Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
Twórcy ludowi TPZK

 

Małgorzata Żylińska


W Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Sekcja ta istnieje od 30 lat, zmieniając warunki funkcjonowania w zależności od możliwości lokalowych. W latach 80-tychubiegłego wieku istniała pracownia i galeria rzeźby, galeria malarstwa i haftu, odbywały się liczne kursy haftu we współpracy z „Cepelią” i „Sztuką Polską”, a także plenery malarskie i rzeźbiarskie. Sekcję tworzą :  malarze, hafciarki, twórca metaloplastyki.

Aktualnie działalność Sekcji skupia się na prezentacji swoich prac, udziale w konkursach, plenerach, przeglądach, wystawach, targach, jarmarkach i festiwalach sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego polskich i europejskich. Szczególnie aktywni są rzeźbiarze i hafciarki. Rzeźbiarze czynnie współpracują z Muzeum Regionalnym w Kutnie, gdzie prezentowane są ich prace w galerii rzeźby i na czasowych wystawach.


Kutno  może poszczycić się również zagłębiem haftu. Już od lat 80-tych ubiegłego wieku moda na haft i kursy hafciarskie były bardzo popularne w Kutnie. Obok Ligi Kobiet Polskich i Cepelii , w TPZK również prowadzono kursy haftu i tkactwa. Organizowano liczne wystawy rękodzieła artystycznego, kutnowski haft zamawiała i kupowała „Cepelia”, a później „Sztuka Polska”. Nestorką i bardzo uzdolnioną i aktywną hafciarką była śp. Franciszka Gondek, która wyuczyła haftować kilka pokoleń kobiet.

Aktualnie pasja haftowania i pokazywania swojej twórczości wróciła, członkowie TPZK są bardzo aktywni i zauważalni przy okazji różnych imprez w mieście. Uczestniczą w kiermaszach i jarmarkach rękodzieła artystycznego w kraju i za granicą głównie w Niemczech i Francji.

Członkinie sekcji rękodzieła artystycznego prezentowały swoje prace na : III Festiwalu Haftu i Rękodzieła w Łodzi w 2008 r., na Polskim Jarmarku Świątecznym w Poczdamie (Niemcy) w 2008 r., na I Europejskim Festiwalu Sztuki i Rękodzieła w Warszawie w 2009 r., Jarmarku Bożonarodzeniowym w Poczdamie (Niemcy) w 2009 r., Jarmarku Wielkanocnym w Berlinie (Niemcy) w 2010 r. i sukcesywnie w kolejnych latach.


 Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!