artyści doktorowi  Antoniemu Troczewskiemu” w siedzibie USC.

  

11 listopada 2008

 

Udział członków TPZK w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości i odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udział członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika – Marka Wójkowskiego i Jacka Saramonowicza w uroczystym podsumowaniu działalności komitetu oraz wręczeniu wyróżnień.

 

 

18 sierpnia 2008

 

Spotkanie Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie- odebranie zakończonych prac konserwatorskich jednego z piękniejszych grobowców na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie-  nagrobka  Julianny z Boguckich Janowskiej +1886 (rzeźba z postacią Matki Boskiej Bolesnej stojącej na tle krzyża).

 

18 listopada 2008

 

Wybór Marka Wójkowskiego na prezesa TPZK.

 

16 stycznia 2009

 

Udział przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy TPZK w finałowej gali „Kutnianin 2008”. KO i słuchacze UTW w Kutnie  przy TPZK  nominowani do „Kutnianina 2008” w IV Interaktywnym Plebiscycie Kutnowskiego Centrum Informacyjnego.

 

24 listopada 2009

 

Wystosowanie przez Zarząd TPZK wniosku do zarządu powiatu kutnowskiego w sprawie uhonorowania „Nagrodą Starosty Kutnowskiego” w 2010 roku pani Grażyny Kin-Rzymkowskiej za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

2010

 

Przeprowadzenie renowacji nagrobka Witolda Matzeka oraz  Mikołaja Pawłowicza Maksymowicza Fiedorowa  +1833  z krzyżem prawosławnym (jest to jeden z najstarszych nagrobków  na kutnowskim cmentarzu parafialnym).

 

2 marca 2010

 

Wystąpienie Zarządu TPZK do Urzędu Miasta Kutno z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zagospodarowania i odnowy terenu Cmentarza Żydowskiego, będącego elementem naszego dziedzictwa lokalnego.

 

10 marca 2010 r.

 

Uhonorowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie przy TPZK wyróżnieniem specjalnym  Kapituły Nagrody „Kutnowski Hit” za 2009 rok.  Statuetkę uroczyście wręczono  podczas sesji Rady Powiatu Kutnowskiego.

 

marzec 2010 roku

 

Udział  Urszuli Jędrzejczak w targach sztuki ludowej  i rękodzieła w  Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. Wystawiane były także prace Alicji  Olczak i Dagmary Manitius (także członków TPZK).

  

 

1 -  4 września 2010 r.

 

Udział przedstawicielek UTW w Kutnie przy TPZK w VII Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Gdańsku.

 

24-26 września 2010 r.

 

Uczestnictwo przedstawicielki TPZK, Bożeny Gajewskiej, w IX Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury w Kielcach.  Kongres odbywa się co 4 lata, a Towarzystwo zawsze uczestniczy w jego obradach. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i wypracowanie wniosków na przyszłość oraz znalezienie skutecznych metod na zaangażowanie młodzieży w regionalizm.

 

październik 2010

 

Wykonanie, staraniem TPZK, aktualizacji opracowania dokumentacji renowacji Cmentarza Żydowskiego w Kutnie.

 

23 listopada 2010 r.

 

Zebranie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie przy TPZK w celu  zatwierdzenia regulamin UTW w Kutnie przy TPZK. Wybór członków Zarządu UTW, Rady Słuchaczy oraz Sądu Koleżeńskiego UTW Spotkanie słuchaczy odbyło się w  auli Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie.

 

 

luty 2011

 

Powstanie przy TPZK Kameralnego Zespołu Wokalnego pod kierownictwem Joanny Domagały.

 

7 marca 2011

 

Uchwalenie  zmian w  Statucie  TPZK przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków TPZK.

 

 

10 maja 2011

 

Rozwiązanie  Oddziału  TPZK w Krośniewicach, na wniosek Prezesa Oddziału.

