Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
Kutno miasta róż 


Dlaczego Kutno. Miasto róż?

Na bazie przeprowadzonych konsultacji, rozmów ankiet oraz badań zdecydowano o tym, że motywem przewodnim, na którym oparta będzie promocja miasta będzie róża w myśl hasła: Kutno. Miasto róż. O wyborze takiego hasła zadecydowały m.in. tradycja hodowli róż w Kutnie oraz fakt, że Bolesławowi Wituszyńskiemu zawdzięczamy różę Kutno oraz inne rdzennie kutnowskie odmiany. To w Kutnie od blisko 40 lat odbywa się największa impreza poświęcona królowej kwiatów - Święto Róży. Kutno. Miasto róż jest pomysłem ambitnym i stanowić będzie wyzwanie a symbol róży jest wyrazisty i oryginalny pozwalający wyróżnić się na tle innych miast w Polsce.


Czas powrócić do korzeni. Szczęśliwy, kto ma do czego wracać. Czas dołożyć starań, aby różana historia Kutna odżyła - mówi Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. - Nowa misja miasta jest ambitna. Mam nadzieję, że przy życzliwości i otwartości społeczności lokalnej uda się nam ją wypełnić i róże do Kutna powrócą nie tylko podczas wrześniowego święta.


Images: logo kutno.jpg


Strategia marki miasta Kutno została wprowadzona w 2012 roku

WIZJA – DOKĄD CHCEMY DOJŚĆ

Miasto Kutno pragnie być miastem cenionym
przez swoich mieszkańców za to, że oferuje
warunki sprzyjające samorealizacji i rozwojowi ludzi
którzy wnoszą dodatnie, trwałe i istotne zmiany
w życiu społecznym miasta.

MISJA – PO CO TU JESTEŚMY?

AKTUALNA MISJA MIASTA


Misją Kutna jest stwarzanie warunków do trwałego

wszechstronnego rozwoju w poszanowaniu tradycji,

przy wykorzystaniu centralnego położenia miasta.

Miasto Kutno pragnie wykorzystać swój historyczny „kapitał róży"

po to, aby tworzyć warunki sprzyjające dodatnim, trwałym

i istotnym zmianom w życiu mieszkańców oraz budować markę

miasta, która potrafi przyciągać, rozwijać, stymulować

i zatrzymywać ludzi aktywnie współtworzących miasto.

Sadźmy, przyjacielu, róże!
Długo jeszcze, długo światu
Szumieć będą śnieżne burze,
Sadźmy je przyszłemu latu!

Seweryn Goszczyński „Przy sadzeniu róż” 1831r.


 


W marcu 2015 roku Rada Miasta Kutno przyjęła uchwałę w sprawie Systemu Informacji Miejskiej na terenie Miasta Kutno.


System Informacji Miejskiej – SIM w   Kutnie ma na celu dostarczenie mieszkańcom i osobom przyjezdnym zintegrowanej, pełnej i spójnej architektonicznie i plastycznie informacji. SIM ułatwia poruszanie się w przestrzeni miejskiej a także umożliwia szybszy dostęp do informacji o obiektach użyteczności publicznej czy miejscach atrakcyjnych pod względem historycznym, kulturalnym, turystycznym czy gospodarczym.


Spełnia on także aspekt promocyjny ze względu na fakt, iż zaimplementowano na nim kolorystycznie i   graficznie element róży wynikający z   przyjętej w lipcu ubiegłego roku Strategii Marki Miasta Kutno w   myśl hasła „Kutno - miasto róż”.


Powoduje to odróżnienie się od innych systemów miejskich ze względu na m.in. kolor wrzosowy, który nawiązuje do logo miasta. Uzupełniającymi kolorami znajdującymi się w SIM jest kolor szary stosowany głównie jako kolor konstrukcji wsporczych i kolor biały używany do prezentowania treści. Wymienione wyżej elementy powodują jednolitość nośników, które dzięki temu będą rozpoznawalne i przyczynią się do poprawy jakości wizualnej przestrzeni publicznej naszego miasta.


W 2015 roku oznakowane zostały poniższe rodzaje informacji:


1. Informacja adresowa


2. Informacja uliczna


3. Informacja przystankowa


4. Plany miasta


5. Informacja o obiektach/osobach


6. Informacja kierująca pieszych


7. Informacja kierująca kierowców


Tak przygotowany System Informacji Miejskiej będzie czytelny, przyjazny i otwarty dla mieszkańców oraz gości odwiedzających Kutno.

 

Z ogromną radością i satysfakcją przyjęliśmy decyzję Rady Miasta Kutno o nazwaniu ulicy imieniem Bolesława Wituszyńskiego. W tej sprawie występowaliśmy do Rady Miasta Kutno.


