cmentarz żydowski w Łodzi to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Europie...
Dodane przez redakcja dnia Lipiec 15 2018 22:08:48

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 16.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 14.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 13.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 17.JPG

15 lipca 2018r. chętni mieszkańcy Kutna i okolic odbyli interesującą wyprawę do Łodzi, zwiedzając Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i cmentarz żydowski przy ul. Brackiej po którym oprowadzali rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, a jednocześnie autorka publikacji pt. „Cmentarz żydowski w Łodzi”. Uczestniczyliśmy także w wernisażu wystawy „Powroty” Agnieszki Traczewskiej zorganizowanej przez Gminę Żydowską w Łodzi – Kehila Kedosza Łódź oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wystawa prezentowana była w domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim

Po Centrum oprowadzała nas Joanna Podolska – dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Obejrzeliśmy wystawę stałą, poznaliśmy wielokulturową Łódź i społeczność żydowską, która zamieszkiwała to miasto do czasów II wojny światowej. O tym wszystkim niezwykle interesująco opowiadała Joanna Podolska. Obejrzeliśmy także wystawę składającą się z dwóch części: „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” oraz "Marzec '68. Konteksty”.

Zwiedziliśmy Park Ocalałych został poświęcony właśnie tym osobom i ich pamięci. Dokładna liczba Ocalałych z łódzkiego getta nie jest znana – szacuje się ją między 7 a 12 tysięcy. Jedną z form tego upamiętnienia jest idea dedykowania Ocalałym drzewka w Parku. Do dzisiaj przyznanych zostało 545 drzewek - pierwsze z nich nadane zostały w 2004 roku, a ostatnie w październiku 2011 roku, w trakcie 70. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta. Główną osią kompozycyjną Parku jest aleja Arnolda Mostowicza. Łączy ona Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej z Kopcem Pamięci, na szczycie którego stoi ławeczka Jana Karskiego. Wzdłuż całej alei ułożone są granitowe tablice z wyrytymi nazwiskami Ocalałych z Litzmannstadt Ghetto i numerami nadanych im w Parku drzew.

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 3.JPGNastępnie uczestniczyliśmy w spacerze po cmentarzu żydowskim, który poprowadził rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu, a jednocześnie autorka publikacji pt. „Cmentarz żydowski w Łodzi” wydanego w formie spacerownika.

Cmentarz żydowski w Łodzi powstał w 1892 r. jako druga nekropolia dla wyznawców religii mojżeszowej w Łodzi. Pierwszy, nieistniejący już cmentarz żydowski założony w 1811 r. zlokalizowany był przy ul. Wesołej. W poł. XIX w. 21 % mieszkańców Łodzi stanowili Żydzi. W 1939 r. ich liczba sięgała 230 tys. Ogromne zasługi w założeniu nowego cmentarza miał najznaczniejszy przedsiębiorca żydowski w Łodzi – Izrael Poznański, który pod budowę nekropolii przekazał kilka hektarów ziemi. W 1896 r. inna łódzka filantropka – Mina Konsztadt, wdowa po fabrykancie Hermanie Konsztadcie ufundowała Dom Przedpogrzebowy zaprojektowany przez Adolfa Zeligsona. W 1916 r. cmentarz ogrodzono murem ceglanym. Najwięcej pochówków odbyło się na tutejszym cmentarzu podczas okupacji hitlerowskiej. Znaczna część wolnej przestrzeni szybko zamieniła się w „pole gettowe”. Spoczynek na nim znalazło 43 tys. zmarłych lub zamordowanych w getcie Żydów, Cyganów, a także ofiary odbywających się na jego terenie masowych egzekucji, również Polaków: harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej.

W 1975 r. łódzki cmentarz żydowski, największą wówczas w Europie nekropolię wyznawców religii mojżeszowej (42,5 ha) uznano za obiekt zabytkowy i objęto ochroną konserwatorską. Pogrzebano tam od 160 do 200 tys. Żydów. Na cmentarzu znajdują się groby przemysłowców, ludzi nauki i sztuki a także ofiar hitlerowskiej agresji. Wśród ocalałych 70 tys. nagrobków i grobowców są dzieła wyjątkowego formatu. Jednym z piękniejszych grobowców łódzkiego cmentarza jest mauzoleum Leonii i Izraela Poznańskich, wzniesione w latach 1903-1905, według projektu berlińskiej firmy „Cremer & Wolffenstein”. Budowla na planie koła oparta na wieńcu kulumn i filarów zwieńczona jest kopułą ozdobioną wewnątrz mozaiką ze słynnej pracowni weneckiej Andrei Salviatiego. Warto zwrócić uwagę na grobowce innych łódzkich przemysłowców: Prussaków, Jarocińskich, Silbersteinów a także na skromne nagrobki rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. Alternatywą dla dogłębnego zgłębiania dziejów żydowskich fabrykantów może być spacer "bez planu" wśród zarośniętych alejek cmentarnych w poszukiwaniu niezwykłych symboli nagrobnych.

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 2.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 8.JPG

Wykorzystano informacje ze strony: http://pl.cit.lodz.pl/pokaz/30,22,1,cmentarz-zydowski

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 15.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 12.JPG

Mieliśmy także okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy „Powroty” - to fotograficzna dokumentacja wędrówki, podczas której chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci. Chasydzi wierzą, że raz w roku dusza każdego zmarłego powraca do miejsca, gdzie pogrzebane jest jego ciało. Cadyk wracający w rocznicę śmierci na miejsce swego grobu czyta wszystkie kwitle, a następnie zanosi prośby do nieba.
Fotografie Agnieszki Traczewskiej pokazują to, czego nie udało się opisać innym. Pokazują, czym jest chasydyzm. Fotografie Traczewskiej, która wbrew zwyczajowi została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary. Zdjęcia pokazują świat, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi.

Obejrzyj: http://lodz.tvp.pl/38079137/wystawa-zdjec-w-domu-przedpogrzebowym-na-cmentarzu-zydowskim-w-lodzi

Agnieszka Traczewska (ur. 2 marca 1969) – polska producentka filmowa i fotograficzka. Ukończyła studia teatrologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała jako menedżerka kultury, w roku 1989 stworzyła w Krakowie Studio Filmowe Largo, w którym powstały m.in. filmy dokumentalne "Zwyczajny marzec" (Adama Michnika opowieść o wydarzeniach Marca 1968), "Dworzec Gdański" (poświęcony żydowskiej emigracji z Polski w roku 1968), "Kocham Polskę" (o Młodzieży Wszechpolskiej), "Profesor" (portret Leszka Kołakowskiego), "Pokolenie 89", "Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza", "Bruno Schulz" czy "Zwyczajna dobroć" (portret Jerzego Turowicza), Wiera Gran. Jako fotograficzka od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków oraz portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie „First time” otrzymała w 2014 roku National Geographic Traveler Photo Award.

Images: hk.jpg

Wyjazd edukacyjny został zorganizowany w ramach zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego ze środków Prezydenta Miasta Kutno, a patronatem honorowym objęło ten projekt Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 9.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 5.JPG

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 7.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 4.JPG

Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 1.JPG Images: LODZKI CMENTARZ ZYDOWSKI 6.JPGTreść rozszerzona