 

 

19 maja 2011

 

XVIII Młodzieżowy Rajd Pieszy  zorganizowany przez TPZK w 150 rocznicę urodzin dr Antoniego Troczewskiego  pod hasłem: „Śladami Doktora”. W rajdzie wzięły udział 274 osoby ( dzieci i młodzież szkół kutnowskich i powiatu kutnowskiego).

 

20 maja 2011

 

Zarząd TPZK wystosował do władz Miasta Kutna „List  intencyjny  w  sprawie  budowy  w  Kutnie pomnika  doktora  Antoniego  Troczewskiego”.

 

 

4 czerwca 2011

 

 X  Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów w Krośniewicach, do organizacji którego  wkład wniosło TPZK.  Na wniosek Zarządu TPZK pośmiertnie przyznano Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich śp. Andrzejowi Urbaniakowi i śp. Bogumiłowi Marciniakowi oraz  p. Stanisławowi Hyżemu.

 

19 -28 sierpnia 2011

Wystawienie „Rzeźby kutnowskiej” na XXXV Jubileuszowych  Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.  Kutnowscy twórcy ludowi – członkowie TPZK - Dorota Stanicka, Józef Stańczyk, Józef Marciniak oraz Zbigniew Suchiński reprezentowali nasze miasto .

14 października 2011

Uhonorowanie Grażyny Kin - Rzymkowskiej Nagrodą Starosty Kutnowskiego za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Uroczystość odbyła się w Muzeum - Zamek w Oporowie. O przyznanie nagrody wnioskowało TPZK.

                                                                                   27-29 października 2011

Udział przedstawiciela TPZK, Bożeny Gajewskiej, w Regionalnym Kongresie Kultury, który odbywał się w Łodzi. Przez trzy dni debatowano o kulturze jako jednym z filarów rozwoju społecznego i gospodarczego Łodzi i regionu.

                                                                                             Październik 2011

Ostateczna decyzja o rewitalizacji „Dworku Modrzewiowego”. Miasto Kutno złożyło  wniosek w konkursie ogłoszonym przez zarząd Województwa Łódzkiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 i  otrzymało wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej. Pełna nazwa projektu brzmi: „Poprawa stanu substancji architektonicznej Miasta Kutna poprzez rewitalizację zabytkowego Dworku Modrzewiowego”.  

                                                                                            16 grudnia 2011

Uroczysta promocja jubileuszowego XV tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. Publikacja wydawana jest przez TPZK  nieprzerwanie od piętnastu lat. Uroczystość odbyła się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie.

                                                                                               6 stycznia 2012

 Inauguracja obchodów roku jubileuszowego 40-lecia działalności TPZK – koncert zorganizowany został wspólnie z Muzeum-Zamek w Oporowie.

                                                                                              21 stycznia 2012

XXX jubileuszowy koncert inaugurujący rok kulturalny w Kutnie i w regionie kutnowskim. Koncert  został zorganizowany przez TPZK  we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie.

 

 

 

                                                                                część II kalendarium wkrótce...

 

 

 

 

· redakcja dnia sierpień 20 2012 17:55:58 · 0 komentarzy · 1245 czytań · Drukuj

IV Festyn Organizacji Pozarządowych

Images: DSC05379.JPG Images: DSC05381.JPG

 

Images: DSC05380.JPG

 

 

 

 

Podobnie jak w latach ubiegłych braliśmy udział w  Festynie Organizacji Pozarządowych. Był to już IV festyn, który odbył się w Parku im. Romualda Traugutta w dniu 27 czerwca 2012 roku w godzinach 13.oo – 18.oo.  Cieszymy się, że  z roku na rok jest ciekawiej, a i uczestniczących w nim organizacji i mieszkańców miasta jest coraz więcej.

Festyn  został zorganizowany przez, Centrum Rozwoju i Inicjatyw Obywatelskich OPUS  przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

 

 Images: DSC05388.JPG

Images: DSC05386.JPG  Images: DSC05382.JPG

Images: DSC05366.JPG         Images: DSC05378.JPG

· redakcja dnia czerwiec 28 2012 21:13:51 · 0 komentarzy · 1014 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!