Dziękujemy!


W dniu 18 marca 2014 roku na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2013 r., poz. 594, poz. 645 i poz. 1318) Rada Miasta Kutno uchwaliła, co następuje:


Ulicy biegnącej w kierunku południowym od ulicy Tomasza Klepy do ulicy Grunwaldzkiej, stanowiącej część działek ewidencyjnych nr: 108/1, 109/1 i120/10 oraz działki ewidencyjne nr: 97/8, 98/6 obręb Grunwald i dalej w części projektowanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zaznaczonej na załączniku nr 1 kolorem brązowym -nadaje się nazwę BOLESŁAWA WITUSZYŃSKIEGO.


.


W uzasadnieniu napisano:


Nazwanie nowej ulicy imieniem Bolesława Wituszyńskiego, zasłużonego hodowcy róż będzie również elementem budowania marki „Kutno miasto róż”. Dzięki temu osoba Bolesława Wituszyńskiego, postać na trwałe wpisana w historię Kutna będzie stale przypominana mieszkańcom miasta. O uhonorowanie postaci Bolesława Wituszyńskiego poprzez nadanie nazwy ulicy jego imieniem wnosiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.


 

 

uroczyste odsłonięcie pomnika Bolesława Wituszyńskiego

Poniżej prezentujemy fragment artykułu autorstwa Bolesława Wituszyńskiego, jaki się ukazał w Roczniku Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż 1965 (wydanym w 1966 roku).

Images: DSC07443.JPGBolesław Wituszyński (Kutno)

Dlaczego róża?

Kwiaty lubimy wszyscy. W naturze człowieka tkwi pierwiastek poczucia piękna, głód piękna. Kolor, zapach, forma i delikatność kwiatów sycą nasz zmysł estetyczny, kontrastują żywo z szarą codziennością. W miarę rozwoju cywilizacji wzrostu tempa życia zainteresowanie pięknem przyrody, świadome odczuwanie piękna jest nie tylko coraz żywsze, ale i powszechniejsze. Staje się to potrzebą społeczną. Warunkuje bowiem odpoczynek, tak niezbędny przy coraz bardziej wyczerpującym trybie życia, zwłaszcza w miastach. (…) I jeszcze jeden przykład: w roku ubiegłym (1965) w Kutnie cieszyliśmy się dużą frekwencją zwiedzających wystawę róż we wrześniu. Niektórzy przychodzili po kilka razy. Widać, że różami interesują się niemal wszyscy i czują się przy nich szczęśliwi.

Rangę róży bardzo wydatnie podnosi różnorodność gatunków, ras, odmian oraz typów i form, stwarzając mnóstwo możliwości jej zastosowania. Nie znamy innego kwiatu o tak praktycznym zastosowaniu do dekoracji wnętrz i terenów zieleni, jakim jest róża. Różami zdobimy swoje ogródki. Użytkujemy je na kwiat cięty do wazonów, na okolicznościowe wiązanki, kosze. Sadzimy je w skupinach, na rabatach i kwietnikach. Rozpinamy na ścianach, ogrodzeniach, pergolach, bramkach, a nawet słupach, czy filarach. Coraz więcej róż na kwiat cięty uprawiamy w szklarniach, aby zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa na te najchętniej kupowane kwiaty.

A potrzebne są przez cały rok – towarzyszą przy narodzeniu człowieka i śmierci, w czasie imienin, rocznic i ślubów, na powitanie i pożegnanie gości, na Dzień Matki i Dzień Babci. Niemal przy każdej ważnej okoliczności szukamy róży i dlatego – właśnie róża – niech kwitnie w każdym zakątku.

Dziś, po pięćdziesięciu latach od ukazania się tego artykułu sadzimy krzewy róż w przestrzeni naszego miasta wypełniając życzenie Bolesława Wituszyńskiego.
Poniżej fotografie z wydarzeń podczas Dnia Róży. 

Images: DSC07475.JPG Images: DSC07457.JPG
Uroczyste odsłonięcie pomnika Bolesława Wituszyńskiego

Images: DSC07480.JPG Images: DSC07482.JPG

Andrzej Latos przygotował i prowadził prezentację o tradycji różanej

Images: Roza.JPG

Na fotografii obok jedna z zaproszonych  pań o imieniu Róża  – studentka Uniwersytetu Łódzkiego z powiatu tomaszowskiego w województwie łódzkim, która brała udział w Dniu Róży (przybywając po raz pierwszy do Kutna). Wspominając pobyt w naszym gościnnym mieście stwierdziła, że chce przyjechać do Kutna na czas Święta Róży, bo urzekło ją   piękno  Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, życzliwość mieszkańców Kutna oraz nasze zamiłowanie do róż... 


 


 


Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!